Tíz év elteltével a zselízi Esterházy-mauzóleum felújítása végéhez érkezik.


Az előző évekhez hasonlóan, idén is Nyitra Megye Önkormányzatának támogatásával folytatódik a zselízi Esterházy-mauzóleum felújítása. Itt nyugszanak a zselízi kastély egykori birtokosai, köztük Esterházy Karolina, akiről a legendák mesélnek, hogy romantikus kapcsolat fűzte őt Franz Schubert zeneszerzőhöz, amikor az zselízen tartózkodott. Az 1814 körül épült, nyolcszögletű, neogótikus-eklektikus stílusú mauzóleum hatodik éve alatt számos renoválási munkálaton esett át. Az épület gazdag története részletesen megismerhető itt.

"Idén 4400 eurós dotációt hagytunk jóvá a munkálatok folytatására, amiből az objektum északi része vakolatának, illetve a díszített ólomüveg ablaknak a restaurálása valósul meg" - mondta el a beruházással kapcsolatban Csenger Tibor, Nyitra megye alispánja, aki zselízi önkormányzati képviselőként is tevékenykedik.

Nyitra megye az utóbbi évek során, 2020 óta, körülbelül 23 ezer euróval járult hozzá a Katolikus Egyház Zselízi Plébániahivatalának műemlékének szakszerű helyreállításához. Ezen kívül a plébániahivatal tulajdonosa saját forrásaiból mintegy 6500 eurót fedezett, míg a Nyitrai Főegyházmegye 2015-ben 5000 eurós támogatást nyújtott a tetőszerkezet felújítására.

Az épület műemléki védettséggel bír, ezért felújítása kizárólag szakszerű restaurálási módszerekkel valósulhat meg. E feladatot a helyi neves művészrestaurátor, Mézes Árpád látja el.

A tervek alapján jövőre véglegesen befejeződhet a projekt, és az utolsó szakasz keretében megvalósulhat a grófi sírhely teljes revitalizációja. Az eddigi évek során összesen közel 35 ezer eurót fektettek ebbe a kezdeményezésbe.

"A kezdeményezés azért fontos, mivel Zselízen nagy erőket fordítunk arra, hogy hasonlóképpen megújuljon a város szimbólumának számító Esterházy-kastély, illetve az azt övező kastélypark, akárcsak a szomszédban lévő Sacher-ház. Nyitra megye alispánjaként tagja vagyok a határon átívelő Interreg projektek monitoringbizottságának, így örülök, hogy az ezekből a forrásokból megvalósuló projektekhez hozzá tudok járulni, akárcsak a mauzóleuméhoz" - tette hozzá Csenger Tibor.

Ezt mondta később: "A kastély és a park felújítása jelentős, több millió eurós költséget jelent, míg a mauzóleum esetében ez az összeg csupán töredékét teszi ki. Ugyanakkor kiemelten fontosnak tartom, hogy a megye Műemlékvédelmi Alapjából évente juttassunk forrást ennek a helyreállítására is. Így fokozatosan, lépésről lépésre formálódik meg a teljes kép" - osztotta meg gondolatait az alispán.

"Itt pihentetik örök nyugalomra a kastély utolsó urát, gróf Coudenhove Kunót, aki császári és királyi kamarást, valamint magyar királyi honvédezredest is volt."

Ám felesége, Ernestina, sajnos nem pihen mellette, hiszen a sírboltja üresen áll. A grófnő 1944-ben a szovjet csapatok elől nyugatra menekült, és egy évvel később Salzburg környékén hunyt el. Bár végakarata az volt, hogy hazájában találjon örök nyugalomra, az akkori politikai viszonyok és az azt követő évtizedek nem tették lehetővé, hogy hamvait hazaszállítsák. E feladat most ránk, a kulturális örökség megőrzéséért felelős szervezetekre hárul. A Sacher Polgári Társulással közösen eltökélt szándékunk, hogy valamilyen módon teljesítsük végakaratát, és méltó emléket állítsunk a grófnőnek a sírboltban – nyilatkozta Csonka Ákos, a zselízi önkormányzati képviselő és helytörténész.

Related posts