Nyolc állatkert madarai részesültek védőoltásban a madárinfluenza megelőzése érdekében | Sokszínű


Az egzotikus madarak kísérleti vakcinázáson vettek részt. Bár a baromfiak oltása jelenleg még mindig tilos, a Nébih szakmai és gazdasági szempontok figyelembevételével mérlegeli a jövőbeli alkalmazás lehetőségét.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal hivatalos tájékoztatása szerint a Ceva-Phylaxia Zrt. tavaly október óta egy országos vakcinázási programot indított, amelyben nyolc állatkert működik közre. E kezdeményezés célja, hogy megvédje a ritka és értékes madárfajokat a magas patogenitású madárinfluenza fenyegetéseivel szemben, így biztosítva ezeknek az állatoknak a biztonságát és egészségét.

A március közepén befejeződött első szakaszban körülbelül 1 100 fogságban élő madarat oltottak be. A későbbi laboratóriumi elemzések eredményei alapján megállapították, hogy a vakcina hatékony védelmet biztosít a betegséggel szemben.

Mint írják, a 2024 októberében indult vakcinafejlesztés és oltássorozat elsődleges célja a nemzetközi tenyésztési programokban részt vevő állatkertek kiemelt konzervációbiológiai jelentőségű, nagy értékű madárfajainak védelme. A madárinfluenza elleni oltások kontrollált, nyomon követhető körülmények között zajlanak, az állatok egyedi megjelölésével és az állatkertek által biztosított ellenőrizhető tartási feltételek mellett. Fontos kiemelni, hogy egyik részt vevő állatkertben sem oltanak baromfifajokat, a program kizárólag különböző fajokhoz tartozó egzotikus madarakra terjed ki.

A tavaszi vakcinázást követően a Nébih laboratóriumi vizsgálatai alapján megállapítható, hogy az oltás kedvező immunválaszt indukál a madarak szervezetében. A jelenlegi adatok fényében a vakcina biztonságosnak és hatékonyan működőnek mutatkozik.

A Nébih közleményéből kiderült, hogy hazánkban a baromfifajok vakcinázása továbbra is tilos. Az állategészségügyi hatóság jelenleg szakmai és gazdasági szempontok alapján mérlegeli annak esetleges alkalmazását.

A madárinfluenza elleni oltási program keretében több állatkert is aktívan részt vesz. Ezek közé tartozik a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Budakeszi Vadaspark, a Nagyerdei Kultúrpark Debrecenben, a Xantus János Állatkert Győrben, a Jászberényi Állatkert, a Miskolci Állatkert, a Tisza-tavi Ökocentrum Poroszlón, valamint a Veszprémi Állatkert. Ezen intézmények elkötelezettek az állatvédelem és a közegészség megőrzése iránt.

Tavaly fontos mérföldkőhöz érkeztünk, amikor először bizonyították be, hogy hazánkban emlősállatban is megtalálható a madárinfluenza. Emellett a fővárosi állatkertben több ezer állat életét sikerült megmenteni, ami valódi sikernek számít. Debrecenben pedig a sikeres szaporításnak köszönhetően már a harmadik különleges hüllő kelt ki, ami újabb örömteli fejlemény a természetvédelmi erőfeszítések terén.

Related posts