Fedezd fel a fogatlan orosz óriáském hihetetlen történetét, akit Amerika szívből szeret - bemutatkozik Alekszandr Ovecskin, a sporttörténelem új legendája!


Abban az időben szinte felfoghatatlan volt, hogy valaha is megdőlhetnek Gretzky legendás rekordjai, és azt egy Európából érkező jégkorongozó érheti el. Most, 26 év elteltével, itt állunk, és lám, egy közel negyvenéves orosz óriás, Alekszandr Ovecskin, vasárnap este a saját, "Ovecskin-irodának" nevezett baloldali lövőhelyéről zúdította be NHL-karrierje 895. gólját. Ezzel egy olyan sportsikert írva, amely felülmúlja a valaha megdönthetetlennek hitt gólrekordot!

A jégkorong egy igazi modern gladiátorsport, ahol a fizikai határok folyamatosan feszegetésre kerülnek, és a sportolók teljesítménye elképesztő magasságokba emelkedik. Bár a játék keménysége sokszor megdöbbentő, mégis gyakran találkozunk olyan pályafutásokkal, amelyek fél életeket ölelnek fel, és valósággal maratoni küzdelmeket jelentenek a jégen.

Ne feledkezzünk meg a cseh sportélet legendájáról, Jaromír Jágról, aki most, 53 éves korában is aktívan szerepel a bivalyerős cseh jégkorong-bajnokságban, saját szülővárosának, Kladnónak a nevelőklubjában, a Rytíri Kladnóban. Jágr pályafutása során szinte mindent elért, amit egy játékos csak kívánhat: az NHL történetének góllövő-örökranglistáján Wayne Gretzky és Gordie Howe után a negyedik helyen áll 766 találattal, míg a kanadai pontlistán a második pozíciót foglalja el, összesen 1921 ponttal. Sikerével és kitartásával a jégkorong világának egyik ikonjává vált, és példaképévé nőtte ki magát a fiatal sportolók számára.

Jágr és Ovecskin között valójában számos izgalmas analógia felfedezhető. Mindketten a technikás európai hoki képviselői, ám emellett mesterien alkalmazták a tengerentúlon elterjedt ütközős, fizikai játékstílust is. E két stílus ötvözete pedig egy rendkívüli sportolót eredményez: Ovecskin orosz iskoláját ötvözve a kemény fizikai játékkal, létrehoz egy olyan játékost, aki nem csupán minden idők legsikeresebb góllövője, hanem a legtöbb ütközést is kiosztó, szám szerint 3 735 alkalommal. Nehéz lenne tehát azt állítani, hogy a karrierje során túlságosan féltette volna a testi épségét... Ehhez persze elengedhetetlenek azok a fizikai adottságok, amelyekről a sportág szlengje azt mondja, hogy nem taníthatók: a méretek, a masszív testfelépítés és izomzat, valamint a szerencsés, sérüléseket nagyrészt elkerülő genetikai háttér. Külön érdekesség, hogy mind Jágr, mind Ovecskin bevallottan több időt szán a regenerációra és különböző konditermi edzésekre, mint az átlagos játékosok. Az utóbbi pedig nemcsak a kemény munkájáról, hanem humoráról is ismert: amikor egyszer arról kérdezték, mi a titka a sikerének, a jól ismert, foghíjas mosolyával válaszolt:

Mindez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor az NHL-ben már ipari méretekben zajlik az élet, hiszen a csapatoknak 82 mérkőzéses alapszakaszt kell megvívniuk. Ez azt jelenti, hogy két-háromnaponta kiélezett összecsapások zajlanak, ahol a játékosok mindent beleadnak a győzelemért. És ez még csak a kezdet, hiszen a legizgalmasabb és legkeményebb kihívás, a rájátszás, még csak ezután következik, ahol csak a legjobbak mérhetik össze tudásukat.

Wayne Gretzky idejében még "csupán" 80 mérkőzésből állt az alapszakasz, de a jégkorong világa azóta annyira átalakult, hogy szinte lehetetlen párhuzamot vonni a két különböző generáció zseniális játékosa között. Egy dolog azonban biztos: mindkettőjük neve örök érvényű a sporttörténelemben. Ovecskin különösen érdekes figura, hiszen ő a modern jégkorong utolsó mohikánja abban a tekintetben, hogy míg a mai játékosok könnyedén váltogatják a csapatokat, ő két évtizeden át hű maradt a Washington Capitals színeivel, ahol már tizenöt éve a csapat kapitányaként irányítja társait!

Gretzkyhez visszatérve érdemes megemlíteni, hogy ő birtokolja az NHL összesített pontrekordját, amely valóban a megfoghatatlan kategóriába tartozik. Dominanciájának egyik lenyűgöző mérőszáma, hogy 20 éves pályafutása alatt összesen 2 857 kanadai pontot ért el, ami magában foglalja a 894 gólt és a 1 963 gólpasszt. Ez a szám szinte felfoghatatlan az emberi elme számára, és jól tükrözi, milyen kiemelkedő teljesítményt nyújtott a jégkorong világában.

A tény, hogy egy ilyen legenda gólrekordját tudta megdönteni Alex Ovecskin (miközben máris megindultak a találgatások, hogy ez most már akkor tényleg megdönthetetlen lesz-e), önmagáért beszél: lehet, hogy a hoki sok helyen rétegsportnak számít, de ez mégis olyan léptékű sporttörténelmi tett, amelyet a világ minden táján joggal csodálnak és ünnepelnek. Az NHL össze is szedte egy videócsokorba a gratulációkat, és hát ezt a társaságot elnézve tényleg - a jó értelemben - a hideg futkározik az ember hátán. Kedvcsináló gyanánt, csak néhány név: Michael Jordan, LeBron James, Simone Biles, Katie Ledecky, Danny DeVito, Sidney Crosby, Roger Federer, vagy az alkalomra külön versikét rittyentő Snoop Dogg...

Ha már a gratulációknál tartunk! Az NHL az utóbbi hetekben lázasan készül a szenzációs csúcsdöntésre, amelynek izgalmát nemcsak Ovecskin mezszáma és beceneve (Gretzky "Great One"-ja után ő a "Great Eight") fémjelzi, hanem a "The Gr8t Chase" névre keresztelt gólvisszaszámláló kampány is. E kampány keretében az utolsó bajnoki mérkőzések során - kezdve Chicagótól egészen New Yorkig - még a legendás Gretzkyt is útnak indították, hogy amikor Ovecskin eléri a történelmi 895. gólját, a sportág valaha volt legnagyobb alakja személyesen gratulálhasson. Ezzel szimbolikusan is átadhatja a stafétát az új rekordtartónak. Ilyen mély érzelmekkel és tisztelettel teli pillanatokért érdemes a sportnak léteznie!

Hol is végződhet az Ovecskin-mágiának? Nos, ezt igazán csak a jó ég tudja. Michael Phelps már elkezdte megpendíteni az ezres álomhatárt, ami mindenesetre izgalmas spekulációkhoz vezetett. Nem ő az egyetlen, aki a kérdést boncolgatja: szakértők tucatjai kezdték el számolni, hogy a 39 éves orosz sportoló reális eséllyel pályázhat-e erre a szinte lehetetlen mérföldkőre. A válasz leginkább tőle függ: mennyi ideig tervez az NHL-ben játszani, és hogy 40 évesen mennyire bírja a teste a legmagasabb szintű megmérettetéseket. Az viszont kétségtelen, hogy Ovecskin korát meghazudtoló formájával és teljesítményével hétről hétre lenyűgözi a közönséget.

Ne felejtsük el, hogy egy kilencszeres (!) gólkirályról van szó, aki idén eddig 42 gólt szerzett – ezzel a teljesítménnyel a góllövőlista negyedik helyén áll, és még több mint 20 mérkőzés vár rá az alapszakaszban. Ilyen ütemben a 100 gól elérése már nem tűnik olyan távolinak; a kérdés csupán az, hogy vajon bevállal-e még két szezont a kemény küzdelmek után. A jelenlegi Washington játéka alapján pedig elképzelhető, hogy a csapat 2018 után újra megnyerheti a második bajnoki címét: egy Gretzky-rekord megdöntése és egy Stanley-kupa – ez lenne az igazi orosz-amerikai álomcsapat története!

Alekszandr Ovecskin a számokon túl is véghez vitt egy komoly bravúrt: orosz sportolóként is nagyon megszerettette magát a tengerentúli közönséggel, ami finoman szólva sem magától értetődő. Nyilván ő sem tökéletes, de a kétgyermekes családapa összességében az a fajta csapatember, aki kapitányként tűzbe menne a társaiért, emellett kőkemény, mégis sportszerű játékáról ismert. A rekorddöntéséhez is kapcsolódik is egy megsüvegelendő történet. Ovecskin már egy meccsel korábban, Chicagóban is beüthette volna a várva várt 895. találatot, amikor az ellenfél a mérkőzés legvégén, 4-3-as hátrányban a jégkorongban bevett módon lehozta a kapusát, hogy eggyel több mezőnyjátékossal támadjon. Az orosz azonban nem volt hajlandó egy méltatlan üres kapus góllal történelmet írni, így ott maradt a kispadon - helyette végül a húszéves újonc Ryan Leonard mehetett be az utolsó cserére, aki ezzel profi pályafutása első gólját ünnepelhette. Ovecskin emellett a pályán kívül is igazán szerethető személyiség - és nemcsak a védjegyének számító, állandóan "viselt" foghíjas vigyora miatt. Többször kiemelte például, egyformán szereti az amerikaiakat és az oroszokat, mindkét helyen otthon érzi magát, s elítéli a két ország közti feszültségkeltéseket. 2011-ben még egy emlékezetes ESPN-reklámot is leforgatott, amelyben orosz kémet alakított csapat- és honfitársával, Szemjon Varlamovval, kiváló humorérzékről tanúbizonyságot téve; de mindenkit megnevettetett a 2018-as Stanley-kupagyőzelem utáni akciójával is, amikor csapattársaival együtt fényes nappal egy georgetowni szökőkútba vetették magukat a sportvilág legrégebbi trófeájával.

Ezen kívül számos jótékonysági projektben vesz részt, amelyek elsősorban rászoruló gyermekeket és a rákkutatást támogatják. A jégkorong iránti szenvedélye mellett jelenleg doktori tanulmányait is végzi a pedagógiai tudományok területén. Emellett nem titok, hogy a labdarúgás iránti szeretete is kiemelkedő, hiszen elkötelezett Liverpool-drukker, így valószínű, hogy ő is osztozik a boldogságban Szoboszlai Dominikék idei sikerei kapcsán.

Related posts