A forint már több hete a csúcsok közelében mozog, de egyetlen adat képes teljesen felforgatni a helyzetet.


Péntek reggel az EURUSD árfolyama 1,1615 körül stabilizálódott, miután a hajnali órákban 1,1634 közelébe emelkedett, majd kissé visszahúzódott. A nap kezdeti mozgásai főként technikai jellegűek voltak: a devizapár árfolyama a 100 órás mozgóátlag (1,1634) tesztelése után lefelé korrigált, de eddig még megőrizte az utóbbi napokban elért nyereségét.

A jelenlegi árfolyamoknál (+0,15% napi változás) a közös európai valuta továbbra is az éves csúcsok közelében mozog, és eddig az év során már több mint 12%-os erősödést könyvelhetett el.

A heti kereskedés során az 1,1650-es opciós lejáratok, valamint a technikai ellenállások egyaránt kulcsszintként működhetnek.

A pénteki kereskedési nap Európában viszonylag csendesen kezdődik a makrogazdasági események terén. Az egyetlen figyelemre méltó adat a Eurostat fizetési mérleg-jelentése, amely bár fontos, valószínűleg csak mérsékelt hatást gyakorol majd az árfolyamokra. A befektetők figyelme inkább az amerikai piacok megnyitására és a délutáni Michigan fogyasztói hangulatindexre irányul, ahol izgalmasabb lehetőségek várhatók.

A bizalmi mutató a szakértők előrejelzése alapján várhatóan 61,5-re emelkedik a korábbi 60,7-es szintről. Ez a "puha" adat az utóbbi időszakban már enyhén kedvező meglepetéseket hozott, részben a Trump által kezdeményezett gazdaságösztönző intézkedések elfogadása, valamint a vámháborús feszültségek enyhülése következtében.

A ma közzéteendő inflációs várakozások is kiemelt figyelmet kapnak, mivel azok áprilisi csúcspontjuk óta csökkenő tendenciát mutatnak - ez pedig enyhítheti a Fed inflációs félelmeit.

Az amerikai jegybank kamatpolitikáját övező találgatások a héten új lendületet kaptak, miután Christopher Waller Fed-kormányzó egy interjúban utalt arra, hogy júliusban akár kamatcsökkentés is szóba jöhet. De a piaci várakozások már a szeptemberi kamatvágást is elkezdték kiárazni a csütörtöki erős munkaerőpiaci adatok alapján.

A piaci várakozások jelenleg szinte biztosra veszik (97%-os valószínűséggel), hogy a július végi ülésen az alapkamatot nem változtatják meg. A Waller által képviselt "galambturbékolás" tehát egyelőre inkább különleges esetnek számít, semmint hogy trendfordulót jelezne.

A dollár gyengülése tehát korlátozottnak tűnik, különösen, hogy az EURUSD technikai szinten is áll. A fenti mozgások a font esetében is megfigyelhetők: a GBPUSD árfolyama jelenleg 1,3400 környékén mozog,

ami közel van a június óta látott napi mélypontokhoz. Itt is szerepet játszanak az opciós lejáratok, amelyek rövid távon stabilizálhatják a kurzust.

Péntek reggelre a forint árfolyama viszonylag nyugodt keretek között mozgott, miközben a nemzetközi devizapiacon a dollár kissé veszített lendületéből. Az USD/HUF árfolyam 343,65 körül jár, ami 0,13%-os napi csökkenést jelent, míg az EUR/HUF 399,14 közelében stabilizálódott - gyakorlatilag mozdulatlanul a tegnapi zárószinthez képest.

A háromnapos grafikon tanúsága szerint az USD/HUF árfolyam július 16-án hajnalban jelentős ingadozást mutatott. Egy rövid időn belül több mint két forintos kilengést könyvelhetett el, amikor a kurzus 341-re süllyedt, majd ezt követően visszatért a 344 körüli értékekhez. Azóta az árfolyam stabilizálódott, de még mindig elmarad a júliusi csúcsoktól, és továbbra is a 344-es technikai ellenállás közelében mozog.

Év eleje óta a dollár 13,5%-ot gyengült a forinttal szemben, éves távon pedig már több mint 4%-kal alacsonyabb szinten forog, mint egy éve.

Az EURHUF árfolyam is enyhe csökkenést mutatott az elmúlt napokban, miután július 15-én még a 402-es szint környékéről indult. Azóta 398,8 körül többször is támaszra lelt a jegyzés, jelenleg pedig 399,14 forinton mozog.

A globális piaci hangulat jelenlegi alakulása szorosan összefonódik a dollár jövőjével: az amerikai fogyasztói hangulatindex délutáni közzététele jelentős hatással lehet az árfolyamok alakulására. A forint szempontjából különösen lényeges, hogy az Egyesült Államokban az inflációs várakozások mennyire tudnak stabilak maradni.

ez ugyanis befolyásolja a Fed kamatpolitikáját, és ezen keresztül a dollár-forint árfolyamot is, mert a carry-trade hatása halványulhat a forinterőben.

Technikai elemzés alapján az EURHUF árfolyamának szempontjából a 398,8-as szint rövid távon támaszként funkcionálhat, míg a 400-as szint felett egyre több ellenállásra számíthatunk. Az USDHUF esetében a 343-as szint eddig stabilnak tűnik, de egy esetleges dollárgyengülés következtében az árfolyam akár 341 alá is csúszhat.

Related posts