Az ELTE legfrissebb kutatása szerint a kutyák nem csupán hűséges társaink, hanem a gyermeki lélek legjobb barátai is.


A kutyák emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálta az ELTE Etológia Tanszéke, tanulmányuk következtetése szerint a kutyával való kötelékünk leginkább a gyerek-szülő viszony és a baráti kapcsolat keverékeként írható le.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszékének legújabb kutatása kedden látott napvilágot a Scientific Reports folyóiratban. A tanulmány során a kutatók 13 különböző kapcsolati jellemzőt vizsgáltak meg, összehasonlítva a gazda és kutyája közötti kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal. Az eredmények azt mutatják, hogy a kutyával való kapcsolat a gyermek iránti szeretet pozitív vonásait ötvözi a barátság konfliktusmentes jellegével, mindeközben azonban a gazda egyértelmű hatalmi fölénye is megfigyelhető - tájékoztatta az MTI-t a Természettudományi Kar Biológiai Intézete.

A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát kutyájával és négy emberi partnerével (gyermeke, romantikus partnere, legközelebbi rokona és legjobb barátja).

A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az emberek a kutyájukkal való kapcsolatukban érzik a legnagyobb elégedettséget. Számukra a kutya nem csupán egy háziállat, hanem a legkedvesebb társ, akivel osztozhatnak az élet örömeiben. Sokan úgy vélik, hogy a kutya szeretete a legőszintébb és legmeghittebb, ami csak létezhet.

A kutyák a gyerekekhez hasonlóan kiemelkedő pontszámokat értek el a gondoskodás és a kapcsolati megbízhatóság szempontjából. Emellett, akárcsak a legjobb barátok esetében, a kutyák és gazdáik közötti viszonyt is alacsony konfliktusszint jellemzi. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a kutyákkal való kapcsolatokban sokkal kifejezettebb a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármely más emberi interakcióban.

Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék és a MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetője hangsúlyozta, hogy a gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett: ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot - mutatott rá.

Kubinyi Enikő megállapítása szerint a kutyák különleges szerepet játszanak szociális kapcsolatainkban. Érzelmi közelséget biztosítanak, hasonlóan egy gyermekhez, konfliktusmentes társaságot nyújtanak, mint egy jó barát, és kiszámíthatóságot kínálnak, amely az emberi irányításból ered.

"Valószínűleg ezért vagyunk képesek olyan mély és tartalmas kapcsolatokat kialakítani velük" - mondja az etológus.

A kutatás során a kutatók arra is kíváncsiak voltak, milyen összefüggések vannak a kutyák és az emberek közötti kapcsolatok értékelése között. Megállapították, hogy azok, akik az emberi kapcsolataikban több támogatást tapasztalnak, a kutyájukkal való viszonyukban is gazdagabb érzelmi támogatást élnek meg.

"Azt gondoltuk, hogy azok, akik kevesebb támogatást élveznek az emberektől, inkább a kutyájukhoz fordulnak támaszként, de az eredményeink ezt nem támasztották alá" - mondta Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézet tudományos munkatársa. Hozzátette, hogy a vizsgált minták alapján nem mutatkozott arra utaló jel, hogy az emberek a kutyákat az emberi kapcsolatok hiányának kompenzálására használnák.

"A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége. Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről" - tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője.

Related posts