A One Magyarország alapítványa 20 millió forintos díjjal ismeri el azokat a digitális innovációkat, amelyek a legnagyobb társadalmi hatást gyakorolják. Elindul a One Digitális Díj, amely a gazdasági szektorban és a digitális világban egyaránt fontos szere


A One Alapítvány, a korábbi évek hagyományainak folytatásaként, idén is meghirdeti a One Digitális Díjat. Az alapítvány összesen 20 millió forinttal támogatja azokat az innovatív digitális megoldásokat, amelyek valós válaszokat adnak a jelen és a jövő legnagyobb társadalmi kihívásaira. A pályázók olyan, a piacon már elérhető, vagy fejlesztés alatt álló projektekkel jelentkezhetnek, amelyek kézzelfogható társadalmi hatást gyakorolnak, és valódi változást idéznek elő a mindennapi életben. A beérkezett pályamunkákat egy, az alapítványtól független, hét fős szakértői zsűri fogja értékelni.

Ahhoz, hogy az innovatív ötletekből valós, társadalmi hatással bíró fejlesztések születhessenek, elengedhetetlenül fontos a megfelelő anyagi háttér biztosítása. A sikeres projektek megvalósításához gyakran nem elegendő a saját tőke; sok esetben külső támogatásokra, például pályázatok révén elérhető forrásokra is szükség van. Ezek a támogatások nem csupán a kezdeti működés finanszírozását segítik elő, hanem kulcsszerepet játszanak abban is, hogy az ígéretes ötletekből és kezdeményezésekből valóban működő, társadalmilag jelentős innovációk születhessenek.

A 2024-es Hungarian Startup Report rámutat, hogy a digitális innovációkat fejlesztő kezdeményezéseknek és kisvállalkozásoknak átlagosan három évre van szükségük ahhoz, hogy először bevételt realizáljanak. A jelentés számos figyelemreméltó, hazai innovációs projektet említ, mint például a látássérültek számára akadálymentesített weboldalak, a fiatalok pénzügyi tudatosságát növelő okosperselyek, valamint a szélsőséges időjárásra reagáló üvegházvezérlő rendszerek. Ezek a kezdeményezések nemcsak hogy egy-egy környezeti vagy társadalmi kihívásra keresnek megoldást, hanem mindannyian a korábbi Digitális Díj pályázatok díjazottjai is voltak. E sikerhez jelentős mértékben hozzájárult a Digitális Díj által nyújtott támogatás is.

"A digitális jövő nem csupán technológiai kihívás, hanem társadalmi felelősség is. A One Digitális Díj egy fontos kezdeményezés, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy léteznek olyan innovatív programok és szereplők, akik a digitalizáció révén valódi változásokat idézhetnek elő az emberek életében. Legyen szó közösségek megerősítéséről, oktatási újításokról vagy a fenntarthatóság elősegítéséről, a célunk közös: egy élhetőbb jövő megteremtése. Meggyőződésünk, hogy a digitális átállás sikere csak akkor valósulhat meg, ha a társadalom minden tagja aktívan részt vesz benne. Ezért fontos, hogy a díj támogassa a civil, üzleti és közszféra kezdeményezéseit is. A minisztérium küldetése, hogy támogassa ezeket az erőfeszítéseket, és együtt építsük a digitálisan felkészült Magyarországot" - nyilatkozta Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára és a One Digitális Díj zsűrijének elnöke.

"A One Alapítvány elkötelezett a digitális kompetenciák fejlesztése, a modern információs eszközök használatának elterjesztése és a társadalmi felzárkóztatás mellett. Az idén megújult One Digitális Díjjal alapítványunk célja az, hogy a digitalizáció erejét a környezetünk megóvása, a társadalom digitalizációjának elősegítése, valamint az esélyegyenlőség megteremtése érdekében mozgósítsuk. A díjazottak a közel 20 millió forintos összdíjazást termékbevezetésre, fejlesztésre vagy bővítésre fordíthatják, emellett a pénzdíjon túl kommunikációs támogatást és szükség esetén mentorálást is biztosít a nyertesek számára" - mondta el Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője.

A One Digitális Díjra 2025-ben három különböző kategóriában várjuk a pályázatokat.

Az immár hatodik alkalommal meghirdetett One Digitális Díj keretében a One Alapítvány olyan startupok, innovátorok, nonprofit szervezetek, oktatási intézmények és önkormányzatok pályázatát várja, amelyek élen járnak abban, hogy a digitalizáció vívmányait a társadalom számára kézzelfogható módon hasznosítsák. A pályamunkák elbírálásánál a héttagú zsűri kiemelt figyelmet fordít az innovatív szemléletre, a valós igényekre adott válaszra, valamint arra, hogy a megoldás milyen széles társadalmi rétegek életére lehet hatással.

A pályázati adatlap és a részletes kiírás a One Alapítvány hivatalos weboldalán (https://onealapitvany.hu/aktualitasok) érhető el. A pályázat benyújtásának határideje: 2025. szeptember 15.

Related posts