A vízmérgezés súlyos veszélyt jelent a kutyákra nézve, és meglepően gyorsan kialakulhat.


Azt hihetnénk, hogy a víz a legjobb barátunk a mostani kánikulában, ám a túlzott mennyiség fogyasztása akár veszélyes is lehet. A vízmérgezés gyakran nem csupán a folyadékok ivásából ered, hanem különféle vizes tevékenységek, például úszás vagy szaunázás közben léphet fel.

Ha a kutya extrém sok vizet inna, akkor természetesen az is vízmérgezéshez vezethetne, de az esetek többségében a különféle vízben történő aktivitások, illetve a vizes játékok vezetnek a bajhoz.

Úszás során rendkívül fontos, hogy figyelj arra, nehogy a kedvenced véletlenül túl sok vizet nyeljen. Ez különösen a rosszul úszó, bizonytalan mozgású kutyák esetében fordulhat elő gyakrabban. Érdemes arra is ügyelni, hogy amikor játékokat, labdákat vagy botokat dobsz neki a vízbe, ne legyen túl lelkes a visszaszerzésnél. Ilyenkor a kapkodás és loholás következtében szintén könnyen sok víz kerülhet az állat szájába.

A kertben való vízzel való hűtés nagyszerű módja lehet a kutyád felfrissítésének, de fontos, hogy kerüld a slagos locsolást, mivel ez zavarhatja az ebet. Különösen figyelj arra, ha ő izgatottan próbálja elkapni a vízsugarat, hiszen ez nemcsak a túlságos vízfogyasztás kockázatát növelheti, hanem a vízmérgezés veszélyét is felerősíti. Jobb, ha inkább más módszereket választasz a kutyád hűsítésére, hogy biztonságban és egészségben tartsd őt.

A vízmérgezés, más néven hiperhidratáció, akkor következik be, amikor egy személy túlzott mennyiségű vizet fogyaszt, ami a vér nátrium- és káliumkoncentrációjának egyensúlyát felborítja. A szervezet reakciója erre a problémára az, hogy megpróbálja kompenzálni a helyzetet, és fokozza a sejtek belsejében található folyadék mennyiségét. Ennek következményeként duzzanatok és ödémák alakulhatnak ki, ami komoly egészségi kockázatokat jelenthet.

Ha az agy sejtjei is érintettek, annak következtében agyi károsodást szenvedhet a kutya, és az állapot akár halállal is végződhet. (Vízmérgezés embereknél is kialakulhat, emiatt nagyon fontos például sportolás után nem csak tiszta vizet inni, hanem pótolni az izzadással elvesztett ásványi sókat.)

A tünetek általában 24-48 órával a vízi játékok vagy vízi tevékenységek után lépnek fel.

Méretükből adódóan a kisebb kutyáknál kevesebb mennyiségű víz is bajt okozhat. Ugyanígy a nagyon vékony fajtáknál, vagy sovány kutyáknál is előbb bekövetkezhet a baj. Továbbá az aktív, emiatt a játékban, vízi foglalkozások során vehemensebb ebekre is jobban kell ügyelni.

Amennyiben a kutya a vízi aktivitást követően a korábban említett tüneteket produkálja, azonnal orvoshoz kell vinni, hogy elindíthassák a vér nátriumszintjének helyreállítását.

A vízmérgezés esetén a legfontosabb a megelőzés. Ha azt látod, hogy kutyád nyitott szájjal úszik, többször alámerítve a fejét a vízben, akkor inkább függesszétek fel a pancsolást. Ha apportíroztok, válassz lapos játékot, mintsem labdát, mert utóbbi körül nem tudja rendesen körülzárni a száját. Otthon csak akkor locsold slaggal, ha az nem ingerli túlságosan, és semmiképp se hergeld te a vízzel az állatot!

Related posts