Bólya Boglárka hangsúlyozza, hogy a magyar állampolgárok számára alapvető jog, hogy átlátható információt kapjanak arról, hogyan használták fel a civil szervezetek az Európai Uniótól érkező támogatásokat.


Bólya Boglárka, aki Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottság illetékeseivel, a civil szervezetek támogatásának átláthatóságáról, az MTI-nek adott interjújában kiemelte: a magyar állampolgárok jogos elvárása, hogy nyomon követhessék, hogyan kerülnek felhasználásra az uniós források, és hogy ezek az elköltések összhangban állnak-e a kitűzött, legitim célokkal.

Közölte, hogy az utóbbi időszakban "sorra kerültek napvilágra a titkok a szekrényben". A múlt héten az Európai Bizottság elismerte, hogy a LIFE-program keretében, amely a környezetvédelem és az éghajlat-politika támogatására irányul, bizonyos civil szervezetek indokolatlan lobbitevékenységeket folytattak. E héten pedig az Európai Számvevőszék nyújtott bizonyítékokat arra, amit a magyar kormány már régóta hangoztatott: a jelentés rávilágított a civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságával kapcsolatos adatbázisok hiányosságaira.

"Az Európai Bizottság legutóbbi beismerése és az Európai Számvevőszék friss jelentése összhangban van a magyar kormány álláspontjával: sürgetőbbé vált a nagyobb átláthatóság, mivel egyes civil szervezetek uniós forrásokból nem megfelelő lobbitevékenységet folytattak" - nyilatkozta a miniszteri biztos. Hozzátette, hogy egy új tanulmányra hivatkozva megjegyezte: az előző évtizedben legalább 62 millió euró, azaz több mint 25 milliárd forint támogatás érkezett Magyarországra közvetlenül olyan non-profit szervezetekhez, amelyek politikai szereplőként működtek.

Közölte továbbá: az Európai Bizottság még "mindig hallgat" a magyar kormány által feltett azon kérdéssel kapcsolatban, hogy mi a brüsszeli végrehajtó testület terve az Egyesült Államok fejlesztési ügynöksége (USAID) korábbi támogatásainak megszűnésével keletkezett űr betöltésére. Elmondta, jelenleg Európában több mint 300 civil szervezet követeli, hogy nagyobb forrásokat kapjanak a jogokat és értékeket védelmezni és előmozdítani hivatott uniós CERV-programon keresztül, továbbá azt, hogy az USAID kieső forrásait az Európai Bizottság pótolja.

A magyar kormány világosan kifejezte véleményét: elengedhetetlen, hogy Európában ne folytatódjon az a politikai korrupció, amelyet a Donald Trump által irányított amerikai kormány leleplezett - hangsúlyozta Bólya Boglárka.

A miniszteri biztos azt is bejelentette, hogy a Patrióták pártcsalád megalakította a Demokrácia és Szabadság Bizottságot. Ennek a bizottságnak az a fő feladata, hogy alaposan feltérképezze és kivizsgálja azokat a visszaéléseket, amelyek az Európai Unión belül veszélyeztetik a demokratikus jogokat és a jogállamiság elveit.

Szavai szerint a bizottság létrehozásának aktualitását az adja, hogy Brüsszelben immár évek azon dolgoznak, hogy a fősodorral szembehelyezkedő jobboldali, szuverenista, konzervatív kormányokat ellehetetlenítsék. Eközben a kettős mérce olyan mértékű, hogy Brüsszelben mindenki hallgat arról, hogy Lengyelországban jelenleg a jogállamiság nevében bontják le a jogállamot.

A bizottság, amelynek feladata a jogállamiság lengyelországi eróziójának feltérképezése, alaposan meg fogja vizsgálni és a nyilvánosság elé tárja azokat a visszaéléseket - hangzott el az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa által tett nyilatkozatban.

Related posts