Brüsszel a nemzetközi színtéren egyre inkább elszigetelődik + videó A belga főváros, Brüsszel, úgy tűnik, hogy a globális politikai tájban egyre inkább marginalizálódik. A legfrissebb események és fejlemények tükrében a város jelentős szerepe a nemzetköz

A XXI. Század Intézet vezető elemzője hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok határozott szándékkal kívánja tisztázni kapcsolatát Oroszországgal, és ez a folyamat részben az ukrajnai konfliktus köré épül. Ezzel szemben az Európai Unió nem tűnik reagálónak a megváltozott geopolitikai környezetre, ami komoly kockázatot jelenthet számára: fennáll a veszély, hogy teljesen kiszorul a rendezési tárgyalásokból.
Múlt héten jelentős nemzetközi érdeklődést generált, amikor Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője Washingtonba látogatott tárgyalások céljából. Az utolsó pillanatban azonban az amerikai külügyminiszter közölte vele, hogy nem tudja fogadni őt hivatalában. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője, legújabb videóelemzésében hangsúlyozta, hogy ezzel szemben Szijjártó Péter a héten találkozott Marco Rubióval, ami világosan mutatja a geopolitikai környezet átalakulását: már nem Magyarország, hanem az EU szenved a tengerentúlon szövetségesek hiányától. Ez a tendencia más nagyhatalmakra is érvényes, hiszen az EU vezetése nem kommunikál Oroszországgal, és Kínával sem áll túl jó a viszonya, míg Orbán Viktor mindkét ország vezetésével jó kapcsolatokat ápol.
Kaja Kallas kapcsán Deák Dániel kiemelte: ő egy kifejezetten gyenge politikus, 2021 és 2024 között Észtország miniszterelnöke volt, ahol népszerűtlenné vált és megbukott, ezután ejtőernyőzött a brüsszeli pozíciójába. Oroszellenes álláspontjának a müncheni biztonsági konferencián is hangot adott, amikor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel tárgyalt. A zárt ajtók mögötti megbeszélésen Kaja Kallas szabályosan nekiesett az amerikai védelmi miniszternek amiatt, mert az azt mondta a beszédében, hogy Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, illetve hogy Ukrajna nem fogja tudni visszaszerezni az oroszok által elfoglalt területeket. Vélhetően ez lehetett az utolsó csepp a pohárban az amerikai kormány részéről, és emiatt nem fogadták az EU képviselőjét Washingtonban.
Az uniós vezetők mindeközben rettegnek az amerikai elnöktől, érezhetően nem gondolták volna, hogy Donald Trump betartja majd a választási ígéretét. Orbán Viktor ugyan már tavaly figyelmeztette őket, azonban ők nem változtattak időben az álláspontjukon, így mára az a helyzet alakult ki, hogy legfeljebb csak a második sorban foglalnak helyet a kontinens biztonsága szempontjából meghatározó jelentőségű kérdésben, magyarul meg sem hívják őket a béketárgyalásokra.
Orbán Viktor már évek óta figyelmeztet erre, mindvégig igaza volt ebben a kérdésben is. Deák Dániel kiemelte: az amerikai kormány támogató hátszele Orbán Viktor alkupozícióit erősíti az uniós viták során, azonban a globalista hálózat mindent bevet majd annak érdekében, hogy ez ne sikerüljön. Ennek a hálózatnak a meghosszabbított keze Magyarországon a Soros-féle NGO-hálózat és a külföldről finanszírozott sajtó - szögezte le, hozzátéve: érdemes megfigyelni, hogy az elmúlt hetekben milyen élesen támadták Donald Trumpot, illetve a magyar békepárti álláspontot. Már olyan ellentmondásokba is belementek, hogy Magyarország szerintük a NATO-tagságát veszélyezteti azzal a hozzáállással, hogy a NATO vezető hatalmának álláspontját osztja - zárta a videóelemzését.