Czexit-kavalkád: Egy japán gyökerekkel rendelkező, szélsőjobboldali cseh politikai figura a középpontban, aki merész tervet szőtt: Csehország kiléptetése az Európai Unióból.


A migrációs szabályok szigorítása, valamint a Czexit kérdése is szerepel Csehország egyik legextremistább politikai személyiségének, Tomio Okamurának a jövőbeli tervei között. Ráadásul nem elképzelhetetlen, hogy Okamura a következő kormánypárti koalíció tagja legyen. Csehországban ősszel parlamenti választásokra készülnek, amelyek jelentős hatással lehetnek az ország politikai tájára.

A tokiói származású Tomio Okamura, a cseh szélsőjobboldali SPD párt vezetője, éppen a nagypolitikába való visszatérését fontolgatja az októberi választások küszöbén. Okamura, aki híres a keményvonalas nacionalista nézeteiről, programtervezetében számos vitatott javaslatot fogalmazott meg, többek között

Legutóbbi megnyilatkozásaiban folyamatosan bírálta a csehországi ukrán közösség bővülését.

Okamura az EU Green Deal-ját "őrült neomarxista tervnek" minősítette, míg pártja, az SPD, továbbra is népszavazások kiírását sürgeti a cseh EU- és NATO-tagságról, bár ezt a mainstream politikai erők elutasítják. Okamura határozottan kijelentette, hogy igennel szavazna a "Czexit"-re. Legfrissebb felmérések szerint pártja 13 százalékos támogatottsággal bír. Az Euractiv megjegyzi, hogy Okamura nacionalista nézetei éles ellentétben állnak az élettörténetével, hiszen cseh édesanyától és japán-koreai édesapától született, gyermekkora egy részét pedig Tokióban töltötte, mielőtt Prágába költözött. Politikai pályafutása előtt a turizmus területén dolgozott, és résztulajdonosa volt egy ma már csődbe ment utazási irodának. Ezt követően a Cseh Utazási Irodák Szövetségének alelnökeként és szóvivőjeként tevékenykedett, 2008-ban pedig az EU "kultúrák közötti párbeszéd európai éve" program cseh nagykövetévé nevezték ki.

Okumara 2015-ben elválasztotta útját korábbi politikai pártjától, a Szabadság és Közvetlen Demokráciától. Azóta politikai nézetei miatt családtagjai is éles kritikával illették őt. Idősebb testvére, Hayato Okamura, aki az EU-párti Kereszténydemokraták parlamenti képviselője, azzal vádolja, hogy "támogatja a Kremlt". Közben legfiatalabb testvére, Osamu, aki építészként dolgozik, az EZ-párti Zöldek színeiben politizál, ezzel tovább feszítve a családi ellentéteket.

Okamura az utóbbi években számos jogi összetűzésbe bonyolódott, elsősorban a médiával és bizonyos civil szervezetekkel, akikkel szemben állítólagos rágalmazási ügyek miatt indított perek révén. A jogi csatározások döntő többségét sajnos elveszítette. 2025 elején parlamenti mentelmi jogától megfosztották, ami azt jelenti, hogy büntetőeljárás elé nézhet a 2024-es EP-választási kampányában elhangzott rasszista megjegyzései miatt.

Csehországban az Európai Unióból való kilépés kérdése távolról sem népszerű. Még a populista ANO párt sem érdeklődik a Czexit iránt, míg a jelenlegi jobbközép kormány határozottan az európai integráció mellett áll. Azonban a parlamenti választások eredményei könnyen felboríthatják a jelenlegi helyzetet: a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöb átlépése kulcsfontosságú, és az SPD a ANO egyetlen életképes koalíciós partnere lehet. Ez pedig lehetőséget adhat Okamurának arra, hogy komoly politikai befolyásra tegyen szert.

Related posts