Néhány gyógyszer alkalmazása komoly problémákat idézhet elő – nézzük meg, mire érdemes odafigyelni!

Vannak bizonyos gyógyszerek, amelyek nyáron a napozáskor vagy huzamosabb ideig a napon való tartózkodáskor rendkívül kellemetlen tüneteket okozhatnak. Ezért ebben az időszakban különösen fontos elolvasni a mellékelt betegtájékoztatót, sőt, több más dologra is oda kell figyelniük azoknak, akik gyógyszert szednek.
Tavasszal és nyáron, amikor a legtöbbet vagyunk a szabadban és így a legtöbb időt töltjük napfényben, különösen fontos a bőrünk megfelelő védelme. A fényvédő krémek használata nemcsak azok számára szinte kötelező, akik napoznak, hanem mindenkinek ajánlott, aki tartósan a napon tartózkodik, legyen szó egy nyaralás alatti városnéző sétáról vagy a kertben végzett munkáról. Azoknak azonban, akik valamilyen gyógyszert szednek, még körültekintőbbnek kell lenniük nyáron, ugyanis vannak gyógyszerek, amelyek fényérzékenységet okozhatnak. Jóllehet, nem mindenkinél, de sosem lehet tudni, mikor és kinél jelentkeznek a tünetek, amelyekről Schneider Attilát, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Fejér Vármegyei Szervezetének elnökét kérdeztük.
Egyes gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak
Bizonyos antibiotikumok fényérzékenységet okozhatnak, ami gyakran a napozás során tapasztalt gyorsabb és intenzívebb leégés formájában jelentkezik – tájékoztat Schneider Attila. Hozzáteszi, hogy egyes, napégés vagy szúnyogcsípés ellen használt krémek is hozzájárulhatnak a fényérzékenység kialakulásához, ezért ezek alkalmazása alatt érdemes elkerülni a közvetlen napfényt. Amennyiben valaki fényérzékenység tüneteit észleli, fontos, hogy ne a gyógyszer szedésének leállításában gondolkodjon, hanem inkább a napfénytől való távolmaradásban. A fényérzékenységet kiváltó antibiotikumok esetében pedig nem elegendő megvárni az utolsó adag gyógyszer bevételét: a kezelés befejezése után ajánlott néhány nap szünetet tartani, mielőtt újra napozásra adjuk a fejünket.
Fontos előkészületek nyaralásra
Nyaralás előtt fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk gyógyszerkészletünket, hogy biztosak lehessünk benne, elegendő mennyiséggel rendelkezünk, és ha szükséges, időben felíratjuk és kiváltjuk a szükséges gyógyszereket. Ne feledkezzünk meg a hőség hatásairól sem! Az autó csomagterében akár 70 Celsius-fok is lehet, ami rendkívül kedvezőtlenül befolyásolja a gyógyszerek állapotát. A legtöbb készítményt 25 Celsius-fok alatt kell tárolni, különben romlás, elszíneződés vagy a hatékonyság csökkenése léphet fel. Különösen figyelni kell az inzulinra, amelyet hűvösen kell tartani és szállítani – hangsúlyozza a szakértő.