EP-jelentéstevő: Orbán a belső ellenfél szerepét öltötte magára az uniós színtéren.


Tineke Strik, az Európai Parlament magyar ügyekért felelős jelentéstevője az Euronewsnak adott interjújában határozottan bírálta Orbán Viktort, akit a Kreml bábjaként és az EU belső ellenségeként azonosított. Strik véleménye szerint a magyar miniszterelnöktől el kellene venni a szavazati jogot a Tanácsban.

Tineke Strik, az Európai Parlament magyar ügyekért felelős jelentéstevője interjút adott az Euronewsnak, amelyben a magyar Országgyűlés előtt álló nagytakarítási törvényről beszélt. A tervezett jogszabály elfogadása esetén a külföldi finanszírozásban részesülő civil szervezeteket és sajtótermékeket nyilvántarthatják, sőt, súlyos pénzbírságot is kiszabhatnak rájuk. Strik, aki a holland zöldpárt képviseli, hangsúlyozta, hogy a jogszabály orosz minták alapján készült.

Nyilvánvaló, hogy az orosz befolyás markánsan megjelenik ezen a törvényen. Szinte teljesen átvették az Oroszországban alkalmazott Navalnij-törvényt. Jelenleg minden kritikus véleményt egyesével igyekeznek elnyomni, méghozzá tisztességes eljárás nélkül, ha úgy érzékelik, hogy külföldi támogatásra tesznek szert.

A jelentéstevő hangsúlyozta, hogy függetlenül attól, hogy az EU vagy az ENSZ pénzügyi forrásairól van szó, ezek a támogatások külföldi finanszírozásnak minősülnek, még akkor is, ha Magyarország tagja ezen intézményeknek.

"Ezzel a lépéssel gyökeresen megfordítják a világ rendjét, hiszen Magyarország az Európai Közösség szerves része. Az Európai Uniót viszont a legfőbb ellenfélként kezelik. Ez pedig azt jelzi, hogy Magyarország saját magát távolítja el az európai közösségtől és az európai értékek világától is."

Tineke Strik határozott és világos álláspontot képvisel: az Európai Bizottságtól egyértelmű fellépést követel, amennyiben az Országgyűlés megszavazza a törvényt.

Fontos, hogy részletesen átvizsgálják a jogszabályt, viszont az időnk korlátozott. A törvény hamarosan életbe léphet, és azonnali következményekkel járhat azok számára, akik Magyarországon kívülről szerzik be a forrásaikat. Egyetlen éjszaka leforgása alatt könnyen elveszíthetik külföldi bevételeiket.

A holland politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a Szuverenitásvédelmi Törvény ügye már az Európai Törvényszék elé került, ezért a Bizottság számára adott lehetőség nyílik a törvény felfüggesztésének kérésére.

Az Európai Bizottság nem rendelkezik azzal a jogkörrel, hogy ezt a törvényt felfüggessze, azonban a felek bírósághoz fordulhatnak, és kérhetik a jogszabály alkalmazásának ideiglenes leállítását. Érdemes megemlíteni, hogy már folyamatban van egy aktív eljárás a Szuverenitásvédelmi Törvény kapcsán.

Közben az Európai Unió Tanácsában a következő kedden újabb meghallgatásra kerül sor a Magyarországgal szembeni Hetes Cikkely szerinti eljárás keretében. Ez a szankciós folyamat a demokrácia és a jogállamiság rendszerszintű kihívásai miatt indult el.

Számos indok szól amellett, hogy a Tanácsnak cselekednie kell. Már hét éve zajlik az eljárás, és a meghallgatásokon túl eddig semmiféle előrelépés nem történt. Elérkezett az idő, hogy döntsön a testület, hiszen az alapszerződés alapelvei komoly veszélyben forognak, és sürgősen javaslatokat kellene kidolgozniuk.

Tineke Strik véleménye alapján a Tanácsnak cselekvésre van szüksége: el kellene vonnia Orbán Viktor szavazati jogát, hogy ezzel is kifejezze a politikai felelősségvállalást.

A folyamat végső kimenetele Orbán szavazati jogának megvonása lenne. Hiszen minden szükséges feltétel adott ahhoz, hogy ez megtörténjen. Az utóbbi időben belső ellenséggé vált, mivel blokkolja a Tanács döntéseit, és zsaroló taktikát alkalmaz a tagállamokkal szemben, különösen a biztonságpolitikai kérdések terén. Itt az idő, hogy a Tanács világosan kimondja: eddig és ne tovább! Valóban minden indokuk megvan arra, hogy lépjenek. Ezzel elvennénk tőle azt az eszközt, amelyet a Kreml bábjaként kihasznál.

Az Európai Parlament legújabb vitája előtt Deutsch Tamás és Gál Kinga fideszes képviselők levélben ismertették a kormány álláspontját. A levél hangsúlyozza, hogy a magyar állampolgároknak joguk van tudni, kik állnak a háttérben és finanszírozzák azokat a szervezeteket, amelyek politikai hatást gyakorolnak Magyarországra.

"Az új jogszabálytervezet célja a nemzeti szuverenitás védelme a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben. A javaslat új szabályozási keretet hoz létre azon szervezetek számára, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek, és aktívan alakítják a magyar politikai diskurzust" - áll a levélben.

Deutsch Tamás és Gál Kinga a levélben hangsúlyozták, hogy véleményük szerint a törvényjavaslat az Egyesült Államok gyakorlatából merít ihletet, de a magyar verzió sokkal kifinomultabb és lényegesen enyhébb szabályozást kínál.

A fideszes EP-képviselők levelükben hangsúlyozták, hogy Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi keretet jelent, hanem világos politikai üzenetet is közvetít: a magyar demokrácia kizárólag a hazai polgárok iránt visel felelősséget.

Related posts