Ez a közkedvelt gyümölcs hozzájárulhat az izomzat egészségének fenntartásához.

Egy friss kutatás rávilágított, hogy napi két adag szőlő fogyasztása komoly hatásokat gyakorol az izmokkal összefüggő gének működésére, különösen a nőknél. Noha a kutatás során nem tapasztaltak drámai változásokat az izomzat külső megjelenésében, az eredmények azt sugallják, hogy a szőlő már a látható változások előtt is kedvezően befolyásolhatja az izmok egészségét.
A "Foods" című szakfolyóiratban megjelent kutatás – amelynek támogatását a California Table Grape Commission biztosította – 480 egeret követett nyomon két és fél év alatt. A kutatás során a tudósok a szőlőfogyasztás izomgének működésére gyakorolt hatását vizsgálták. Az eredmények azt sugallják, hogy a szőlő étrendünkbe való beépítése jelentős mértékben hozzájárulhat az izomzat egészségének megőrzéséhez az öregedési folyamat során.
Az izomtömeg csökkenése világszerte több millió idős embert érint, és a 65 év felettiek 10-16%-a tapasztalja a szarkopénia nevű jelenséget - az életkorral összefüggő izomtömeg- és izomerő-vesztést. A nők számára ez különösen nagy kihívást jelent a menopauza után, így ez a kutatás kiemelten fontos lehet az idősödő női szervezet számára.
A legújabb amerikai egyetemek szakértői által végzett kutatás rávilágított, hogy a napi két adag szőlő fogyasztása már számottevő hatásokat gyakorol az izomgének működésére. A vizsgálat során mindkét nem esetében megfigyelhetők voltak genetikai eltérések, de a nők körében a változások különösen figyelemre méltóak. Az ő génjeik működése ugyanis olyan irányba változott, amely inkább a férfiak izomzati génjeire jellemző.
A kutatók felfedeztek 25 kulcsfontosságú gént, amelyek a szőlőfogyasztás hatására módosultak. Néhány olyan gén, amely a sovány izomtömeg megőrzéséért felelős, fokozott aktivitást bizonyított, míg más gének, amelyek az izomleépüléssel állnak kapcsolatban, csökkent működést mutattak.
A szőlő lenyűgöző módon több mint 1600 különböző természetes vegyületet rejt magában, amelyek összetett interakcióban állnak egymással. A jótékony hatásokért nem csupán egyetlen komponens a felelős, hanem ezek harmonikus együttese, amely képes figyelemre méltó átalakulásokat előidézni.
Ez a kutatás egyértelmű és meggyőző bizonyítékokat nyújt arra vonatkozóan, hogy a szőlő pozitív hatással lehet az izom egészségére a genetikai struktúrák szintjén.
Figyelembe véve, hogy a szőlő biztonságos és széles körben hozzáférhető, izgalmas lesz megfigyelni, milyen ütemben és mértékben mutatkoznak meg ezek a változások az emberekkel végzett kísérletek során.
Ez a kutatás új dimenziókat nyit a szőlő egészségügyi előnyeivel kapcsolatos ismeretek terén. Korábbi vizsgálatok már feltárták, hogy a szőlő jótékony hatással bír a szív- és érrendszerre, a vesék működésére, a bőr védelmére, a látásra és az emésztésre. Most azonban felmerül, hogy a szőlő képes befolyásolni az izomgének működését is, ami új perspektívákat kínálhat a terápiás alkalmazások világában.
Bár a kísérlet során megfigyelt egerek izomtömege és súlya nem mutatott lényeges eltéréseket a különböző csoportok között, a genetikai aktivitásukban jelentős különbségek voltak észlelhetők. Ez arra enged következtetni, hogy a szőlő már a sejtek szintjén is kifejtheti hatását az izmokra, még mielőtt a fizikai teljesítményben vagy az izom esztétikai megjelenésében tapasztalható változások bekövetkeznének.
Az idősebb felnőttek számára, akik szeretnék megőrizni erejüket, ezek az eredmények arra utalnak, hogy a napi egy adag szőlő - rendszeres testmozgás mellett - egy további eszköz lehet az egészséges öregedés támogatásában. A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy további humán vizsgálatok szükségesek az eredmények megerősítéséhez.
Kétségtelen, hogy a helyes izomműködés alapvető fontosságú a mindennapok során. Nemcsak az egyensúlyunk megőrzésében játszik szerepet, hanem a csontjaink egészségének megóvásában és az anyagcsere hatékony működésében is. Ha ezt a folyamatot megfelelő étrenddel is segítjük, akkor jelentős mértékben hozzájárulhatunk az időskori életminőség javításához.