Ez a valódi fejvadászat: a legkiválóbb mesterséges intelligencia-fejlesztőket szupersztár szintű juttatásokkal vonzzák.


Új szupersztárok tűntek fel a technológiai színtéren, akiket a cégek egymást túllicitálva próbálnak megszerezni: az MI-kutatómérnökök. Ezen mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberek egy állásajánlata a Szilícium-völgyben szinte varázsütésre milliomosokká teheti őket.

A mesterséges intelligencia szektorban a cégek milliós ajánlatokkal vetélkednek egymással, hogy magukhoz csábítsák a legtehetségesebb fejlesztőket. Nem meglepő, hogy a technológiai vállalatok mindent elkövetnek, hogy a legjobbakra tegyenek szert, de a ChatGPT 2022-es megjelenése óta a verseny új dimenziókat öltött. A beígért fizetések mostanra már elérik az elitsportolóknak szánt lenyűgöző összegeket – írja a Reuters, amely több ágazati szakértővel is konzultált a jelenségről.

"Az MI-laborok úgy állnak a kérdéshez, mint a sakkhoz. Vannak erős figuráim? Van bástyám, van elég futóm?" - mondta Ariel Herbert-Voss, a RunSybil nevű kiberbiztonsági cég főnöke. Ő régebben a ChatGPT mögött álló OpenAI kutatója volt, és most már ő is egy-egy szűkebb terület szakértőire vadászik. Mint elmondta, a cégek nagyon gyorsan akarnak haladni és ezért hajlandók sokat fizetni a specialistáknak.

A piacon a dominancia és a vezető szerep elérésére aspiráló vállalatok, mint például az OpenAI és a Google, szinte udvarolnak az úgynevezett IC-knek, vagyis az "individual contributor" szakembereknek. E szakemberek jelenléte valóban képes egy cég szárnyalását elősegíteni, hiszen kreativitásuk és szakértelmük kulcsfontosságú a vállalatok sikerében. Az IC-k hozzájárulása nem csupán a technikai megoldásokhoz, hanem a stratégiai gondolkodáshoz is elengedhetetlen.

Noam Brown, aki az OpenAI algoritmusának legutóbbi, a matematikai és tudományos gondolkodást utánzó áttörését elérő csapatának tagja, szintén megoszt egy hasonló élményt. Két évvel ezelőtt a technológiai szféra prominens alakjai próbálták magukhoz vonzani: Sergey Brin, a Google egyik alapítója, ebédre hívta, Sam Altman, az OpenAI vezetője, pókerezni invitálta, míg egy lelkes befektető még egy magángépet is küldött érte.

A Reuters forrásai szerint a kiemelkedő tehetségek mostantól számíthatnak arra, hogy Elon Musk felkeresi őket telefonon, hogy lehetőséget kínáljon számukra az xAI nevű mesterséges intelligencia vállalatánál.

Noam Brown kifejtette, hogy végül az OpenAI ajánlata mellett döntött, nem csupán a pénzügyi szempontok miatt, hanem azért is, mert a cég hajlandó volt olyan embereket és eszközöket biztosítani, amelyek segítették az általa vágyott projektek megvalósítását. "Ez nem volt a legmagasabb ajánlott bér" - utalt arra, hogy az MI-mérnökök számára a jövedelem nem mindig az elsődleges motiváló tényező. Ennek ellenére a cégek gyakran hatalmas összegekkel és bónuszokkal próbálják megszerezni a neves kutatókat, akik a szakmában sztárként vannak számon tartva.

Ilya Sutskever, a neves kutató és az OpenAI egyik kulcsfigurája, aki a 2023-as, szokatlan eltávolítási ügy középpontjában állt – amelynek során furcsa módon visszavették Sam Altmant –, most saját vállalkozásba kezdett. Az SSI névre keresztelt cég kétmillió dolláros hűségbónuszt és húszmillió dolláros részvénypaketteket kínál az OpenAI néhány korábbi fejlesztőjének, jelezve ezzel, hogy ambiciózus tervekkel és komoly erőforrásokkal kívánja megerősíteni a csapatát.

Az Eleven Labs által megkeresett egyének végül a saját cégeiknél maradtak, miután a ChatGPT fejlesztője egy lenyűgöző egymillió dolláros bónusszal sikeresen meggyőzte őket.

Ezek csupán a "kisebb halak" a nagy játékosok tengerében. A vállalat élvonalbeli fejlesztői akár évi tízmillió dolláros juttatásra is számíthatnak, míg a Google DeepMindnál már húszmilliós ajánlatokról beszélnek – értesült a Reuters. Ezzel szemben a vezető technológiai cégek mérnökei meglehetősen "szegényes" évi 280 ezer dollárral zárják a pénzügyi évüket.

Related posts