Lehetséges, hogy ez a Trump-kormányzat első jelentős diadala? Figyelemre méltó előrelépés várható a Közel-Keleten - Pénzcentrum.


Az Egyesült Államok és Irán között megkezdődtek a tárgyalások Ománban az iráni nukleáris programról, miután Donald Trump amerikai elnök 2018-ban felmondta az Obama-korszakban kötött megállapodást - számolt be a BBC.

A tárgyalások megkezdődtek Maszkatban, Omán fővárosában. Abbász Araghcsi, Irán külügyminisztere az iráni állami televízióban tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Irán célja egy "méltányos megállapodás" elérése.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke 2018-ban döntött a Barack Obama alatt létrejött nukleáris megállapodás felmondása mellett, hangsúlyozva, hogy egy "kedvezőbb" megállapodást szeretne létrehozni. Azóta Irán következetesen elzárkózott a megállapodás újratárgyalásától.

Nem egyértelmű, hogy a két fél valóban egy asztalhoz ülne, de a tárgyalások első lépésként kulcsfontosságúak ahhoz, hogy felmérjék, van-e esély a megállapodásra. A szombati találkozók várhatóan a tárgyalási keretek kidolgozására helyezik a hangsúlyt.

Araghcsi többször is kiemelte, hogy ebben a fázisban a közvetett tárgyalások a leghatékonyabbak. Trump megbízottja, Steve Witkoff, aki az amerikai delegációt irányítja, kizárólag a személyes találkozók lehetőségéről beszélt. A leglényegesebb kérdés viszont az, hogy milyen megállapodás lenne elfogadható mindkét fél számára.

Trump elnök határozottan kijelentette, hogy Irán nem lehet jogosult nukleáris fegyverek birtoklására. Irán viszont abban reménykedik, hogy egy olyan megállapodás köttethet, amely lehetővé teszi nukleáris programjának bizonyos korlátozásait anélkül, hogy azt teljesen megszüntetné, cserébe pedig a nemzetközi szankciók enyhítésére számítanak.

Araghcsi kijelentette: "Célunk, hogy egyenlő feltételek mellett, tisztességes és becsületes megállapodást kössünk. Amennyiben a másik fél is hasonló pozícióból közelít, bízunk benne, hogy lehetőség nyílik egy alapvető megértés kialakítására, ami elvezethet a további tárgyalásokhoz."

Kiemelte, hogy a vele tartó szakértői csapat olyan szakemberekből áll, "akik mélyreható tudással rendelkeznek ezen a specifikus területen, és akik már korábban is részt vettek hasonló tárgyalásokban."

Witkoff az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tárgyalásokban is részt vett, és pénteken találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Szentpéterváron.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a múlt hónapban levélben fordult Irán legfőbb vezetőjéhez, amelyet az Egyesült Arab Emírségeken keresztül juttattak el. A levélben Trump kifejezte szándékát, hogy olyan megállapodást kötne, amely megakadályozza Irán nukleáris fegyverekhez való hozzáférését, egyúttal szeretné elkerülni a potenciális katonai akciókat az Egyesült Államok és Izrael részéről.

Trump a közelgő tárgyalásokat Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfői fehér házi látogatása alkalmával hozta nyilvánosságra. Netanjahu kedden hangsúlyozta, hogy mindkét vezető egyetértenek abban, hogy "Irán nem rendelkezhet nukleáris fegyverekkel".

Trump hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok készen áll katonai erő alkalmazására, amennyiben nem jön létre megállapodás. Ezzel szemben Irán többször is kifejezte, hogy nem hajlandó a nyomásgyakorlás hatására tárgyalásokba bocsátkozni.

Az amerikai elnök hétfőn, az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy az ománi hétvégi találkozó rendkívüli jelentőséggel bír, és "nagyon nagynak" titulálta azt. Figyelmeztetett, hogy Irán számára "nagyon rossz napok" várhatnak, amennyiben a tárgyalások nem hoznak eredményt.

Irán határozottan hangsúlyozza, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál, és elkötelezett amellett, hogy soha nem törekszik nukleáris fegyverek kifejlesztésére vagy megszerzésére.

Azóta, hogy Trump 2018-ban kivonult a 2015-ös nukleáris megállapodásból - amely idén lejár -, Irán fokozatosan egyre inkább figyelmen kívül hagyja a megállapodásban foglalt korlátozásokat. A hét évvel ezelőtt újra bevezetett szigorú amerikai szankciók nyomán az ország jelentős mennyiségű, magasan dúsított uránt halmozott fel, amely elegendő lehet több nukleáris fegyver előállításához.

Related posts