"Valódi vagy hamis? A 'Fake for Real' című utazókiállítás februárig Budapestre látogat, ahol a hírhamisítás izgalmas világába nyerhetünk betekintést."


Törölhetjük-e valaki nyomait a történelemből? Milyen következményekkel járhat a hamisítás? Mikor jelentek meg először a "fake news" jelensége? És mit tekinthetünk egyáltalán ténynek? Ezek a sürgető kérdések állnak a Blinken OSA Archívum legújabb kiállítása, a "Valódi Hamisítvány" középpontjában, amely kedden nyitotta meg kapuit. A tárlat célja, hogy elgondolkodtasson minket a valóság és a manipuláció határvonalán, valamint rávilágítson a történelem írásának bonyolultságára.

A brüsszeli Európai Történelem Háza éveken át gyűjtött több mint 100 műtárgyat 6 nagy témakörbe, most pedig az utazó tárlat bejárja az egész kontinenst. Budapest a 3. megálló.

Az interaktív kiállításon felfedezhetjük, hogy az álhírek már a nyomtatás feltalálása előtt is jelen voltak. Például, évszázadokkal a kínai cipők megjelenése előtt szent ereklyék hamisítványai keltek életre, és napjainkban is élnek olyan összeesküvés-elméletek, amelyek gyökerei a középkor mélyére nyúlnak vissza.

,,A kiállítást egy antik korban elterjedt jelenséggel kezdjük, melynek a neve: az emlék kitörlése. Az uralkodók gyakran megpróbálták ellenlábasaikat kitörölni a történelemből. Különlegesség, hogy csak itt Budapesten a tárlat egy hasonló esettel zárul. A fogadóintézménynek köszönhetően bemutatjuk, hogy Nagy Imre nevét hogyan száműzték a történelemkönyvekből egészen a rendszerváltásig. A kor más, de az eljárás ugyanaz" - mutatott rá az utazókiállítás kurátora, Simina Badica, aki emlékeztetett: a hamisítás nem mindig volt rossz.

A holokauszt idején több ezer ember életét sikerült megmenteni a hamisított igazolványok és menlevelek révén.

Rév István, az OSA Archívum vezetője úgy véli, hogy a kormányok világszerte igyekeznek átszabni a történelmet, hogy az kedvezőbb fényben tüntesse fel őket. Szerinte ez a folyamat mára már egyre egyszerűbbé vált számukra.

,,Az archívumok mélyén rejlő egyes dokumentumok meghamisítása nem volt egyszerű feladat. Az igazi kihívás a megfelelő irat megszerzése, a speciális tinta és pergamen előállítása volt, ami nélkülözhetetlenné tette a folyamatot. Manapság azonban elegendő csupán egy jól megtervezett vírust elindítani a digitális fájlok világában, és az eredeti tartalom szinte varázsütésre átalakul."

Manapság az álhírek az ukrán fronttól az amerikai választásokig mindenhol megnehezítik a tájékozódást. Ezért a látogatók maguk is tényellenőrökké válhatnak. Interaktív felületeken dönthetnek, hogy mely hírt cenzúrázzák vagy publikálják. Sőt azt is megérthetik, hogyan működik a véleménybuborék a közösségi médiában.

A Fake for Real vagyis Valódi Hamisítvány kiállítás február 16-ig látogatható.

Related posts