Februártól kezdődően Szlovákia az Oroszországból érkező gázt a Török Áramlat nevű vezetéken keresztül fogja megkapni.


A szlovák állami gázművek (SPP) február elsején elindította az orosz gáz importját a Török Áramlat gázvezetéken keresztül. Vojtech Ferencz, az SPP igazgatótanácsának elnöke csütörtöki pozsonyi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy áprilistól az importált gáz mennyiségét megduplázzák.

A Török Áramlat révén Szlovákiába érkező gáz mennyiségéről a gázművek vezetője nem adott konkrét adatokat, azonban hangsúlyozta, hogy az SPP rendelkezik érvényes szerződéssel a Gazprom orosz gázvállalattal. Ezen megállapodás keretében beszerzett gáz ára lényegesen kedvezőbb, mint más forrásokból származó gázé.

Robert Fico szlovák miniszterelnök már januárban jelezte, hogy Oroszország le fogja szállítani Szlovákiának azt a gázt, amelyre a vonatkozó szerződésekben kötelezettséget vállalt, és erre az ukrajnai gáztranzit leállítása után alternatív útvonalakon, például Magyarországon keresztül kerül majd sor. A szlovák kormányfő akkor még nem tett említést arról, hogy ez az alternatív útvonalakon történő gázszállítás mikor indulhat meg.

A szlovák gázművek képviselői csütörtökön tartott sajtótájékoztatón Michal Lalík, a cég kereskedelmi divíziójának vezetője részletezte a jelenlegi helyzetet. Elmondta, hogy bár megállapodás született a Török Áramlaton keresztüli gázszállításról, Szlovákiának valószínűleg más alternatívákra is szüksége lesz, mivel a magyarországi gázvezeték kapacitása nem elegendő a teljes igény kielégítésére. Lalík hozzátette, hogy a Németországon és Csehországon keresztül vezető útvonal tűnik a legvalószínűbb megoldásnak, hiszen az SPP-nek már rendelkezésére állnak lekötött kapacitások ezen a vonalon.

Vojtech Ferencz a Szlovákiába irányuló gázszállítás aktuális helyzetével kapcsolatban kiemelte, hogy számukra elsődleges cél a szükséges tartalékok biztosítása és a fogyasztók számára elegendő mennyiségű gáz rendelkezésre bocsátása. Kihívást jelent azonban a gázárak folyamatos emelkedése, valamint az alternatív szállítási útvonalakon érkező gáz magasabb költségei is.

Ahogy korábban már említettük, a Török Áramlat vezeték létfontosságú szerepet játszik Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: "Elvárjuk, hogy minden érintett tiszteletben tartsa ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és zavartalanságát." Január közepén kiderült, hogy az ukrán fegyveres erők drónos támadást indítottak egy olyan kulcsfontosságú létesítmény ellen, amely elengedhetetlen a Török Áramlat, Ukrajnát megkerülő működéséhez.

"A Török Áramlat az egész Európai Unió gázellátása szempontjából meghatározó vezeték, de Magyarország számára különösen nagy jelentősége van. Az ukrán tranzit kiesésével már csak a déli útvonalon keresztül érkezik vezetékes orosz gáz Európába, és ezen felül az ázsiai - például azeri - beszerzések szempontjából is megkerülhetetlen szerepe van" - mondta el az Index kérdésére Hortay Olivér, a Századvég Energia és Klímapolitika Üzletág vezetője.

Related posts