A klímaváltozás kiemelt jelentőséggel bír a fiatalok számára, azonban léteznek más, szintén lényeges kérdések is, amelyekre érdemes figyelmet fordítani.

Csökken a klímaváltozás jelentőségének megítélése a 15-39 év közötti fiatalok körében, bár a téma továbbra is fontos - mutatott rá közös kutatásában az Ifjúságkutató és a Klímapolitikai Intézet. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) két intézetének lapunkhoz eljuttatott elemzése szerint a fiatalok többsége nem támogatja, hogy az éghajlatváltozásért folytatott küzdelem növelje a megélhetési költségeket.
A 15-39 év közötti magyarok többsége úgy érzi, ma többet foglalkozunk a klímaváltozással, mint öt évvel ezelőtt, de kisebbségben vannak, akik szerint többet is kellene beszélnünk erről témáról. A fiatalokat leginkább a jövő érdekli, de azon belül inkább a család, a párkapcsolat, a megélhetés, az egészség vagy a nemzetközi és hazai politikai helyzet foglalkoztatja őket, nem az éghajlatváltozás.
- fogalmazták meg a kutatók.
A legfrissebb felmérés alapján a fiatalok többsége, egészen pontosan 63%-uk, úgy véli, hogy a klímaváltozás elleni harc nem lehet elfogadható, ha az a megélhetés költségeinek emelkedésével jár. Csak egyharmaduk, tehát 32% lenne hajlandó anyagi áldozatokat hozni az éghajlatváltozás elleni intézkedések érdekében.
Amennyiben elkerülhetetlen, hogy valamiről lemondjunk a klímavédelem érdekében, a legelső helyen a külföldi utazások állnak (27 százalék), ezt követi az új ruhák beszerzése (25 százalék). Majd jönnek az egyes élelmiszerek fogyasztásának csökkentése (17 százalék), az autóhasználat mérséklése (14 százalék), végül pedig a gyermekvállalásról való lemondás (10 százalék) szerepel a listán.
Ez utóbbi téma kapcsán azt is megkérdezték a fiataloktól, milyen mértékben értenek egyet azzal az állítással, hogy bolygónk fennmaradása érdekében nem szabad több gyermeket vállalni. Ezt a felvetést a válaszadók 39 százaléka elvetette, 26 százalékuk egyetértett vele, fennmaradó részük bizonytalan volt a feleletében vagy nem válaszolt erre a kérdésre.