A fülgyulladás végzetes csapást mért Könyves Kálmánra, a magyar történelem egyik jelentős uralkodójára, 909 évvel ezelőtt.


Korának egyik legképzettebb és legműveltebb vezetőjeként tartották számon.

1116. február 3-án, két évtizedes uralkodása végén távozott az élők sorából Könyves Kálmán, I. Géza idősebbik fia, aki mint a magyar királyok egyik legkiemelkedőbb alakja vonult be a történelembe. Híres műveltsége mellett a horvát területek meghódítása és Szent László szigorú törvényeinek enyhítése is hozzájárult ahhoz, hogy nevét sokan ismerik és tisztelik. A Rubicon megfogalmazásában ő a magyar történelem egyik jelentős uralkodója, aki örökséget hagyott maga után.

Kálmán 1074 táján, I. Géza király idősebb fiaként látta meg a napvilágot. A történelmi források szerint testi hátrányokkal küzdött: púpos volt, sánta, és beszédhibája is volt, ami miatt apja az egyházi életpályát szabta számára. A "könyves" jelzőt tanulmányai és a megszerzett tudásának köszönhetően kapta a krónikásoktól, akik értékelték műveltségét.

László, a nagybátyja, végül őt választotta örökösének.

Kálmán 1095-ös trónra lépése után szinte azonnal bizonyította, mennyire rátermett uralkodó. Kiváló diplomáciai képességeinek köszönhetően számos szövetséget kötött, például a normannokkal és a bizánciakkal. Emellett sikerült rákényszerítenie a velencei dózsét a horvát és dalmát hercegi cím feladására. Ezeket a területeket ezek után Magyarországhoz csatolta, növelve a királyságot.

Nagybátyja végakarata nem hozott felhőtlen boldogságot a család számára. Kálmán öccse, Álmos, sosem tudta elfogadni, hogy nem ő ülhet a trónon. Többször is lázongott bátyja ellen, de mindegyik próbálkozása kudarcba fulladt. Kálmán eleinte nem rótt ki rá súlyos büntetést; általában csak annyit tett, hogy elküldte őt külföldre, hogy kicsit távolabb kerüljön a zűrös helyzettől. Egy ilyen száműzetés után, amikor Jeruzsálemből tért haza, állítólag merényletet tervezett bátyja ellen, különösen a Kálmán által alapított dömösi apátság átadása körüli események kapcsán.

A történtek után V. Henrik német-római császárnál keresett oltalmat, de a király ezúttal is diadalmaskodott a segítségére siető birodalmi hadak felett. Néhány idő elteltével Álmos újabb merényletet eszelt ki bátyja, Kálmán ellen, ám ezúttal a király nem nézte tétlenül a dolgokat. Megtorlásként Álmos és Béla nevű fiának szemeit kivégezte, majd mindkettőjüket a dömösi kolostor mélyére záratta.

A sikeres uralkodó harminc esztendőt töltött a trónon, ám uralkodásának végső időszaka nem a trónra áhítozó öccse, hanem egy makacs fülgyulladás okozta, amely 1116. február 3-án döntő csapást mért rá.

Könyves Kálmán neve a mai napig tiszteletet parancsol. A magyar történelem egyik legkiválóbb uralkodójaként emlegetik, aki alatt Magyarország komoly eséllyel aspirált arra, hogy Közép-Kelet-Európa jelentős nagyhatalmává váljon. Kálmán uralkodása alatt számos reformot és fejlesztést indított el, amelyek hozzájárultak az ország fejlődéséhez és megerősödéséhez.

Related posts