Hack Péter így fogalmazott Polt lehetséges utódjáról: "igazán kellemes meglepetésnek bizonyulhat."

Hack Péter a lehetséges Polt utódjáról, Nagy Gábor Bálintról kifejtette, hogy "kiemelkedő vádbeszédet tartott a lúgos orvos ügyében, és szakmai kvalitásai révén akár az ellenzék körében is elismerésnek örvendhet."
A választás üzenete kétféleképpen is értelmezhető. Az új tagok karrierjük végéhez érkeznek, Hende Csaba politikai pályafutása végéhez közelít, míg Polt Péter hamarosan 70. születésnapját ünnepli. Az egyik lehetséges nézőpont szerint az Alkotmánybíróság olyan kifizetőhellyé alakul, ahol a kormány irányába tett szolgálataikért cserébe elegáns pozíciókat kapnak. Ezt nyilatkozta Hack Péter az Indexnek, miután az Országgyűlés kormánypárti többsége kedden Polt Pétert, a volt Legfőbb Ügyészt, valamint Hende Csabát, a parlamenti szuperbizottság egykori elnökét is alkotmánybírónak választotta, és arról is beszámoltak, hogy Polt az Alkotmánybíróság elnöki posztját célozza meg.
A jogi szakértő, az ELTE ÁJK tanszékének vezetője kifejtette: "Egy alternatív nézőpont szerint két olyan személyt választanak meg, akik közül az egyik évtizedeken át aktív szereplője volt a pártpolitikának, míg a másikra a közvélemény jelentős része úgy tekint, mint aki a Fidesz támogatottja. Polt Péter először a Fidesz jelölésével lett helyettes ombudsman, majd 2000-ben, és ezt követően kétszer is fideszes támogatással választották meg legfőbb ügyésszé" - hívta fel a figyelmet.
"Mindkét értelmezésnek problematikus üzenete van. Az Alkotmánybíróság e személyek megválasztásával még inkább sebezhetővé válik a kritikával szemben, amely azt sugallja, hogy nem egy független szakmai testületként funkcionál, hanem a kormányzati érdekek szolgálatában áll."
- Ezt a megállapítást tette Hack Péter.
A jogtudós hangsúlyozta, hogy a konszenzuskényszer egészen 2010-ig létezett, de akkor a kormánypárti többség jelentős módosítást eszközölt az alkotmánybírók választási eljárásán. E változtatás következtében a jelölés már nem igényel konszenzust, mivel azt a mandátumarányos bizottság keretein belül bonyolítják le.
"Azóta megválasztott alkotmánybírók a jelenlegi kormánytöbbség támogatásának következtében kerültek a testületbe, ami aggasztó üzenetet hordoz magában."
- hangsúlyozta Hack Péter.
Szerinte mindez azt jelzi, hogy "ha az ellenzék valaha is kétharmados többséget szerez a parlamentben, akkor elkerülhetetlen, hogy foglalkozzon az Alkotmánybíróság kérdésével. Magyarországon aligha találni olyan jogászt, aki azt állítaná, hogy a jelenlegi testület valóban tükrözi a társadalom ideológiai sokszínűségét. Jelenleg szinte kizárólag konzervatív alkotmánybírók ülnek a testületben, miközben a választók körülbelül fele nem osztja ezt a konzervatív nézőpontot" - mondta.
"Kellemes meglepetés" - nyilatkozta Hack Péter Nagy Gábor Bálintról, akit Sulyok Tamás köztársasági elnök jelölt Polt Péter utódjául a Legfőbb Ügyészség élére. Nagy Gábor Balint jelenleg a Legfőbb Ügyészség főosztályvezető ügyészeként tevékenykedik, emellett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatójaként is ismert.
Hack Péter kifejtette, hogy a kormánytöbbség tavaly módosította az Alaptörvényt, eltávolítva azt a passzust, amely szerint a legfőbb ügyészt az ügyészek közül kellene választani. Ennek ellenére meglepő módon nem éltek a lehetőséggel, hogy más jelöltet állítsanak, ami kedvező üzenetet hordoz. A jelölt, Polt Péter bizalmi munkatársa volt, ám politikai pályafutása nem jellemző. Ügyészként azonban elismert szakmai háttérrel rendelkezik, hiszen például a lúgos orvos ügyében ő képviselte a vádat, és emlékezetes vádbeszédet mondott. Nagy Gábor Bálint szakmai szempontból akár az ellenzék bizalmát is elnyerheti.
„Jobb lett volna, ha az ellenzéket is bevonják a legfőbb ügyész jelölésének folyamatába, azonban még így is van lehetőség arra, hogy az ellenzék támogassa a jelölt megválasztását. Jelenleg nem tudok olyan indokokról, amelyek ellenérvet jelentenének a jelölésével szemben” – osztotta meg véleményét az Indexnek adott interjújában a tanszékvezető professzor.