Három hónap tapasztalatainak összegzése


Április 17-én, csütörtökön Dan Stoicănescu, az Arad Megyei Rendőrség főinspektora bemutatta a megye rendőri tevékenységének első negyedéves eredményeit.

"A bejelentett bűncselekmények statisztikái szerint összesen 1410 esetet regisztráltak, ebből 811 jogi bűncselekmény, 188 gazdasági-pénzügyi jellegű, míg 411 egyéb kategóriába sorolható. Érdekes megemlíteni, hogy az előző év azonos időszakához viszonyítva a bűncselekmények száma 23,3%-kal csökkent. A városi területeken 992 bűncselekmény történt, ami 304 esettel kevesebb, mint tavaly, míg vidéken 417 esetet jegyeztek, ami 124-gyel alacsonyabb szám. Az elmúlt három hónap során bejelentett bűncselekmények közül 768 Arad municípiumában zajlott, ami körülbelül 54%-ot tesz ki, míg tavaly ugyanezen időszakban 939 esetet dokumentáltak" - nyilatkozta a főinspektor.

A legtöbb bűncselekmény vagyonnal kapcsolatos, eddig 655 esetet regisztráltak, de tavaly ez a szám 734 volt, vagyis csökkennek a rongálással, lopással kapcsolatos esetek. A rendőrség eddig 352 lopást vizsgált, ami 2,50%-kal kevesebb, mint tavaly, de nyolccal több betörést is vizsgáltak, mint az előző évben.

A közterületeken és utcákon elkövetett bűncselekmények száma jelentős csökkenést mutatott, hiszen a tavalyi 105 esethez képest idén eddig csupán 67 bűncselekményt regisztráltak, ami 38,95%-os visszaesést jelent. Az idei esetek közül 50 lopásnak minősül. Érdemes megjegyezni, hogy a bűncselekmények döntő többsége, 88%-a, Arad városában történt.

Az aradi rendőrség eddig 3273 bejelentésre adott választ, ami 186-tal haladja meg a tavalyi számokat. A bejelentések túlnyomó része, összesen 2830, az 112-es segélyhívó vonalán érkezett.

A hatóságok 564 egyén ügyében indítottak nyomozást, ami jelentős növekedést mutat a tavalyi 492-es számhoz képest. Ezen kívül 82 személy esetében hoztak óvintézkedéseket, ami 4-el kevesebb, mint az előző évben.

A rendőrség az év első három hónapjában 29 ideiglenes távoltartási végzést adott ki (tavaly 58-at). A hatóságok 247 családon belüli erőszak miatt érkezett bejelentésre reagáltak (tavaly 230), amelyek közül 146 városon (2024-ben 131) és 101 vidéken történt (tavaly 99).

A rendőrség továbbra is kiemelt figyelmet fordít a közúti biztonságra, ennek érdekében időszakos razziákat szerveznek a megye minden szegletében. Idén 403 razziát tartottak a municípium és a megye különböző részein a járműbejegyzési hatóságokkal, a Megyei Tanács (a szállítóautók súlyának ellenőrzésére) megbízottjainak és a rendőrség más részlegeinek részvételével. A bekövetkezett közúti balesetek legtöbbször elsőbbség meg nem adása, gyorshajtás, szabálytalan előzés miatt történtek. Közúti balesetben eddig négy személy vesztette életét. A rendőrség főinspektora úgy ítélte, hogy a megyében bevezetett e-sigur rendszer jól működik, mert a rendszeres radarméréseknek köszönhetően az autósok ösztönösen lassítanak, ha meglátják a rendőrségi autót, így a súlyos közúti balesetek száma is csökkent 14-re a tavalyi 16-ról, és súlyos sérültek is 11-en voltak (tavaly 13-an). A súlyos balesetek mellett a kevésbé súlyosakból is 9-cel kevesebb volt. A rendszeres ellenőrzések miatt a közúti bűncselekmények száma is csökkent a tavalyi 216 esetről 157-re (14,5%). Az év első három hónapjában 5580 bírságot szabtak ki, ami 38%-kal kevesebb, mint tavaly. A hatóságok 358 jogosítványt és 353 forgalmi engedélyt vontak be.

Az iskolai biztonság terén jelentős előrelépések történtek: míg tavaly 15 bűncselekmény miatt léptek közbe a rendőrök, addig idén csupán 5 büntetőeljárást indítottak. A hatóságok folytatják a városi és vidéki iskolai biztonság javítását célzó tevékenységeiket, és rendszeresen jelen vannak a közterületen zajló ünnepi eseményeken is. Emellett együttműködnek a megfelelő hatóságokkal a kiskérődzők pestisének valamint a sertéspestis terjedésének megakadályozásában. A régi határátkelőknél országos szinten ellenőrzik a Romániába érkező élő állatokat és hústermékeket, hogy megakadályozzák az állatokat érintő betegségek behozatalát. Az ellenőrzések folyamatosan zajlanak a biztonság érdekében.

A sajtótájékoztató zárásaként a rendőrség munkatársai számos házi készítésű fegyvert mutattak be, melyeket április elején 28 házkutatás során sikerült lefoglalniuk. Ezeket a 14 illegálisan birtokolt lőfegyvert nagyon ügyesen elrejtették: akadt olyan, amelyet a falba, más pedig az erdő mélyén bújtattak el, ezért a felfedezésük nem volt egyszerű feladat. Az emberi leleményesség meglepő formákat öltött, ugyanis a fegyverek egy része olyan lőszert tartalmazott, amelyet maguk a vadászok készítettek. A lövedékekhez szükséges puskapor eredetének nyomozása azonban szinte lehetetlen mission, hiszen feltételezések szerint azt engedéllyel rendelkező vadászok által legálisan vásárolt töltényekből nyerték ki, majd adásvétel útján jutott el a fekete piacra. A rendőrség várja az E-Arm digitális rendszer bevezetését, amely lehetővé tenné a lőszerek, a vásárlók, a fegyverek tulajdonosai és a lőterek használóinak nyomon követését, így hatékonyabbá válna a bűncselekmények megelőzése és felderítése.

Related posts