Románia jelentős hadiipari befektetést valósított meg, ezzel új dimenziókat nyitva a védelmi szektor fejlődésében.


Dél-Romániában jön létre a NATO új lőszeripari kiválósági központja - adta hírül az odalátogató Bogdan Ivan román gazdasági miniszter. A Tergovistye melletti Dragomirestiben tartott beszéde során jelentette be, pontosan hol fog megépülni a létesítmény.

Az intézmény létrejötte a bukaresti és washingtoni kormány közötti megbeszélések gyümölcse, amely során Románia számára rendkívül előnyös körülmények között 220 millió dolláros kölcsönt biztosítanak. Ezen kívül egy stratégiai partnerség is kialakul a General Dynamics amerikai fegyvergyártó vállalattal, ami új lehetőségeket teremt az ország védelmi iparágában.

Az üzlet keretében a román hadsereg 120 és 155 milliméteres kaliberű, NATO-kompatibilis lőszerek gyártására készül, amelyeket az Európai Unió és a NATO számára fognak előállítani. A miniszter tájékoztatása szerint ez a kezdeményezés lesz az első és eddig egyetlen uniós szinten működő hadiipari kapacitás, ahonnan a termékeket az Atlanti-óceánon túlra is exportálhatják - számolt be róla a Romania-Insider.

„Ez egy kiemelkedő beruházási lehetőség, egy stratégiai jellegű befektetés, amely megerősíti partnerségünket az Egyesült Államokkal és az új kormányzattal” – nyilatkozta Bogdan Ivan. Hozzátette, hogy az ellátási lánchoz szükséges termelőkapacitások minél nagyobb hányadát kívánják hazai területen kiépíteni. Ezen kívül terveik között szerepel, hogy helikopterek és drónok gyártásába is belefogjanak, együttműködve olyan nemzetközi partnerekkel, mint az Airbus. A miniszter elmondta, hogy az idei költségvetés háromszor annyi forrást tervez e célokra, mint a tavalyi évben.

Arról is beszélt a miniszter, hogy nagy ambícióik vannak a hadiiparban, melyből exportra is termelnének.

"Románia lépésről lépésre halad előre ezen a stratégiai projekten, amely Dragomireștiben valósul meg. E törekvés révén képes lesz kielégíteni a NATO-kaliberű lőszerek iránti igényeinek jelentős részét, figyelembe véve saját szükségleteit, valamint a környező országok elvárásait is."

Hasonló irányvonalat követ a befektetési tevékenységek terén Magyarország, amely már korábban, a német Rheinmetall támogatásával kezdett el fejlődni. A várpalotai lőszergyár várhatóan képes lesz a 30-155 milliméteres NATO-kaliberű lőszerek teljes palettáját előállítani, noha jelenleg még csupán a legkisebb űrméretű lőszerek gyártása indult el.

A romániai események már tavasszal elkezdtek körvonalazódni. Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségéből származó értesülések szerint megállapodás született arról, hogy Románia jelentős mértékben bővíti hadiipari kapacitásait amerikai tőke bevonásával. Ennek keretében várhatóan az Abrams harckocsikhoz szükséges 120 milliméteres gránátok is eljuthatnak az Egyesült Államokba.

A beruházással együtt járt a kiválósági központi cím is. Erről szólva azt közölte a miniszter, hogy "a NATO európai lőszeripari kiválósági központjának megvalósítása megerősíti Románia pozícióját a biztonság pilléreként és a stratégiai képességek szolgáltatójaként a régióban".

A NATO-nak egyes szakterületek mentén országokba delegál a kiválósági központokat, ahol egy konkrét témában kutatnak, doktrínális szinten fejlesztenek és a tagállamok, partnerországok szakembereit képzik.

A helyszínek kiválasztása általában szakmai szempontok vagy szimbolikus jelentőség szerint történik, ám Washingtonban különös figyelmet fordítanak arra, hogy mindenhol legyen egy ilyen központ. Magyarországon 2009 óta működik a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központja. Ennek keretében a magyar katonaorvosok ukrán egészségügyi szakembereket is képviselnek, ahogyan azt a 24.hu már két éve nyilvánosságra hozta.

Jellegzetes a kibervédelmi NATO kiválósági központ Tallinnban, amely a szinte teljes országot megbénító 2007-es orosz kibertámadás után került oda. Nem mellesleg a románoknak ez már a második kiválósági központja lesz, ugyanis 2010 óta ott van a humán hírszerzés centruma is.

Related posts