Hőhullámok, égető forróság és szárazság vár ránk a nyári hónapokban - Agrotrend.

Az idei nyári időszak, amely májustól szeptemberig terjed, várhatóan 0,8-1,5 Celsius-fokkal fogja meghaladni az 1991-2020 közötti klímaátlagot Magyarországon. Különösen figyelemre méltó, hogy a július és augusztus hónapok hőmérsékleti eltérése a hosszú távú előrejelzések alapján akár két fokkal is magasabb értéket mutathat.
A legújabb szezonális előrejelző modellek, mint például az ECMWF, GFS, CFS és JMA, friss adatai alapján úgy tűnik, hogy a nyár jelentős része a kontinensen a megszokott hőmérséklet felett alakulhat, ami gyakori és erőteljes hőhullámokat vonhat maga után. A csapadékhiány különböző mértékben, de régiónként aszályos helyzetekhez vezethet, különösen Dél- és Közép-Európában, ahol a hidrológiai és mezőgazdasági hatások különösen érezhetőek lehetnek.
Míg az 1970-es és 1980-as években az ország alig 15-20 százaléka volt veszélyeztetve aszálytól, ma már az ország közel 40-45 százaléka, 2060 után ez az arány a mostani melegedési trendekkel 85-90 százalékra növekedhet.
A középtávú szezonális előrejelző modellek 112 szimulációjának eredményei alapján a 2025-ös nyári időszak (május-szeptember) során Magyarországon a hőmérséklet 0,8-1,5 Celsius-fokkal emelkedhet az 1991-2020 közötti klímaátlaghoz képest. Különösen figyelemre méltó, hogy július és augusztus hónapokban ez az anomália akár 2-2,2 Celsius-fokra is rúghat a négy globális előrejelző modell szimulációi szerint. E jelenség mögött a blokkoló anticiklonok állhatnak, amelyek melegebb légtömegeket vonzanak, hőkupola-effektust kialakítva. E blokkoló rendszerek aszályos időszakokat idézhetnek elő Közép-Európa nagy részén, ami a szokásosnál is fokozottabb hőhullámkockázatot jelenthet.
Ha hónapokra részletezzük az előrejelzést, világosan kiderül, hogy május és június első felében az extrém időjárási jelenségek előfordulása mérsékeltebbnek tűnik, mint június közepétől kezdődően. Európa jelentős területein a megszokott hőmérsékletekhez képest magasabb értékeket tapasztalhatunk júniusban, továbbá a nyár folytatásában, júliusban és augusztusban is. A
Jelenleg a Duna, a Pó és a Rajna vízgyűjtő területein vízhiány figyelhető meg, és a nyári hónapokra jellemző szárazabb időjárás várhatóan tovább növeli a hidrológiai deficitet Európa jelentős részein. Ez a helyzet annak ellenére valószínű, hogy az idei évben – a 2022-es és a tavalyi nyarak tapasztalataival ellentétben – az extrém, széleskörű csapadékhiány kialakulása kevésbé valószínű.
A tavaszi fagyok elmúltával a 2025-ös év ígéretes lehetőségeket tartogat a mezőgazdaság számára, különösen a tavalyi évhez viszonyítva. A várakozások szerint az idei nyári időjárás mérsékeltebb és kedvezőbb lesz, mint a 2024-es évben tapasztalt szélsőséges viszonyok. Ez a kukorica- és napraforgótermelők, valamint a gyümölcstermesztők számára is kedvező fejleményeket jelenthet. Ha a kedvező tendenciák folytatódnak, 2025-re jelentős mennyiségű és kiemelkedő minőségű termés várható, ami javíthatja a gazdák helyzetét a megelőző évhez képest.