A hatóság felhívja a figyelmet a horgászási tilalomra.

A fürdési szezonban a kijelölt szabadvízi fürdőhelyeken tilos a horgászat, mivel az komoly egészségügyi és baleseti kockázatokat rejt a fürdőzők számára - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A jelenleg érvényes jogszabályok szerint a kijelölt szabadvízi fürdőhelyeken a fürdési szezon teljes időtartama alatt, függetlenül attól, hogy nappal vagy éjszaka van-e, tilos horgászni.
A tiltás nem véletlenszerű, hanem konkrét közegészségügyi és biztonsági megfontolásokra épül.
A horgászat során alkalmazott etetőanyagok és csalik maradványai fontos tápanyagforrást jelentenek a vízi baktériumok számára, elősegítve azok szaporodását. Az ilyen szerves anyagok lebomlása oxigénhiányos környezetet teremthet, ami nemcsak a vízi élőlényekre, hanem a vízminőségre is kedvezőtlen hatással van, sőt, kellemetlen, például kénre emlékeztető szagok keletkezését is okozhatja.
További veszélyforrást jelent, hogy a horgászat során a vízbe jutó nitrogén és foszfor elősegíti a kékalgák túlzott elszaporodását. Az ennek következtében kialakuló vízvirágzás nemcsak esztétikai problémákat okoz - mint a víz elszíneződése, habzása vagy az úszó algatömegek megjelenése -, hanem egészségügyi kockázatokat is hordoz. A felszaporodott kékalgák által termelt toxinok az érzékeny személyeknél légúti irritációt és bőrkiütéseket okozhatnak.
A víz alatt rejtőzködő horgászzsinórok és horgok komoly balesetveszélyt jelentenek, hiszen ezek a láthatatlan csapdák súlyos sérüléseket okozhatnak a fürdőzőknek, akik nem is sejtik, hogy mi vár rájuk. Érdemes tehát óvatosan fürdeni, hogy elkerüljük a váratlan baleseteket.
A fürdőzők egészségének és biztonságának megőrzése érdekében elengedhetetlen a szabályok betartása. Ezért a hatóságok folyamatosan figyelemmel kísérik a rendelkezések betartását, és kiemelt figyelmet szentelnek ennek a fürdési szezon során.