Elindul a Demján Sándor által inspirált tőkeprogram!

A Demján Sándor-tőkeprogram a kormány legújabb gazdasági akciótervének egyik kiemelkedő intézkedése, amelynek célja a beruházások serkentése, a vállalatok termelékenységének fokozása és a méretbeli ugrások elősegítése. Ez a hiánypótló kezdeményezés gyors és hatékony tőkéhez való hozzáférést biztosít olyan üzleti tervvel alátámasztott projekteknél, mint például gépek és berendezések beszerzése, automatizációt támogató szoftverek vásárlása, modern számítógépes és hálózati infrastruktúrák kialakítása, valamint e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése.
Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár, hangsúlyozta, hogy a tőke hatékonyan működhet együtt különféle hiteltermékekkel. Ezen együttműködés révén lehetőség nyílik arra, hogy a vállalkozások saját forrásaik felhasználásával még jelentősebb beruházásokat valósítsanak meg. Az új program keretösszege eléri a százmilliárd forintot, amelyből a cégek 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésekhez juthatnak. Az állami támogatás révén a vállalkozások rendkívül kedvező feltételekkel, mindössze évi öt százalékos kamattal rendelkező tőkejellegű forráshoz férhetnek hozzá. Ez a lehetőség különösen vonzó, hiszen a piacon elérhető hitelek jellemzően 12-14 százalékos hozamelvárással bírnak, így az állami források jóval kedvezőbb alternatívát kínálnak.
A vállalkozások számára mostantól lehetőség nyílik arra, hogy akár teljes önerő nélkül, kezességelvárások nélkül is részt vehessenek a programban. A tőkeigénylés folyamata drámaian egyszerűsödött, amelynek eredményeként automatizált, digitalizált, gyors és felhasználóbarát felületek állnak rendelkezésre. Tavaly december óta már 1850 vállalkozás jelezte érdeklődését, és közülük négyszáz cég biztosan megfelel az igényléshez szükséges feltételeknek. A programot a Nemzetgazdasági Minisztérium indította el, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valósít meg, a Nemzeti Tőkeholding és a Magyar Fejlesztési Bank együttműködésével, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. közvetítésével. Ezzel a kezdeményezéssel biztosítják a vállalkozások érdekeinek képviseletét, és igényeik szakszerű megválaszolását. Balog Ádám, az MKIK alelnöke hangsúlyozta: ez az első olyan program, amely országos szinten, központi koordinációval, a helyi gazdaságot ismerő Kereskedelmi és Iparkamarák bevonásával valósul meg.
A helyi gazdaság ismerete kulcsfontosságú, ezért a területi kamarák közreműködése jelentős hozzáadott értékkel bír. A tőkealap jelképes, egyszázalékos üzlet-, illetve tulajdonrészt szerez a támogatott vállalkozásokban, míg a tőkeforrás 99 százalékát tulajdonosi kölcsön formájában biztosítja a cégeknek - erre évente szükséges kamatot fizetnie a vállalkozásoknak. A bevont tőke visszafizetése pedig csak a futamidő végén, egy összegben szükséges. A dedikált és jelentős mértékű tőkeági támogatás mellett a vállalkozások a tőkeigénylési folyamat során speciális szakmai és üzleti támogatást is kapnak az erre delegált szakembereken keresztül. A Demján Sándor-tőkeprogramra a vállalkozások már beadhatják igényléseiket.