Intézmény vagy istenadta szövetség? - Megnyílt a házasság hete kapuja!


A házasság hete kezdeményezés közel harminc évvel ezelőtt indult Nagy-Britanniából, válaszul a Valentin-nap kereskedelmi túlzásaira. Ma már négy kontinens 21 országában ünneplik ezt az eseményt. Ujlaki Márton, a békéscsabai Teljes Evangéliumi Gyülekezet lelkipásztora a házasság mélyebb jelentéséről osztotta meg gondolatait a Kikötő című magazinműsorunkban.

Február 9. és 16. között hazánkban több felekezet és szervezet is részt vesz a házasság hetének programjaiban. De vajon helyénvaló-e intézményként tekinteni a házasságra?

- Az intézmény egy elég száraz kifejezés. Azért ott van emellett egy erőteljes érzelemvilág, amit az okoz az, hogy az ember vágyakozik, epekedik a másik iránt, és szeretné megnyerni a szerelmét és magának kizárólagosan tudni. A házasság arról szól, hogy két ember szabad akaratból kijelenti egymásnak, tanúk és Isten előtt is, hogy egy egész életre csak a másikat választom. Leveszem magam a kirakatból, és csak neki szánom magam. Ez egy olyan vállalás és döntés, ami azért messze túlmutat azon, hogy az ember most hogy érzi magát; azon, hogy milyennek látjuk épp a jövőt. Abban, hogy én egy életre vállalom ezt, benne van valami isteni rész, valami emelkedettség. Azt gondolom, hogy az, hogy ez a téma kapott egy teljes hetet az évből, ahol erről beszélgetünk, ezzel foglalkozunk, az nagyon is méltó. Én egyébként a Valentin-napot se tartom egy rossz dolognak. Azt, hogy erre épül a házasság. ami azért egy jóval hosszabb távú sztori és kaland, persze sok küzdelemmel, azért az örülök, hogy ez is ott van mellette. És jó, ha ez a kettő együtt megy. Mi 16 éve vagyunk házasok Mártival, a feleségemmel, négy gyermekünk van.

Lelkipásztorként rendkívül sok emberi sors és élet tapasztalatát láthatom magam előtt. Az intézmény kifejezés, amelyet gyakran használunk, valójában pontosan kifejezi, hogy egyfajta megszilárdult struktúráról van szó, amely hosszú távú folyamatokat ölel fel, és ezeknek megvannak a maguk szabályszerűségei. Ám érdemes észben tartani Jézus első csodatételét is, amely a kánai menyegzőn történt. Ott voltak a házaspár, akiknek a boruk elfogyott – ez abban az időben hatalmas szégyennek számított. Az esküvők nem egy-két órás események voltak, hanem napokig tartottak, ami több száz liter bor elfogyasztását jelentette. Mária, Jézus édesanyja, észrevette a problémát, és megkérte fiát, hogy tegyen valamit. Jézus válasza az volt, hogy „még nem jött el az én időm”. Mária viszont hite révén tudta, hogy Jézusnak van ereje, ezért a szolgáknak azt mondta: „Bármit mond nektek, tegyétek meg!” Ekkor Jézus „letöltötte” az Atyától a szükséges útmutatást, aki azt mondta: „Fiam, fontos ez a pár, nem akarom, hogy megszégyenüljenek, sőt, örömöt szeretnék adni nekik.” Ez az üzenet megmutatja, hogy Isten számára a házasság nem csupán egy intézmény, hanem ő maga ennek a szent kapcsolatnak a megalkotója is. Már a Biblia első lapjain, Ádám és Éva történetében is láthatjuk, hogy Isten milyen fontosnak tartja az emberi kapcsolatok e formáját. Ezt a csodát követően pedig Jézus borral ajándékozta meg a násznépet, bizonyítva, hogy a szeretet és az öröm mindig is középpontban állt az Ő tervében.

A teljes beszélgetés az alábbi linken tekinthető meg:

Related posts