Itt zajlik előttünk a tragédia: a korallzátonyok 84%-a már pusztulásra van ítélve - Pénzcentrum


A globális korallzátonyok több mint 80%-át sújtotta a rendkívüli óceáni hőmérséklet, amely tömeges kifehéredést idézett elő – számoltak be erről a jelenséget tanulmányozó kutatók a szerdán nyilvánosságra hozott jelentésükben.

A korallfehéredést a tengervíz hőmérsékleti anomáliái okozzák, mert a túl meleg tengervíz miatt eltűnnek a korallról a színüket adó algák, amelyek a tápanyagot szállítják számukra, és ez a pusztulásukhoz vezet. A Nemzetközi Korallzátony Kezdeményezés és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (NOAA) már egy évvel ezelőtt figyelmeztetett a világ negyedik tömeges korallfehéredésére. A szervezetek szerint azóta a jelenség olyan kiterjedté vált, hogy a zátonyterületek 84 százalékát érinti az Indiai-óceántól az Atlanti-óceánon át a Csendes-óceánig.

A korallzátonyok történetében több kritikus pillanat is volt, amikor tömeges korallfehéredés következett be, például 1998-ban, 2010-ben, valamint 2014 és 2017 között. Jelenleg, 2023-ban, egy újabb jelentős fehéredési esemény zajlik, amelynek végkimenetele még ismeretlen a tudományos közösség számára. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt év volt a legmelegebb a feljegyzések kezdete óta, és először tapasztaltuk, hogy a hőmérséklet több mint 1,5 Celsius-fokkal emelkedett az iparosodás előtti szinthez képest. A globális felmelegedés következményeként a tengeri hőhullámok is új rekordokat állítottak fel, melyek tovább súlyosbítják a korallzátonyok helyzetét.

"Megdöbbentő a hőstressz nagyságrendje és mértéke" - magyarázta Melanie McField, a karibi térségben dolgozó tengerkutató rámutatva, hogy részben az eddig a hőstresszt megúszó korallzátonyok is áldozatul estek a tavalyi hőhullámoknak.

A szakértők drámai pusztulást tapasztaltak a Karib-tenger egyes szegmensein, a Vörös-tengeren, valamint az ausztráliai Nagy-korallzátony területén. "Lehet, hogy soha nem fogjuk látni, hogy a fehéredést kiváltó hőstressz a globális események szempontjából kritikus küszöbérték alá csökken" - nyilatkozta Mark Eakin, a Nemzetközi Korallzátony Társaság ügyvezető titkára, aki korábban az NOAA korallmegfigyelő csoportjának vezetője volt. "Olyan kihívásokkal nézünk szembe, amelyek teljesen átalakítják bolygónk arculatát és óceánjaink életképességét" - figyelmeztetett a tudós.

A korallzátonyok nem csupán gyönyörű természeti csodák, hanem kulcsszereplők is a partvidékek védelmében, megóvva azokat az eróziótól és a viharok pusztító hatásaitól. Emellett a turizmus szempontjából is jelentőséggel bírnak, hiszen sok látogatót vonzanak lenyűgöző szépségükkel. A tengeri ökoszisztémák szívének is nevezik őket, hiszen a biológiai sokféleségük hihetetlen: a tengeri fajok körülbelül 25 százaléka itt található, a korallzátonyok és azok környezete pedig igazi életközpontokként funkcionálnak.

Related posts