Jelentős pénzbírságot kockáztat a Visa és a Mastercard, amennyiben az Európai Unió által támasztott gyanúk megerősítést nyernek.


Az Európai Unió versenyjogi hatóságai újabb nyomozást indítottak a Visa és a Mastercard által alkalmazott díjak ügyében. Ez a lépés egy évtizeddel azután történik, hogy a korábbi vizsgálatok komoly bírságokkal és bizonyos vitatott díjak mérséklésével zárultak – számolt be róla a Bloomberg.

Az Európai Bizottság a közelmúltban új kérdőíveket juttatott el a piaci szereplőknek, amelyek a kártyatársaságok által alkalmazott "rendszerdíjakra" összpontosítanak. Ezeket a díjakat a kiskereskedők a kártyás tranzakciós szolgáltatásokat nyújtó bankokra és pénzintézetekre terhelik. A bennfentes források szerint a kérdések célja az volt, hogy feltérképezzék, a kereskedők rendelkeznek-e választási lehetőséggel a Visa és Mastercard kártyák elfogadása kapcsán, hogy mennyire érzik, hogy megfelelő értéket kapnak a rájuk kirótt díjakért, és hogy mennyire átláthatóak ezek a költségek számukra.

Bár a vizsgálat még a kezdeti fázisban tart, az Európai Unió versenyhatósága lehetőséget lát arra, hogy hivatalos eljárást indítson, ami

A cégek piaci erőfölénnyel való visszaélése súlyos következményekkel járhat, hiszen akár az éves bevétel 10%-át is elérő bírságot kockáztatnak, ha ilyen vádakkal illetik őket.

Az új vizsgálat Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnökének azon kijelentéseit követi, hogy az uniónak csökkentenie kell függőségét a külföldi fizetési szolgáltatóktól. Lagarde a digitális euró bevezetését tartja a legjobb módszernek a szuverenitás erősítésére és a sebezhetőség csökkentésére.

A San Franciscó-i központú Visa legújabb nyilatkozatában kiemelte, hogy díjazásai hűen tükrözik azt a jelentős értéket, amelyet a pénzügyi intézmények, kereskedők és vásárlók számára kínálunk Európában. Ez magában foglalja a kiemelkedő biztonsági intézkedéseket, a csalások megelőzésére irányuló erőfeszítéseinket, valamint a megbízható és zökkenőmentes működést.

A New Yorkban működő Mastercard hangsúlyozta, hogy célja a globális kereskedelem előmozdítása, miközben olyan alternatívákat kínál, amelyek egyszerűsítik, biztonságossá teszik és kényelmessé varázsolják a vásárlási élményt mind a fogyasztók, mind a vállalkozások számára.

Mindkét kártyatársaság már évek óta a globális versenyhivatalok figyelmének középpontjába került.

2019-ben az Európai Unió 570,6 millió eurós pénzbírságot szabott ki a Mastercardra.

A szabályozók által bevezetett új intézkedések következtében a kártyás fizetések költségei a régióban mesterségesen megemelkedhettek. Ugyanebben az évben a hatóságok megállapodást kötöttek a Visa és a Mastercard cégekkel, amely előírta számukra, hogy mérsékeljék a külföldi vásárlók által a régióban fizetendő díjakat. Tavaly azonban egy amerikai szövetségi bíró elutasította a Visa és a Mastercard által az amerikai kereskedőkkel kötött 30 milliárd dolláros megállapodást, amely a kártyás tranzakciós díjakkal kapcsolatos, több mint két évtizedes jogi vitát hivatott lezárni.

Related posts