Karácsony a digitális világban: egy új élmény Ahogy a hópelyhek lágyan hullanak a földre, és a városok utcái ünnepi fényekben ragyognak, úgy a virtuális térben is megérkezik a karácsonyi varázslat. Az online világ lehetőségeket kínál arra, hogy a távolsá


A mesterséges intelligencia (AI) mára elengedhetetlen része életünknek, legyen szó akár a munka világáról, az oktatásról, a tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyi ünnepekről. Ez a technológia nem csupán a hatékonyságot növeli, hanem képes varázslatos ünnepi hangulatot is teremteni. Az AI segítségével olyan enteriőröket és atmoszférát alkothatunk, amelyek mindenki szívét megdobogtatják. Az ünnep egyedi megjelenítése révén a karácsonyi varázslat még inkább életre kelhet.

Aki szereti a karácsonyt, az minden színét, illatát, hangját szereti. Van, aki lelkesen dekorál, ajándékokat vásárol, díszít. A változatos, kevert koncepció alapján egységet alkotó dekorációk örömöt, izgalmat, megnyugvást, kiegyensúlyozottságot, elégedettséget sugároznak. Ugyanilyen hatást érhetnek el azok a képek, fotográfiák, mémek, gifek, animációs pillanatképek, mozgó hangulatvideók, melyek díszítésre, az ünnep teljesebb megélésére ösztönöznek. A közösségi médiát ebben az időszakban minden eddiginél nagyobb mennyiségben árasztják el az ilyen tartalmak, melyek szépek, hangulatosak, egyediek, csak épp nem valódiak. A mindennapokba is betört a virtuális valóság, a határokat folyamatosan feszegető AI előtt nincs olyan feladat, amiben a modern technológia ne javasolna valamilyen alternatív megoldási lehetőséget.

Az AI az elmúlt években a karácsony materiális értelmezésében is jóval nagyobb szerepet kapott; a megosztott hangulatvideók, vagy az ünnepi fotók nagy része ennek a technológiának az alkalmazásával születik. Az olyan megoldásokkal, mint a Stable Diffusion, Midjourney, DALL-E, Sora, illetve Suno valósághű, fotórealisztikus képeket, videókat, vagy akár zenét tudunk generálni, mindössze néhány másodperc, videók esetében pedig néhány perc leforgása alatt. Sokszor meg sem lehet állapítani, hogy a kandallóban lobogó tűz fényével elárasztott, pirosba öltöztetett és tökéletesen feldíszített helyiségek léteznek-e vagy sem.

A Debreceni Egyetem Informatikai Karán kiemelt terület az AI és az adattudomány. A kar képzési portfóliójában, valamint tudományos tevékenységében is fontos fókuszterületként kezeli a témát. Bogacsovics Gergő, az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék adjunktusa szerint nagy divat lett az AI alkalmazása a különféle hangulatfotók, videók készítésénél. Alkalmazzák, mert egyszerűen és gyorsan elérhető vele a kívánt végeredmény.

A generatív AI világában meglepő, hogy az ingyenes verziók is rendkívül magas színvonalat képviselnek. Korábban a legjobb eredmények jellemzően az előfizetéses modellekhez kötődtek, azonban napjainkban már számos ingyenes alternatíva is elérhető, amelyekkel lenyűgöző képeket, videókat és zeneszámokat alkothatunk. Ezek a tartalmak azonnal felkeltik a figyelmet, legyen szó akár dinamikus videókról, akár kreatív montázsokról. A lényeg, hogy szinte bármit létrehozhatunk, hiszen csupán a fantáziánk szab határt. Az új generációs generatív AI különlegessége, hogy a megfelelően képzett modellek segítségével, az alapvető paraméterek megadásával, szakértelem nélkül is fantasztikus minőségű alkotásokat hozhatunk létre – tette hozzá az adjunktus.

Kevesebb mint egy perc alatt akár egy három-négy perces zene is létrehozható, de ha a modell megfelelő, részletes bemeneti utasításokat kap, néhány másodperc is elegendő lehet a kívánt zenei anyag előállításához. Az ünnepi időszak közeledtével a karácsony a legkeresettebb téma, de a lehetőségek rendkívül széles spektrumot ölelnek fel. A technológia előszeretettel megjelenik az online munkahelyi prezentációknál is, legyen szó háttérképek alkalmazásáról, átvezető diák használatáról egy tananyaghoz, vagy a személyes tartalmak rendszerezéséről. Sokan tapasztalják, hogy nem elégedettek egy adott zene, vagy például egy karácsonyi lejátszási lista színvonalával; ebben az esetben az AI megoldásokhoz fordulnak. Bogacsovics kiemelte, hogy manapság már számtalan AI-modell áll a felhasználók rendelkezésére.

A technológia robbanásszerű népszerűségének hátterében főként az áll, hogy egyre több AI-jal foglalkozó startup bukkant fel, amelyek jelentős tőkebevonás révén folyamatosan növelik az elérhető modellek számát. Ez a helyzet különösen a művészek és zenészek számára okoz kihívásokat, mivel mostantól bárki rendelkezhet a lehetőséggel, hogy saját igényeihez igazítva generáljon egy festményt, illusztrációt vagy zeneszámot. Ennek következtében az alkotóknak egyre magasabb színvonalú és összetettebb tartalmakat kell produkálniuk. Az AI remek eszköz lehet arra, hogy egy ötletet villámgyorsan, akár pár perc leforgása alatt prototípusként bemutassunk. Ezáltal könnyebbé válik a visszajelzések, vagyis a feedbackek figyelembevétele, ami segíthet az eredmény, az elképzelés vagy annak megvalósítása finomításában. Így a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás együttműködése válhat a legnagyobb erőforrássá, ahelyett, hogy csupán új, önálló tartalmak létrehozására összpontosítanánk - hangsúlyozta a szakértő.

Bogacsovics szerint bizonyos előrejelzések arra utalnak, hogy ez a felívelő tendencia 2025-ben visszaeshet, hiszen az AI tanítására alkalmazható publikus adatok nagy részét már felhasználták, így nehéz megmondani, meddig fejlődhet még a technológia ebben a felgyorsult ütemben.

Related posts