Kelemen Hunor kifejtette, hogy a román elnökválasztás kulcskérdése, hogy megjelenik-e olyan jelölt, aki képes lehet legyőzni a magyarellenes nézeteiről ismert George Simiont.

Jelen állás szerint a Calin Georgescu helyére lépő Simion a legesélyesebb a győzelemre.
A romániai elnökválasztás első fordulója vasárnap zajlik, és a tétje nem más, mint hogy talál-e olyan jelöltet a második körben, aki képes megállítani George Simiont. Az RMDSZ elnöke a Kossuth Rádió vasárnapi újság című műsorában hangsúlyozta, hogy Simion győzelme nem hozna kedvező kilátásokat az erdélyi magyar közösség számára.
Kelemen Hunor kijelentései alapján George Simion, aki magyarellenes nézeteiről ismert, karrierje kezdete óta számos vitát váltott ki, különösen az úzvölgyi katonai temető meggyalázásával. Jelenleg Simion pártja, az AUR, a parlamentben több mint 20 százalékos frakcióval bír, ami a magyar közösség számára drámai visszalépést jelentene az elnökválasztás eredményeként – mintha legalább 35 évet ugrannánk vissza a múltba. Megjegyezte, hogy az AUR mellett az SOS és a POT pártok együttesen 33 százalékot képviselnek a román parlamentben. E szélsőséges pártok programja már a kezdetektől fogva arra összpontosít, hogy elutasítják a magyar iskolák létét, kizárólag vegyes iskolák működését tartják elfogadhatónak, nem hajlandók elismerni a magyar nyelv használatát a közigazgatásban, és ellenzik az etnikai képviseletet a parlamentben.
A közvélemény-kutatások és a diaszpórából érkező információk tükrében Kelemen Hunor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Simion támogatottsága a 30 százalékot meghaladóan, akár a 40 százalékhoz közel fog alakulni. Szerinte a választók ezzel a lépéssel kívánják kifejezni elégedetlenségüket az elmúlt évek kormányzati teljesítményével és politikai pártjaival szemben. Hozzátette, hogy egy ilyen jellegű eredmény mögött egy erőteljes magyarellenes attitűd is fellelhető.
Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a közös államfőjelölt, Crin Antonescu, aki a kormánypártok támogatását élvezi, a sokszínű vidékről érkező, alapvetően konzervatív nézőpontú politikus, aki tiszteletben tartja a magyar közösséget és a kisebbségeket. "Két alkalommal is Székelyföldön kampányolt, ráadásul ő volt az egyetlen jelölt, aki bátran vállalta, hogy elmegy a régióba, nem félve a potenciális szavazatvesztéstől. Járt Hargita, Kovászna és Maros megyében, és olyan üzeneteket kommunikált, amelyek világosan tükrözik, hogy nemcsak tiszteli a magyar közösséget, hanem elkötelezett az identitást védő jogszabályok és intézmények megőrzése, erősítése mellett, továbbá a román-magyar kapcsolatok javításáért is küzd" - tette hozzá Kelemen Hunor.
Azt mondta, "a magyar közösség vele jól jár, a magyar közösség vele nem fog veszíteni, és én bízom benne, hogy a második fordulóban ő lesz ott". Úgy vélte, ő össze tudja gyűjteni, össze tudja fogni a társadalomnak azokat az erőit, akik képesek lesznek az elnökválasztáson őt megválasztani.
Az RMDSZ elnöke a választói aktivizálás kapcsán kifejtette, hogy már december végén és január elején elkezdtek dolgozni a kampányon. Érezték, s a mai napig is érzik, hogy komoly veszély fenyeget, és előfordulhat egy váratlan fordulat, amelyre senki sem számít. Úgy véli, sikerült mozgósítani a magyar közösséget, és a román közösség is reagálni kezdett – tette hozzá.
Kelemen Hunor véleménye szerint a választásra jogosult magyar állampolgárok körülbelül 57-60 százaléka fog részt venni a szavazáson, míg a román választópolgárok aránya is hasonló mértékben, azaz szintén ezen a szinten mozgó százalékban jelenik meg az urnák előtt.
Elérkezett a megismételt elnökválasztás ideje, amely nem csupán Románia, hanem az egész régió stabilitásának jövőjét is meghatározza. Az RMDSZ szerint Kolozsváron magyar fiatalok váltak támadás áldozataivá, csupán azért, mert anyanyelvükön beszéltek. Az ország jelenlegi helyzete komoly kihívások elé állítja, hiszen Románia két ellentétes erő között lavíroz: az oroszok és az amerikaiak is a szélsőjobboldali politikai irányzatokat támogatják.