Kína legújabb stratégiája izgalmat és aggodalmat váltott ki Dél-Ázsiában. A régió országai aggódnak a lehetséges következmények miatt, amelyek a kínai lépésekből adódhatnak.


Kép forrása: Getty Images / Universal History Archive / Universal Images Group - A Yarlung Zangpo-kanyon, amely a föld legnagyobb és legmélyebb szárazföldi kanyonjaként ismert.

Kína megkezdte a világ legnagyobb vízerőmű-gátjának építését a tibeti fennsíkon, a Yarlung Zangbo folyón. Ezt a folyót a Himaláján túli országok, például India Siangként, míg Banglades Brahmaputrának és Jamunának hívja - jelentette a BBC. A hatalmas projekt hivatalos célja az ökológiai védelem és a helyi életszínvonal javítása, ahogy azt Peking is hangsúlyozza. Azonban a lépés nem csupán helyi, hanem globális szinten is aggodalmakat keltett, hiszen a környezeti hatások és a vízmegosztási konfliktusok kérdései komoly vitákat generálnak.

A Motuo vízerőműként ismert létesítmény az építkezés befejezése után a világ legnagyobb vízerőműve lesz, háromszor annyi áramot termelve, mint a jelenlegi rekorder, a Három-szurdok-gát. A kínai állami hírügynökség, a Xinhua szerint a projekt költsége elérheti az 1,2 billió jüant (mintegy 61,2 billió forintot).

A gátat egy hatalmas, a világ egyik legmélyebb és leghosszabb szárazföldi kanyonjában építik. Bár Peking szerint a termelt energiát elsősorban a keleti ipari központokba szállítják, és az építkezés a tibetiek javát is szolgálja, sokan másként látják.

Indiai és bangladesi vezetők mély aggodalommal figyelik a helyzetet, mivel úgy vélik, hogy a kínai gát komoly hatással lehet a folyók vízhozamára, ami katasztrofális következményekkel járhat a lejjebb fekvő területeken. Rámutattak arra, hogy a Siang és a Brahmaputra folyók "jelentős mértékben kiszáradhatnak", és a kínai létesítmény akár "vízbombaként" is funkcionálhat, ami drámai árvizeket idézhet elő.

Kína álláspontja egyértelmű: úgy vélik, hogy joguk van a folyó vizeit saját területükön hasznosítani. Ez a helyzet valószínűleg tovább fokozza a geopolitikai feszültségeket, különösen, ha a víz a jövőben fegyverként funkcionál.

Related posts