A Mol és a Turkish Petroleum egyedülálló együttműködésbe fogott Magyarországon, hogy közösen mélyebb ismereteket szerezzenek a szénhidrogén-kutatás területén. Az együttműködés célja a fenntartható energiahordozók megtalálása és a jövőbeli energiaellátás b


A Mol-csoport és a Turkish Petroleum hivatalosan is aláírta a Magyar Energiaügyi Minisztériummal kötött koncessziós megállapodásait. Ennek révén lehetőség nyílik közös szénhidrogén-kutatások megkezdésére két magyarországi helyszínen: Tamásiban és Buzsákon. A hírt a Mol csütörtöki tájékoztatójában osztotta meg az MTI-vel.

A közös pályázat és a kutatási program a két vállalat tavaly aláírt stratégiai partnerségi megállapodásának első jelentős mérföldköve. Az együttműködési szándéknyilatkozatot 2024 októberében Isztambulban írták alá, amelyben mindkét fél kifejezte elkötelezettségét a kutatási, mezőfejlesztési és kitermelési projektek iránt a Kaszpi-térségben, Törökország területén, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, valamint Közép- és Kelet-Európában.

valamint Ahmet Türkoglu, a Turkish Petroleum elnök-vezérigazgatója, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Alparslan Bayraktar, Törökország energiaügyi és természeti erőforrások minisztere jelenlétében.

Közölték: az Energiaügyi Minisztérium tavaly ősszel, öt év szünet után hirdetett meg új bányászati koncessziókat, hangsúlyozva a magyarországi termelés növelésének és az importkitettség csökkentésének fontosságát. A Mol öt koncesszióra nyújtott be pályázatot, melyek közül négyet el is nyert. A Kiskőrös és Hatvan térségét lefedő két területre önállóan, míg a Buzsák és Tamási (Dél-Dunántúl) koncessziókra a Turkish Petroleum leányvállalatával, a TPOC Ltd-vel közösen pályázott.

A Mol a legjelentősebb szénhidrogén-kitermelő cég Magyarország területén, körülbelül 1300 olaj- és földgázkitermelő kúttal büszkélkedhet. 2024-re a magyar nyersolajtermelés 47%-át, azaz közel 600 ezer tonnát, míg a földgáztermelés 90%-át, körülbelül 1,5 milliárd köbmétert szállította.

Magyarország továbbra is a Mol-csoport szénhidrogén-kitermelési portfóliójának legfontosabb országa, jelenleg a teljes termelés mintegy 39 százalékát adja. A Mol kutatási tevékenységének köszönhetően nemrégiben ötéves rekordot döntött a magyarországi kitermelés volumenében. 2022-ben fedezte fel a Vecsés melletti olajmezőt, ahol már három kút termel. Nemrégiben újabb olajmezőt tártak fel Somogysámson térségében, a Dél-Dunántúlon.

A Mol-csoport nemzetközi tevékenységei keretében kilenc országban bővítette olaj- és gázkutatási, valamint kitermelési érdekeltségeit, míg nyolc államban aktívan folytat termelést. 2024-ben a társaság napi átlagos kitermelése elérte a 93 800 hordó olajegyenértéket. A vállalat stratégiája a nemzetközi portfólió megerősítése és új, stratégiai partnerségek kialakítása köré összpontosul. Ennek szellemében a közelmúltban együttműködési megállapodást kötött Kazahsztán (KazMunayGas), Azerbajdzsán (SOCAR) és Törökország (Turkish Petroleum) nemzeti olajtársaságaival – áll a közleményben.

Related posts