Tapasztal légszomjat és gyors szívverést? Érdemes lenne orvoshoz fordulnia, hogy elvégezhessék a szükséges vizsgálatokat!
Ez a kór látható jelek nélkül is súlyos következményekkel bírhat, így a veszélye nem elhanyagolható.
A pitvarlebegés a szívritmuszavarok egyik típusa, hasonlít a pitvarfibrillációra, sokszor nem okoz feltűnő tünetet, mégis nagy veszélyt jelenhet a betegre, mert az ötszörösére emeli a szívelégtelenség és az agyi érkatasztrófa veszélyét.
Fedezd fel, milyen figyelmeztető jelek utalhatnak a pitvarlebegésre, milyen diagnosztikai eljárásokra lehet szükség, és hogyan lehet hatékonyan kezelni ezt az állapotot! Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa osztotta meg velünk a legfontosabb tudnivalókat.
A normál szívverés a szinuszcsomóból, a szív jobb pitvarában (jobb felső üregében) lévő kis területről érkező elektromos impulzussal kezdődik. A pitvarlebegés során egy elektromos "rövidzárlat" lehetővé teszi, hogy az elektromos impulzus túl gyorsan mozogjon a jobb pitvar körül, percenként 240-340 összehúzódást okozva. Ha pedig a pitvar összehúzódása rendkívül szapora, ezzel a kamrákat is gyors, kevésbé hatékony összehúzódásra készteti. Így a kamrákból kevesebb vér kerül a vérpályákba, mint normális szívritmus esetén.
Mindezen folyamatok következményeként a betegek felének leggyakoribb tünete a heves szívdobogás, egyharmadának a gyengeség, 30 százalékának a légszomj, 10-20 százalékának a mellkasi fájdalom. Ezek a tünetek keveredhetnek, de a betegek jelentős részének semmilyen panasza nincs.
A pitvarlebegést korábban csupán kellemetlen szívritmuszavarnak tartották, amely megfigyelést igényelt, de nem számított súlyos problémának. Azonban a legújabb kutatások rámutattak, hogy a pitvarlebegés komolyabb kockázatokat hordoz, hiszen ötszörösére növeli a szívelégtelenség és a stroke valószínűségét. Különösen aggasztó, ha a páciens már más szív- és érrendszeri betegségekkel is küzd, például magas vérnyomással, hiszen ilyenkor a prognózis jelentősen romlik, ha a pitvarlebegés is jelen van – figyelmeztet dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa.
A legsúlyosabb veszélyt az agyi érkatasztrófa jelenti. Ha valaki pitvarlebegésben szenved, nagy a kockázata annak, hogy a bal pitvarban vérrög képződjön. Erről leszakadhat egy darab, és a vérárammal eljuthat az agy egyik erébe, s elzárhatja azt, így stroke, vagyis agyvérzés alakulhat ki, aminek következtében az agy bizonyos része elhal. Ennél enyhébb, de mégis jelentős következmény lehet, hogy a hosszú időn keresztül zajló gyors szívverés növeli a kardiomiopátia, vagyis szívizom károsodás rizikóját is, ami hosszabb távon szintén veszélyes kimenetelű lehet.
"A kivizsgáláshoz és a pontos diagnózis felállításához többféle eszközös vizsgálatra is szükség lehet. A laborvizsgálatok mellett alapvető az EKG, amellyel gyorsan ellenőrizni tudjuk a szív elektromos jeleit. Szintén szükséges és fontos lehet a több napos Holter EKG, amely kis méretének, praktikusságának köszönhetően nem jelent különösebb kellemetlenséget. Ezzel az eszközzel akár a ritkább tüneteket okozó problémák is kiszűrhetők. Ugyancsak fájdalmatlan eljárás a szívultrahang, amely szívritmuszavarok esetén kötelező vizsgálómódszer. amellyel akár terhelés mellett is megfigyelhető a szív munkája" - foglalja össze Müller doktor.
Amikor a diagnózis megszületik, a terápia céljai sokrétűek lehetnek: