Az Európai Unió lehetőséget adhat arra, hogy a közösségi média használatát korlátozzák a gyermekeink számára.


Az Európai Unió világszinten élenjáró szereplővé válhat a gyerekek közösségi média használatának szabályozásában. A javaslat, amelyet Görögország terjesztett elő és már Franciaország, valamint Spanyolország is támogat, a digitális felnőttkor fogalmát kívánja bevezetni. Ez a kezdeményezés azt jelentené, hogy a fiataloknak a közösségi média platformokra való regisztrációhoz szülői engedélyt kellene kérniük, a meghatározott korhatár pedig 15-16 év között alakulna.

A javaslat a túlzott képernyőidő miatt növekvő aggodalmakra reagál. Megelőznék, hogy a gyerekek felügyelet nélkül, automatikusan hozzáférjenek az olyan alkalmazásokhoz, mint a TikTok, az Instagram vagy a Snapchat.

A javaslatot június elején vitathatják meg az Európai Unió digitális ügyekért felelős miniszterei, a dán soros elnökség pedig támogatja ezt az elképzelést. A tervezetet csütörtökön küldték el más tagállamoknak, hogy azok támogassák azt a Tanács következő ülésén. Emmanuel Macron francia elnök korábban hangsúlyozta, hogy "vissza kell szereznünk a kontrollt gyermekeink és a fiatalok élete felett Európában", és szerinte ennek egyik kulcsa, hogy legkésőbb 15 éves korában határozzák meg a "digitális felnőttkor" kezdetét.

Az Európai Bizottság már kidolgozott jónéhány, a meglévő szabályozásokra épülő intézkedést, például a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA), amely szigorú szabályokat határoz meg az online platformokra vonatkozóan. A mostani javaslat szerint azonban az EU ennél sokkal tovább menne - kötelezővé tenné a beépített életkor-ellenőrzést és a szülői felügyeletet az eszközökön.

A javaslat szerint az eszközök szintjén történne a korhatár ellenőrzése, ami valószínűleg ellenállást váltana ki a Google és az Apple részéről. Ezzel szemben a Facebookot és Instagramot üzemeltető Meta inkább a bolt- vagy alkalmazásszintű megoldások iránt mutatna érdeklődést.

Related posts