Magyar Levente célzottan dolgozik az EU és az Egyesült Államok közötti tárgyalások előmozdításán | Demokrata


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján Magyar Levente az EU-s külkereskedelmi tanács ülését követően beszámolt arról, hogy a napirenden elsősorban az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámügyek álltak. A tagállamok képviselői egyértelműen arra ösztönözték az Európai Bizottságot, hogy a tehercsökkentés érdekében minél bátrabban vegyen részt a tárgyalásokban.

"Magyarország volt az egyetlen ország, amely felhívta a figyelmet arra, hogy nem lennénk ebben a helyzetben, ha a bizottság időben felkészült volna, és megfelelő megelőző intézkedéseket hozott volna az amerikaiakkal szemben. Véleményünk szerint ezek a lépések segíthettek volna elkerülni a kialakult problémát" - közölte.

Kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy a brüsszeli testület az elmúlt hónapokban vagy akár években nem alakított ki semmilyen kapcsolatot Donald Trump környezetével. Rámutatott, hogy még Trump újbóli hivatalba lépése után is hónapok teltek el, mire a testület egyáltalán elkezdett foglalkozni a témával.

"Akkor kellett volna érdemi lépéseket tenni, és kialakítani egy bizalmi párbeszédet az amerikaiakkal, és nem az éles helyzetben próbálkozni, amikor már Amerikában kész tény volt és eldöntött kérdés volt, hogy a vámokat bevezetik" - fogalmazott.

Kifejtette, hogy az amerikai fél már mind informálisan, mind hivatalosan jelezte: nyitottak a tárgyalásokra a korábban bevezetett intézkedések áttekintésével kapcsolatban.

"Kérdés, hogy az Európai Bizottságban lesz-e elég ambíció, lendület, agresszivitás ebben a helyzetben, ugyanis az amerikaiak kellő agresszivitással állnak a kérdéshez, úgyhogy magunkat is fel kell vérteznünk ezzel a hozzáállással, hogy a lehető legnagyobb eredményeket elérjük velük az egész európai gazdaság érdekében és azon belül a magyar gazdaság érdekében" - jelentette ki.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy szó esett egy olyan EU-s mechanizmusról is, amely keretében a közösség tagállamaiba irányuló, érzékenynek minősített befektetéseket elemzik. Ez különösen fontos lehet a potenciálisan katonai célokra is felhasználható termékeket előállító cégek esetében.

"Ez egy tagállami kompetencia, és a magyar elnökség a mostani lengyel elnökséget megelőzően sokat dolgozott azon, hogy a rendszert hogyan lehet gördülékenyebbé tenni, hogyan lehet finomítani. Most viszont az asztalon van egy olyan javaslat, amely főleg a parlamenthez kötődik, és amely arról szólna, hogy ezt a hatáskört jelentős részben, nem teljesen, de nagymértékben elvonnák a tagállamoktól, és központi brüsszeli kompetenciába helyeznék" - húzta alá.

"Erről kifejeztük a véleményünket, és úgy tűnik, a lengyel elnökség is támogatja azt a szándékot, hogy ezt megakadályozzák, tehát itt egy közös fellépésről van szó" - fűzte hozzá.

A szöveg egyediségének érdekében íme egy átfogalmazott változat: Továbbá hangsúlyozta, hogy Magyarország, mint exportorientált gazdaság, szilárdan támogatja az Európai Unió által vezetett szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Hazánk érdeke, hogy a kereskedelem zökkenőmentesen és akadályok nélkül valósulhasson meg a világ minden tájával. Ugyanakkor fontos, hogy figyelembe vegyük a magyar sajátosságokat, különösen az agrárium és néhány más szektor védelmét.

Magyar Levente újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a kárpátaljai magyar közösség jogairól Ukrajnával e hétfőre tervezett egyeztetés lemondása kapcsán elmondta, hogy azért döntöttek így, mert úgy ítélték meg, hogy most, a kétoldalú kapcsolatokban kialakult helyzet nem teszi lehetővé, hogy a siker reményével tárgyalhassanak a kijevi vezetéssel.

"De természetesen ezt a párbeszédet folytatni kell. Magyarországnak és a kárpátaljai magyarságnak elementáris érdeke, hogy ez a kérdéskör megoldódjon, de legalábbis haladjon előre. Gyors megoldás nem lesz, de ha egy-egy kis lépést tudunk tenni a megoldás irányába, akkor az már jobb, mint amilyen helyzetben ma vagyunk. Hasonlóan a vámokhoz, a helyzet annyira rossz, hogy ennél csak jobb lehet" - jegyezte meg.

"Úgy vélem, van lehetőség arra, hogy kisebb, de mégis jelentős eredményeket érjünk el. A tárgyalásokat folytatni fogjuk, amint a környezet kedvezővé válik (...) Jelenleg - legalábbis a látszat szerint - úgy tűnik, hogy egyfajta stabilizáció van folyamatban, de természetesen figyelemmel kísérjük a háttérben zajló eseményeket is." - tette hozzá.

Related posts