Mandátumonként a pártok számára körülbelül hatezer euró áll rendelkezésre.

Mivel a rendkívüli parlamenti választások kiírása várható, az Insajder felhívja a figyelmet a pénz politikai szerepére. A kampány idején a szerbiai pártok nem csupán a képviselői mandátumokért folytatnak harcot, hanem a köztársasági költségvetésből származó pénzügyi támogatásért is, amely minden parlamenti pártot megillet. Az Insajder szerint ez a verseny a politikai hatalom mellett a pénzügyi forrásokért is zajlik.
A parlamenti pártok működésének finanszírozását a politikai tevékenységek támogatásáról szóló jogszabály határozza meg, melynek legfrissebb módosítását 2022-ben hagyták jóvá. E jogszabály értelmében a Szerb Köztársaság költségvetéséből a parlamenti pártok számára a befolyt adóbevételek 0,105%-át különítik el. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a pártok finanszírozása rugalmasan alkalmazkodjon az állami adóbevételek változásaihoz.
A 2025-ös költségvetési törvény keretein belül a politikai pártok működésére 2.084.355.000 dinárt, ami körülbelül 17,8 millió eurónak felel meg, különítettek el. Ez az összeg havonta körülbelül 1,4 millió euróra oszlik, amelyet a parlamenti pártok között osztanak szét. Ez azt jelenti, hogy egy-egy képviselő után a pártok havonta körülbelül 6.000 eurót kapnak. Érdemes megjegyezni, hogy ez a számítás nem tartalmazza a képviselői béreket és egyéb jogos költségeket, valamint a tartományi és helyi költségvetésekből származó támogatásokat, amelyek önkormányzatonként eltérőek.
A közel 6.000 eurós összeg, amely egy képviselőre jut, csupán irányadó, mivel a jogszabályok némileg kedveznek a kisebb politikai pártoknak. Továbbá, a költségvetési újraelosztások következtében ez az összeg az adóbevételek alakulásával összhangban változhat.
A parlament jelenlegi összetételének alapján, a Transparentnost Srbija által végzett számítások szerint, a Szerb Haladó Párt (SNS) támogatásra számíthat, amely körülbelül 8,6 millió eurót tesz ki. Ezen kívül, a nemrégiben felbomlott „Szerbia az erőszak ellen” koalíció 4,5 millió eurós támogatásban részesül a költségvetésből. Az SPS és az Egyesült Szerbia pártok közösen 1,4 millió eurót kapnak, míg a NADA koalíció 1,16 milliót, és a „Mi - a nép hangja” polgári csoport számára 1,1 millió euró áll rendelkezésre. A Vajdasági Magyar Szövetség 457 ezer eurós támogatásban részesül, míg az Igazságosság és Megbékélés Pártja 205 ezer, az SDA pedig 154 ezer eurót kap a költségvetésből.
A pénzalapok elosztása a választási listák és a megszerzett szavazatok függvényében történik, így a koalíciók közösen részesednek az összegből. A belső elosztási mechanizmus részleteit pedig a koalíciós megállapodás határozza meg.
Mivel a pártoknak szánt pénz a költségvetési bevételektől függ, az összeg évről évre változik. Az elmúlt tíz évben ez az összeg folyamatosan növekedett. A Transparentnost számításai szerint 2015-ben a pártok összesen 802 millió dinárt kaptak. 2022-ben, amikor elfogadták az új politikai tevékenységek finanszírozásáról szóló törvényt, ez az összeg 1,3 milliárdra nőtt, 2023-ban pedig 1,6 milliárdra. Tavaly a parlamenti pártok 1,8 milliárd dinárt kaptak a költségvetésből, idén pedig már meghaladták a kétmilliárdos határt.
Bár e számok Szerbia kontextusában valóban elképesztően magasnak tűnhetnek, az ellenzéki pártok képviselői kiemelik, hogy a költségvetési támogatások mindössze a fennmaradáshoz szükséges minimumot biztosítják.
"Amit az ellenzéki pártok kapnak, az az alapvető túlélésre elég, semmi többre nincs pénz" - mondja az Insajdernek Srđan Milivojević, a Demokrata Párt elnöke és parlamenti képviselője.
Milivojević hangsúlyozza, hogy a pénzügyi források kulcsfontosságúak, mivel bármely jelentős politikai párt havi szinten több mint 100 ezer euró költséggel működik. E költségek legnagyobb része a pártirodák bérleti díjaira fordítódik. Ha egy pártnak 100 helyi szervezete van, és a bérleti díjak 500 és 1000 euró között ingadoznak, akkor könnyedén kiszámítható, hogy ez mekkora kiadást jelent. Ehhez még hozzáadódnak az áram-, internet-, közmű- és üzemanyagköltségek is. A pártok fenntartása tehát jelentős anyagi terhet ró a működésükre – emeli ki. Kiemeli, hogy ezt a finanszírozási rendszert 2000 után alakították ki, hogy megakadályozzák a képviselők megvásárlását és a gazdag magánszemélyek túlzott befolyását a politikai életre.
A Demokrata Párt, ahogy fogalmaz, a költségvetési támogatásokat kizárólag az előző időszakban felhalmozott adósságok rendezésére kívánja felhasználni.
"Jelenleg a DP számlája már több mint 12 éve zárolva van, és minden költségvetési forrást az adósságunk csökkentésére fordítunk. DP-elnökként úgy vélem, hogy felelőtlen dolog politikai ügyekkel foglalkozni anélkül, hogy a felhalmozott adósságokat visszafizetnénk, függetlenül attól, ki okozta őket. Ezért a párt működését a DP tagjai saját keresetükből finanszírozzák. Mi magunk álljuk a költségeit annak, hogy politikai tevékenységeket folytatunk" - nyilatkozta Milivojević.
A Szerbia Központ (SRCE) párt csak a 2023-as parlamenti választások után szerezte meg a parlamenti státuszt és ezzel a költségvetési támogatás jogát. Zdravko Ponoš, az SRCE elnöke az Insajdernek azt mondta, ez jelentősen megkönnyítette a párt működését.
"Ez egy jelentős fordulópont az életünkben. Korábban valahogy csak vegetáltunk, de most már ez az összeg elegendő ahhoz, hogy valóban működni tudjunk. A legnagyobb kihívást azonban nem is ez jelenti, hanem az a tény, hogy a médiában teljes sötétségben kell navigálnunk" - osztja meg Ponoš.
Egyetértene azzal, hogy a pártok folyamatos támogatása elfogadható, ám a valódi kihívások más területeken keresendők.
Ponoš véleménye szerint az SNS pénzügyi helyzete nem igazán problémás, hiszen ők rendelkeznek a legtöbb képviselővel, és a forrásaikat egyenletesen osztják el az elért eredmények tükrében. Az igazi aggály azonban az, hogy miként jutott az SNS ilyen sok képviselőhöz. Továbbá, a kialakított rendszer is gondot okoz, mivel gyakorlatilag megnehezíti a többi párt számára a törvényes adományozás lehetőségét. Például, ha bárki pénzt próbálna küldeni egy ellenzéki pártnak, a hatalom különböző adózási és egyéb módszerekkel megnehezítené ezt a folyamatot. Így az ellenzék számára a finanszírozási lehetőségek szinte teljesen beszűkülnek, ami miatt a pártoknak csupán a tagdíjakra és az apróbb adományokra kell támaszkodniuk.
Természetesen! Kérlek, adj meg egy szöveget, amit szeretnél, hogy egyedivé tegyek, vagy mondj el egy témát, amiről írjak!
Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!
A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:
A helyzetünk sajnos az, hogy képtelenek vagyunk több saját anyagot előállítani. Ennek oka, hogy körülbelül húsz önkormányzat egyetlen dinárt sem hagyott jóvá a beadványainkra. Ezen kívül a Magyar Nemzeti Tanács, a pártházból érkező, önkényesen megfogalmazott indokokra hivatkozva, már évek óta nem javasolja a pályázataink támogatását.
Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!
U.i. Ha elérjük a kétszázas előfizetői számot, esküszöm, még azt is mérlegeljük, hogy bevezetünk egy olvasószerkesztő alkalmazást!