A közvélemény-kutató már a Harcosok Klubja iránti érdeklődést vizsgálja, amely témakör a Fidesz számára kiemelt jelentőséggel bír.

Kedden az Amarone Kft. nevében telefonáló közvélemény-kutató operátor érdeklődött olvasónktól Magyar Péterről, a Harcosok Klubjáról, valamint a főváros csődközeli helyzetéről. Érdekesség, hogy a cég egyik korábbi divíziója, a Call Express, éppen a Novák Katalin és Varga Judit lemondását megelőző napokban végezte el azt a telefonos közvélemény-kutatást, amely arra kérdezett rá, hogy a közvélemény szerint le kellene-e mondania az államfőnek a kegyelmi botrány következményeként. Ezt követően pedig az Amarone saját nevében folytatott kérdezősködést a polgárok körében a melegjogokat érintő szigorításokról. Ezek a kutatások jól tükrözik, hogy a Fidesz számára kiemelten fontos, a kormányzati kommunikáció által hangsúlyozott témák közmegítélését igyekeznek felmérni.
Tavaly márciusban kollégánk sikeresen elnyerte a lehetőséget, hogy a debreceni kutatóintézet központjában tevékenykedjen. A témával kapcsolatos részletes beszámolónkat itt találják:
Ezúttal a kutatóintézet elsőként arról érdeklődött, hogy Magyarország helyzete a válaszadó szerint hogyan fog változni az utóbbi időben, ezt követően pedig a kurrens politika szereplőinek értékelésére kérték olvasónkat: Donald Trumpot, Magyar Pétert, Manfred Webert, Ukrajnát, Orbán Viktort, a Harcosok Klubját, Karácsony Gergelyt, Volodimir Zelenszkijt kellett osztályozni.
A telefonos válaszadó, mint mindig, most is rákérdezett, hogy kire esett a választásom.
Ezt követően megjelentek olyan kérdések, amelyek néha manipulatívnak tűnhetnek, mint például: Milyen vezetőre van szüksége az országnak? Olyanra, aki Magyarországot helyezi előtérbe, vagy inkább Ukrajnát? Ki a megfelelő választás: Magyar Péter vagy Orbán Viktor? Támogatja-e Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz?
A kérdés, hogy Magyarországnak és az Európai Uniónak inkább a fegyverkezésre kellene-e fókuszálnia, vagy a béke megteremtésére, rendkívül összetett és sokrétű. Az érdeklődés a kormányzati narratíva irányába mutat, hiszen a téma nem csupán politikai, hanem társadalmi és gazdasági vonatkozásokkal is bír. Továbbá, a kérdés felveti, hogy a kémkedés elleni szigorú fellépés szükséges-e, különösen az ukrán helyzet fényében. Ezen túlmenően, Brüsszel szerepe is megkérdőjelezhető a háború elhúzódásában. A válaszok nemcsak politikai állásfoglalásokat, hanem a jövőbeli stratégiák megfontolását is magukban foglalják. Milyen irányba haladjon tehát Magyarország és az EU? A béke keresése és a biztonsági kihívások kezelése egyaránt fontos szempontok, amelyek komoly mérlegelést igényelnek.
Ezután jött a "Magyar vagy Orbán"-kérdéssor, melyikükre jellemzők a következő jelzők: "tapasztalt", "korrupt", "egy közülünk", "kiállna Ukrajna mellett", "forrófejű, hirtelen haragú", "kiállna Magyarország érdekeiért". Olvasónk azt mondja, úgy érezte, ennél a kérdéssornál az volt a cél, hogy a kormánypropaganda által Magyar Péterre vonatkoztatott negatív jelzőket erősítsék úgy, hogy a jelenlegi miniszterelnökről a pozitív jelzők jussanak célba.
"Végül azzal a kérdéssel fordultak hozzám, hogy tudok-e a főváros csődközeli állapotáról, és kíváncsiak voltak a véleményemre, hogy szerintem ki viseli a felelősséget: Karácsony Gergely főpolgármester, vagy inkább a kormány?" - osztotta meg olvasónk a tapasztalatait.
Az ellehetetlenítési törvény és Magyar Péter nagyváradi útja kapcsán olvasónk teljesen elmaradt a kérdezésből, ami szintén arra mutat, hogy a közvélemény-kutatásokban elsősorban a kormányzati propaganda által formált narratívák és az általuk sugallt kapcsolatok mélyen gyökereznek-e a választók tudatában.