A Masterplast esetében továbbra is folyamatban vannak a kötvények refinanszírozásáról szóló tárgyalások.


A mai műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:

A Scope Ratings pénteki döntése értelmében a Masterplastot és annak kötvényeit CCC kategóriába sorolta, sőt, lehetőségét is felvetette egy újabb leminősítésnek. Ez a fejlemény komoly aggodalmakat ébreszt a cég pénzügyi stabilitásával kapcsolatban, hiszen a minősítő által alkalmazott szabályok szerint ezt a besorolást az alulteljesítő eszközöknek szokták adni.

A Masterplast hátterében álló Scope azért figyeli a céget, mert az korábban két alkalommal összesen 15 milliárd forint értékű kötvényt bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramja (NKP) keretein belül.

A Scope hitelminősítési osztályzatait az alábbi táblázatban találhatók, amely világosan összegzi a különböző kategóriákat:

Tibor Dávid, a Masterplast elnök-vezérigazgatója a mai műsorban megosztotta gondolatait:

Idén decemberben összesen hárommilliárd forintnyi kötvény törlesztése esedékes. A vállalat vezetője optimistán nyilatkozott a refinanszírozási tárgyalások előrehaladásáról, és úgy véli, hogy a cég időben eleget tud tenni pénzügyi kötelezettségeinek.

Tibor az adásban kiemelte: bár a kötvényprogramban való részvétel feltétele volt a Scope Ratings általi legalább "B" osztályzatú minősítés, a mostani leminősítés nem von maga után azonnali törlesztési kötelezettséget.

A leminősítést az utóbbi két év gyenge építőipari helyzete váltotta ki, ami komoly hatással volt a vállalat teljesítményére. A Scope figyelmeztetett a romló pénzügyi mutatókra és a megnövekedett finanszírozási kockázatokra, de Tibor véleménye szerint ezek a problémák rövid távon még kezelhetőek.

A vállalat új stratégiai befektetőt kíván bevonni a tőkebevonás érdekében, és kész megfontolni az 50%+1 szavazati jogról való lemondást egy erős partner érdekében, hogy biztosíthassák a beruházásaik folytonosságát.

A cégünk aktuális, jelentős beruházása, a szerencsi üveggyapotgyár építése az előzetes ütemtervnek megfelelően halad, és várakozásaink szerint 2025 második negyedévében elindulhat a termelés. Ezzel szemben a kőzetgyapotgyár projektje késlekedik, ami részben a piaci körülményekre, részben pedig a finanszírozási megállapodások újratárgyalására vezethető vissza.

A műsor során kifejtették, hogy milyen hatásokkal járhat a cég számára az ingyenes padlásfödém-szigetelési lehetőséget biztosító EKR-rendszert övező bizonytalanságok. Emellett szó esett arról is, hogy milyen várakozásokkal tekintenek a következő évek elé, és hogyan tervezik kezelni a felmerülő kihívásokat.

Related posts