Íme öt izgalmas ötlet, amelyek segítségével a zsebpénz nem csupán jutalom, hanem a pénzügyi tudatosság fejlesztésének hatékony eszközévé válhat!


A szakértők egyöntetű véleménye szerint a pénzügyi tudatosságra való nevelést érdemes minél korábban elkezdeni. A gyermekek pénzhez való viszonya már egészen kis korban elkezd kialakulni, és a zsebpénz ideális lehetőséget kínál arra, hogy felfedezzék a pénz értékét, a megtakarítás fontosságát, valamint a tudatos költés alapjait. A zsebpénz nem csupán egy egyszerű juttatás, hanem, ha a szülők jól használják ki, akkor egy rendkívül értékes nevelési eszközzé is válhat. E témában Csiby Fruzsina, az Erste piackutatási szakértője, osztotta meg észrevételeit az RTL Reggeli műsorában.

A zsebpénz kérdésének megközelítésekor talán a leglényegesebb elem a rendszeresség és a következetesség. Szülőként, ha előre egyeztetsz a gyermekeddel arról, hogy például minden hétfőn vagy minden hónap 1-jén kapja meg a zsebpénzét, akkor törekedj arra, hogy ezekhez az időpontokhoz mindig tartsd magad – kivéve persze a rendkívüli helyzeteket. Ez a fajta rendszeres és kiszámítható megoldás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek bizalmat építsenek a pénz kezelésében, valamint arra ösztönözheti őket, hogy tudatosan és felelősségteljesen gazdálkodjanak a rendelkezésükre álló forrásokkal.

Célokat kitűzni már a kisiskolás években is érdemes lehet - például egy játékra való gyűjtés formájában. Ezáltal a gyerekek első kézből tapasztalhatják meg, milyen érzés az, amikor a saját maguk által megspórolt pénzből vásárolhatnak valamit. Csiby Fruzsina hangsúlyozta, hogy ha a szülők már korai életkorban külön figyelmet szentelnek a pénzügyi nevelésnek, az jelentősen befolyásolja, hogyan viszonyulnak majd a felnőttek a pénzügyeikhez. Ez a tudatosság és felelősségérzet megalapozhatja a gyermekek pénzügyi jövőjét.

A zsebpénz egyébként akkor válik igazán tanító jellegűvé, ha annak sorsáról a gyermek dönthet. Lényege, hogy a lurkók szabad kezet kapjanak - nyilvánvalóan az ésszerűség keretein belül -, ha pedig hibáznak, akkor az tanulságként szolgáljon a számukra. Ha például már az első napon elköltenek minden pénzt, akkor nem szabad automatikusan kipótolni az összeget, hiszen akkor sosem tanulja meg a gyermek, csak addig nyújtózkodhat, ameddig a takarója ér.

Akár elhiszed, akár nem, az ilyen tapasztalatok során szerzett tanulságok felbecsülhetetlen értékkel bírnak, messze felülmúlva bármilyen elméleti tudást. A hibák átélése és feldolgozása jelentősen hozzájárul a gyermek felelősségérzetének és önállóságának fejlődéséhez. Lényeges, hogy a szülő ebben a helyzetben támogató legyen, ne mutogasson az ujjaival, hanem inkább közös beszélgetések keretében elemezzék a történteket. Így együtt vonhatják le a tanulságokat, és erősíthetik a gyermek önbizalmát.

A fentebb említettek ellenére viszont nagyon fontos, hogy a zsebpénzhez kapcsolódóan legyenek világosak az alapelvek. A szülőknek lényeges feladata, hogy rögzítsenek néhány szabályt: mit vehet a pénzből a gyerek és mit nem. Ez azonban nem korlátozás, csak egyfajta iránytű, ami segíti a csemetéket abban, hogy felelősségteljes döntéseket hozzanak. Egy ilyen keretrendszer ráadásul biztonságot is ad, így támogathatja a pénzügyi fegyelem kialakulását.

A George alkalmazás lehetőséget kínál arra, hogy a gyermek számára egy egyedi célbetétet nyissunk, ahol nyomon követheti, hogyan gyarapszik a megtakarítása a kitűzött célja, például egy kempingbicikli megvásárlásához. Ezt javasolta Csiby Fruzsina.

Bár a hagyományos jegyzetfüzetes módszer talán már kicsit elcsépeltnek számít, a modern technológia jóvoltából ma már mobilalkalmazások révén is könnyedén nyomon követhetjük, hogy a gyermek zsebpénze hogyan alakul. Ezek az applikációk lehetővé teszik, hogy pontosan lássuk, mennyit költ a kicsi édességre, játékokra vagy más apróbb dolgokra. Ennek az átláthatóságnak köszönhetően a gyerek idővel fejleszti pénzügyi tudatosságát, és megtanulja, hol érdemes spórolnia, valamint hogy milyen célokra érdemes félretenni.

Bár sok szülő kiemelten fontosnak tartja, hogy gyermekeik már fiatalon megismerkedjenek a pénz világával - beleértve annak értékét, a megtakarítás jelentőségét, a bevételek és kiadások nyomon követését, valamint a bankkártyák és bankszámlák működését - a valóságban a szülők 85%-a nem rendelkezik olyan eszközzel, ami segítené őket ezen témák megbeszélésében. Pedig sokan szívesen használnának egy ilyen támogatást - derült ki az Erste által végzett kutatásból.

Ha mi magunk sem vagyunk teljesen biztosak vagy komfortosak a pénzügyekkel kapcsolatban, akkor nagyon nehéz még a gyermeknek is átadni ezt a témát - mondta az Erste szakértője.

A felmérés eredményei azt is megmutatták, hogy a szülők körében a legnagyobb érdeklődés a következő témák iránt mutatkozik.

Jogosan vetődhet fel a kérdés, hogy mely digitális alkalmazások lehetnek a legjobbak a fiatalok számára. Csiby Fruzsina megosztotta velünk, hogy az Erste George Junior alkalmazás kiváló választás lehet, mivel kifejezetten gyerekeknek készült. A tervezése során figyelembe vették a fiatalok igényeit, így valóban hasznos segítő lehet számukra.

Merülj bele a részletekbe: Kattints ide, és fedezd fel, amit kínálunk!

A szülők hatalmas felelősséggel bírnak, amikor arra tanítják gyermekeiket, hogy a pénz nem csupán a vásárlásra szolgál. Érdemes elgondolkodni azon, hogy a gyerekekkel együtt beszélgessünk az adakozás fontosságáról. Például, a zsebpénz egy kisebb részét jótékony célokra, mint iskolai gyűjtések vagy helyi állatmenhelyek támogatása, félretenni. Ez a gyakorlat nemcsak a pénzügyi tudatosságot erősíti, hanem segít a gyerekeknek abban, hogy megértsék: a pénz nem csupán saját örömük forrása, hanem eszköz is lehet mások támogatására. Ezzel a megközelítéssel a családok nemcsak anyagi felelősségérzetet, hanem szociális érzékenységet is fejlesztenek a fiatalokban.

A fentiekből világosan kiderül, hogy a zsebpénz nem csupán apró forintok gyűjteménye a gyerekek számára, hanem sokkal több annál. Ha tudatosan használják, akkor alapvető lépést jelenthet a pénzügyi tudatosság kialakításában. Természetesen ez nem zárja ki, hogy a szülők is hibázhatnak. Vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy a pénzügyek felnőtteknek való téma, amit nem szabad a gyerekekre hárítani. Az otthoni, nyílt beszélgetések a pénzről bizalmi légkört teremtenek, ahol a gyermek bátran kérdezhet, vagy elmondhatja, ha valamit rosszul csinált. Ez a bizalom pedig alapvető fontosságú a tanulás szempontjából.

Csiby Fruzsina szerint az egyik legnagyobb hiba, amit a szülők elkövethetnek, ha egyáltalán nem beszélnek a pénzről, vagy csupán akkor említik meg, amikor valamilyen korlátozást szeretnének bevezetni a gyermek életében.

Később ezek a stresszes élmények és negatív érzések elkerülhetetlenül összekapcsolódnak a pénzügyekkel, ami megnehezíti a felnőtté váló gyermek számára, hogy tudatosan kezelje anyagi helyzetét - magyarázta. Ezért rendkívül fontos, hogy a szülők koruknak megfelelő módon, nyíltan beszélgessenek a pénzről. Ezzel hozzájárulhatnak egy egészséges pénzügyi szemlélet kialakulásához, amely segíti a gyermekeiket a jövőbeli pénzügyi döntéseikben.

Csiby Fruzsinával, az Erste piackutatási szakértőjével készült RTL Reggeli adásrészletet itt tekintheted meg.

Related posts