A Balaton partján őrült harcot vívnak a varjakkal, akik nemcsak zavaróan jelennek meg, hanem komoly költségeket is okoznak a helyieknek. Az emberek ezreket költenek különféle módszerekre, hogy távol tartsák ezeket a madarakat, akik látszólag nem akarnak e

Idén Siófok önkormányzata már több mint kétmillió forintot fordított a városban megtelepedett varjak fészkének eltávolítására, természetvédelmi hatóságok jóváhagyásával. Azonban ez a megközelítés nem bizonyul hatékonynak, mivel a védett vetési varjú mindig újraépíti fészkét, mintha semmi sem történt volna. A város vezetője most azon gondolkodik, hogy más települések hogyan alkalmaznak ragadozó madarakat a varjak ellen, hogy hatékonyabb megoldást találjanak a problémára – számolt be a Somogy vármegyei hírportál.
Jelenleg a vetési varjú populációjának kezelésére kizárólag a fészkek eltávolítása engedélyezett időszakban tekinthető jogszerű beavatkozásnak – osztotta meg közösségi oldalán Lengyel Róbert polgármester.
Siófokon idén február végéig a meglévő, március 10-ig pedig az épülő fészkeket lehetett leszedetni. A város összesen 76 fészket és 119 fészekkezdeményt bontatott el, 2,4 millió forintért
- mondta a település vezetője. Hozzátette, hogy ez évről évre csakis kidobott pénznek bizonyul. Hiába távolítják el a fészkeket, amikor már nincs meg hozzá a megfelelő engedélyük; a varjak mindent újjáépítenek, és így ismét visszatérnek a problémák. Éppen ezért új megoldások után kutatnak.
Jelenleg a városban betanított ragadozó madarakkal, mint például ölyvekkel és sólymokkal próbálják elűzni a varjakat.
"Körülnézünk újra és például Ajka városával felvesszük a kapcsolatot, hogy ők miképp is alkalmazzák e módszert és milyen hatásfokkal" - jelezte a polgármester.
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője azonban nem túl optimista a kezdeményezés hatékonyságát illetően.
"A vetési varjak bátran szembenéznek a ragadozókkal, főleg, ha együtt vannak" - nyilatkozta a portálnak a szakértő. Hozzátette, hogy
A vetési varjú városi terjedése új kihívásokat hoz Magyarország számára, és úgy tűnik, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre hatékony megoldás a problémára.
A városlakók, a forrástalan önkormányzat és a madarak mindannyian közös sorsot osztanak - tette hozzá.