A világ jelentős változásokon ment keresztül Trump elnöksége alatt: ezzel Putyin végleg elveszíthette az amerikai elnök bizalmát.


A The New York Times értesülései szerint az amerikai elnök politikája Oroszországgal kapcsolatban lényeges átalakuláson ment keresztül. Ennek következtében a Fehér Ház álláspontja fokozatosan egyre inkább összhangba kerül Joe Biden korábbi demokrata elnök felfogásával.

Az Egyesült Államokban is világos, hogy Donald Trump elvesztette a türelmét Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kapcsolatban. Korábban visszatérően azzal vádolták az amerikai elnököt, hogy túl megengedő Moszkva politikájával szemben. Miután hosszú időn keresztül ez a hozzáállás viszont nem hozott érdemi előrelépést az orosz-ukrán háború lezárása felé, ezért Trump egyre inkább orosz kollégáját kezdte el hibáztatni. Ez a változás azért is új, mivel már évek óta tendencia, hogy a republikánus politikus nagyon óvatosan fogalmaz Putyinnal kapcsolatban. 2022-ben, a kelet-európai ország ellen indított katonai inváziót követően egyenesen dicsérte is az orosz vezetőt.

Engedd meg, hogy megosszam veled: Putyin számos kihíváson és tapasztalaton vezetett keresztül az utam során.

- Készíts belőle valami különlegeset - mondta Trump Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az Ovális Irodában 2025 februárjában. Ez a kijelentés alapvetően megnehezítette a politikai diskurzust, és új kihívások elé állította a vezetőket.

Az amerikai elnök hozzáállása viszont elkezdett megváltozni az elmúlt hetekben, egyre kevésbé tudott elnéző lenni Putyinnal szemben. Kifejezetten amiatt neheztelt, hogy a korábban beígért tűzszünet felé egy tapodtat sem közeledtek, miközben Trump még a választási kampányban ígéretet tett, hogy "egy nap alatt" békét teremt az országban. Ez nyilvánvalóan lehetetlen vállalkozás volt, de több mint fél év elteltével is szinte ugyanott toporognak a felek, bár néhány párbeszéd már lezajlott. Ezek viszont sokkal inkább arra világítottak rá, hogy a felek nagyon távol állnak egymástól, ez pedig csalódottságot okozott az amerikai döntéshozók számára is.

Ameddig eleinte inkább Kijevet hibáztatták - jó példa erre az említett Zelenszkij látogatás is az Egyesült Államokban -, az elmúlt hetekben viszont egyre hangosabban hozták fel Putyin felelősségét. Ennek eredményeképpen Washington hangsúlyozni kezdte Ukrajna védelmének fontosságát, majd egyre-másra jönnek a hírek, hogy Trump hamarosan bejelenti az első fegyverszállítmányt az országba, amely már az ő döntésével lett jóváhagyva. Július 3-án ismét telefonbeszélgetést kezdeményezett egymással Moszkva és Washington, ám az ezt követő nyilatkozatokból lehetett sejteni igazán, hogy valami eltörni látszik. Az amerikai vezető ugyanis csalódottságának adott hangot, majd ezt többször is megismételte. A legtovább vasárnap ment a kritikában, akkor már azt mondta:

Putyin sok zűrzavart terjeszt, ha valóban az igazságot keresnénk. Kifinomultan fogalmaz, de a nap végén mindenkit bombáz a valósággal.

- felelte.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok fokozatosan újra fogja fontolni, hogy fegyverzettel támogassa Ukrajna harcait az orosz agresszióval szemben. Ez a változás különösen kényelmetlen helyzetbe hozhatja Putyint, aki eddig biztos volt abban, hogy az amerikai támogatás mértéke csökken.

igyekezett látszólag nyitottnak mutatkozni a tűzszüneti tárgyalásokra, ám ez a taktika mostanra már nem elég Trump jóindulatának megnyeréséhez,

aki ezért inkább elődje politikáját folytatva fegyverekkel járul hozzá az ukrán védelem megerősítéséhez.

Related posts