A közgazdászok figyelmeztetése: Ne rohanjanak vásárlás után, és ne süllyedjenek el az adósság tengerében! - ezzel az üzenettel próbálják megnyugtatni a pánikba esett amerikaiakat.


Vásárlási láz tombol az Egyesült Államokban, amely már röviddel azelőtt kitört, hogy Donald Trump vámmal sújtott minden importterméket. Az amerikaiak a többi között bútort, elektronikai eszközöket és szeszt vásárolnak, mielőtt a méretes behozatali adót a saját pénztárcájukon is megéreznék.

Az elnök április 2-án egy nagy léptékű táblázat kíséretében tette közzé a különböző országokból és régiókból származó termékekre kivetett vámokat. Például a brit árukra 10%-os, míg az uniós termékekre 20%-os vámtételt állapítottak meg, míg a kínai áruk esetében ez a szám már 34%-ra rúg. Erre Peking gyors válaszként bejelentette, hogy az Amerikából érkező termékeket szintén 34%-os vámmal sújtják.

Miután Kínában állítják össze az iPhone-ok egy részét, minden bizonnyal drasztikusan emelkedik az Apple termékeinek ára.

A közgazdászok biztosra veszik, az Egyesült Államokban drágulni fognak a mindennapos cikkek, és azt valószínűsítik, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed - írta az ABC.

Márciusban az autóeladások lenyűgöző, 11,2 százalékos növekedést mutattak. A vásárlók szokatlanul nagy számban keresték fel a kereskedéseket, hogy még azelőtt biztosítsák maguknak új járművüket, mielőtt április 3-án életbe lép az importált autókra vonatkozó vám.

Noel Peguero, a 50 éves queensi iskolai dolgozó, miután értesült az elnök új importadó terveiről, azonnal cselekedett. Egyetlen hét leforgása alatt 3500 dollárt, azaz napi árfolyamon 1,3 millió forintot költött különféle termékekre, mint például autóalkatrészek, kertészeti eszközök és elektronikai berendezések. A vásárlási láz csúcspontján egy 40 hüvelykes tévét és egy Macbookot is beszerzett a fiának.

Itt az alkalom, hogy beszerezzük a szükséges dolgokat!

- nyilatkozta, de kiemelte, hogy a termékeket egyébként is megvásárolta volna. Jelenleg azonban kapkodva szerzett be mindent, hogy elkerülje a lehetséges áremelkedéseket.

Néhány cikk tartalékolása valóban indokolt lehet, de a szakértők hangsúlyozzák, hogy a vásárlóknak mindig figyelembe kell venniük anyagi kereteiket. Fontos, hogy csak olyan termékeket vásároljanak, amelyeket megengedhetnek maguknak, és kerülniük kell az adósságcsapdába való belesodródást.

Sokan kénytelenek szembenézni a csökkenő megtakarításaikkal, vagy éppen a kölcsönök törlesztésének terhe nyomja őket, ezért nem tudják megengedni maguknak, hogy nagyobb bevásárlásokat végezzenek, vagy éppen készleteket halmozzanak fel.

- hangsúlyozta az egyik vezető pénzügyi szolgáltató, a Bankrate szakértője. Ted Rossman véleménye szerint ezekben a körülmények között "érdemes lehet megfontolni, hogy tovább használjuk a meglévő autót, vagy akár egy-két évig még a régi konyhaszekrény mellett maradjunk".

A vásárlók félelmei nem csupán a folyamatosan növekvő árakra korlátozódnak, hanem az áruhiány is aggasztja őket. Élénken él bennük a koronavírus-járvány emléke, amikor a polcok szinte üressé váltak, és olyan alapvető termékek, mint a liszt és a vécépapír, hiánycikknek számítottak.

A szituációra még egy csavar került, amikor egy milliárdos üzletember, Mark Cuban, megosztotta véleményét a BlueSky platformján. Azt tanácsolta követőinek, hogy töltsék fel készleteiket a tervezett áremelések előtt, ezzel bátorítva őket a vásárlásra.

Kérjük, ne habozzanak, vásároljanak be "fogkrémből, szappanból" – mindent, amire szükségük lehet otthon! Cuban arra figyelmeztetett, hogy a hazai gyártású amerikai termékek árai is emelkedni fognak, és ezt a drágulást a vámok emelkedésére fogják hivatkozni.

A szakértők véleménye szerint nincs ok aggodalomra az áruhiányt illetően - kivéve, ha mindenki követi a milliárdos javaslatát, és hirtelen elárasztja a boltokat.

"A hirtelen jött vásárlási láz sokszor nem hoz kedvező kimenetet" - figyelmeztet Rossman.

Related posts