Nicuşor Dan úgy véli, hogy Ilie Bolojan a legnagyobb eséllyel bíró kormányfőjelölt. Csütörtökön a pénzügyminiszterrel is tárgyalásra készül.

Nicuşor Dan világosan kifejtette, hogy Ilie Bolojan az ő első számú választottja a miniszterelnöki posztra. Szerinte a leendő kormány legitimitását egy PSD-s részvétel is megerősítheti. A megválasztott államfő hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiány csökkentése kiemelt prioritást élvez a tervei között: a következő két év gazdaságpolitikáját adóemelés nélkül kívánja megvalósítani. A deficit mérsékléséről és az EU-s támogatások ügyében csütörtökön egyeztetni fog Tánczos Barna pénzügyminiszterrel, valamint Marcel Boloș európai alapokért felelős miniszterrel – számolt be róla a News.ro.
A megválasztott államfő, Nicuşor Dan csütörtökön megerősítette, hogy Ilie Bolojan továbbra is az első számú jelöltje a miniszterelnöki posztra. A kormányalakítás kapcsán megosztotta, hogy rövid eszmecserét folytatott Sorin Grindeanuval, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes vezetőjével, ám az ülés nem hozott érdemi eredményeket.
„Örömmel tapasztalom a párt nyitott hozzáállását. Bár hivatalos döntés még nem született, biztató, hogy a kormányzati részvételt nem zárják ki. Hamarosan technikai egyeztetésekre kerül sor” - nyilatkozta az elnök.
"A PSD hatalomra jutása erősítené a parlamenti többséggel rendelkező kormány hitelességét. A megerősített legitimitás a kamatlábak alakulásában is visszatükröződne, amit természetesen el kell fogadnunk" - nyilatkozott a frissen megválasztott államfő.
Az alkotmánybíróság csütörtöki ünnepi ülésén bejelentették, hogy Nicuşor Dan lett Románia új elnöke. A frissen megválasztott államfő kifejtette, hogy a 2025-ös és 2026-os költségvetés előkészítését úgy kívánja megvalósítani, hogy elkerüli az adóemeléseket. A csütörtöki napon Tánczos Barna pénzügyminiszterrel és Marcel Boloș európai alapokért felelős miniszterrel is találkozik, hogy közösen áttekintsék a deficitcsökkentés lehetőségeit és a Brüsszellel folytatott tárgyalások aktuális állapotát.
"Románia kötelezettséget vállalt az Európai Bizottság felé, és szeretném pontosan látni, hol tartanak a tárgyalások" - fogalmazott. A 2025-ös költségvetési hiányra szerinte egy "realistán optimista" cél a GDP 7,5 százaléka, és mint mondta, "meg kell találnunk a módját a kiadások csökkentésének, vagy a költségvetésen belüli, mintegy 30 milliárd eurónyi összeg átcsoportosításának".