Nothklamm - a természet csodájának klasszikus szurdoka A Nothklamm szurdok egy igazán lenyűgöző természeti képződmény, amely a klasszikus szurdokok közé tartozik. A festői táj, a meredek sziklafalak és a zubogó patakok páratlan élményt nyújtanak a látoga


Fedezd fel a világ csodáit: elbűvölő kirándulások, izgalmas utazások, lélegzetelállító túrák, magával ragadó hegyvidékek, rejtett völgyek, titokzatos barlangok és impozáns várak várnak rád!

Ausztriában, a Gesäuse Nemzeti Park területén található egy igazi klasszikus szurdok, a Nothklamm. Mélyen rohanó, gyönyörű színekben pompázó, zúgó, csobogó hegyi patak, fa járdák és hidak a sziklákhoz rögzítve, összeszűkülő és kiszélesedő völgy, harsogó zöld természet. Gyönyörű!

Hogyhogy még nem hallottatok róla? Nem meglepő, hiszen Stájerország festői hegyei között rejtőzik, de hadd osszam meg veletek, miért érdemes felfedezni ezt a különleges helyet!

Hol található? Ausztriában, Stájerország északi vidékén, a 25-ös főút mentén, közvetlenül Gams bei Hieflau falu szomszédságában. Amint elérted a falut, könnyen észre fogod venni a megfelelő táblákat. Térképen pedig ITT találod.

A képet a www.geodorf-gams.at weboldalról szereztem be.

Gams festői környezetben terül el, 550 méteres tengerszint feletti magasságban, a Hochschwab-massiv, a Gesäuse-hegység és az Eisenerz-i Alpok között. A település körülbelül 600 lakosával egy igazi alpesi gyöngyszem. A lenyűgöző tájak mellett Gams különlegességei közé tartozik a GeoZentrum, ahol a földtudományok iránt érdeklődők izgalmas felfedezéseket tehetnek, a GeoWerkstatt, ahol kreatív workshopok várják a látogatókat, és a GeoPfad, mely egy mesés túraútvonal, ami a térség természeti csodáit tárja elénk.

Gams település büszkén hirdeti magát "geofaluként", hiszen környezete igazi geológiai kincseket rejt. A jégkorszak és az Alpok keletkezésének nyomai egyaránt felfedezhetők itt, a mészkőben pedig különféle tengeri élőlények fosszíliái mesélnek a múlt titkairól. Emellett a vidéken élő botanikai ritkaságok is lenyűgözik a természetkedvelőket, ezzel teszik Gamsot igazán különlegessé.

A képet a www.geodorf-gams.at weboldalról szereztem be.

A Gams-i polgármesteri hivatal emeletén a látogatók által a legszebb geológiai kiállításnak nevezett múzeumot nézhetjük meg. Illetve nemcsak egy kiállítás ez, hanem nagyszerű találkozópont azok számára, akik többet szeretnének megtudni a Föld történetéről. Itt az egész régió 250 millió évnyi geológiai történelmét mutatják be.

A Geo-Centrum közeléből kezdődő gyalogtúra során a Salza folyóban vagy a Gamsbach patakban felfedezhetjük a természet kincseit: köveket, csillogó kristályokat és ősi fosszíliákat. Ezeket az értékes leleteket a GeoWerkstatt műhelyében kreatív módon ékszerekké vagy egyedi ajándéktárgyakká formálhatjuk.

A képet a www.geodorf-gams.at weboldalról szereztem be.

A település közelében egy különleges, 5 km hosszú GeoPfad, azaz geo-ösvény terül el, ahol 48 különböző állomáson fedezhetjük fel a természet lenyűgöző jelenségeit. Ezt a figyelemre méltó ösvényt 2014-ben az osztrák "ECO-Institut für Ökologie" intézet választotta az év tanösvényének, szigorú kritériumok figyelembevételével. Itt minden lépés egy újabb felfedezést kínál, és lehetőséget ad arra, hogy mélyebben megértsük a környezetünket.

A parkoló közelében egy impozáns tábla segít nekünk eligibilizálni az összes látnivalót és az útvonalat, amelyeken felfedezhetjük a környék szépségeit.

A Nothklamm szurdok a geo-ösvény lenyűgöző szegmenseként varázsolja el a látogatókat.

A GeoWerkstatt mellett terül el a tágasabb parkoló, de a Kraushöhle cseppkőbarlang irányába is található egy kisebb lehetőség. A Nothklamm mindkét irányból könnyedén elérhető, de én azt ajánlom, hogy először a GeoWerkstatt és a Parkbad felől induljunk el, majd a másik irányból sétáljunk vissza. Ezzel a megoldással a patak folyásával szemben haladunk végig az úton.

Az egész GeoPfad tanösvény túra, vagy csak a Nothklamm szurdok túra is kezdhető a GeoWerktsatt melletti parkolóból. A táblák alapján ezt keressétek. A patak hídján átmenve, rögtön meg is láthatjuk a nagy parkolót és az autókon túl a GeoWerkstatt házikóját.

Az épületben kulturált mosdó található, a másik oldalon pedig beszerezhetjük a környék látnivalónak ingyenes prospektusait. A belépő jegyet is itt lehet megvásárolni (felnőtt 10 Euro, gyerek 7 Euro, családi 27 Euro, kutya jegy 5 Euro) és gondolom a vezetett túrára is itt kell jelentkezni (előzetes egyeztetés alapján).

Itt egy különleges ajándéktárgyak és kőgolyók széles választéka vár rád. Ne felejtsd el meglátogatni a már említett GeoWerkstattot sem, ahol izgalmas kézműves foglalkozásokon vehetsz részt!

A házikótól a patak partján érdemes elindulni a ParkBad irányába, ami a falucska strandja, és egy izgalmas csúszdával is rendelkezik. Jó idő esetén mindenképpen érdemes kipróbálni! Miután elhagytuk a fürdőt, tovább folytatjuk utunkat a természet ölelésében. :)

Miközben a Gamsbach csobogása kísér minket, bátran felfedezhetjük a víz hideg ölelését is. A sekély részekben izgalmas kincseket, különleges köveket kereshetünk, miközben a természet varázsát élvezzük.

Kb. 5-10 perces kellemes sétával kezdődik a túra a patak mentén.

Hamarosan szembesülhetünk a szurdok bejáratát hirdető fából készült hidakkal.

Az egész völgy egy csodálatos természetvédelmi terület, amit a kihelyezett táblák is hangsúlyoznak, figyelmeztetve mindenkit a környezet megóvásának fontosságára.

Fahidak a másik irányba is vannak a sziklafalhoz rögzítve, az az út egy rövidítés a felső út és a szurdok között, azonban az a leromlott állapota miatt le volt zárva, és tényleg nem voltak túl bizalomgerjesztő állapotban a fa-szerkezetek. De a szurdok itt balra kezdődik.

A szurdok lenyűgöző sajátosságai azonnal megmutatkoznak. A mélyben csobogó hegyi patak kíséri a látogatót, míg a meredek sziklákhoz erősített fa járdák szegélyezik az utat, amelyek a klasszikus szurdokvölgyek tipikus elemei. Ilyen varázslatos táj vár ránk a Nothklammban is.

És mint látható, a fa járdák nélkül nem lehetne bejárni a patak völgyét, ezért jó, hogy az Osztrák Turistaklub kiépítette. :)

Reggel 10 óra körül indultunk, és úgy alakult, hogy mi magunk nyitottuk ki a kaput, amely nem volt zárva, csupán behajtva állt. A kapu mellett egy figyelmeztető tábla hívta fel a figyelmet: „Csak olyan látogatók lépjenek be a Noth szurdokba, akik biztos lábakon járnak, nem érzik a szédülést, és rendelkeznek némi alpesi jártassággal (bár, hogy ez pontosan mire elég, azt nem tudom). Az útvonalat kizárólag saját felelősségre lehet bejárni, és a balesetekért senki nem vállal felelősséget. Jó hír viszont, hogy a belépődíjak teljes egészében az utak karbantartására és felújítására fordítódnak.

A karbantartás meg is látszik, mert a hidak több helyen újra lettek cserélve, ez a fotókon is látszik majd.

A szurdok egy keskeny, titokzatos bejárattal nyílik meg előttünk. Csodás látványt nyújt, tele van életerővel és frissességgel, miközben a hűvös levegő átjárja a testünket. Az élmény egyedülálló, és az érzékeinket felfrissíti.

Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig. A Nothklamm pont ilyen, igazi klasszikus szurdok. A magas sziklafalak között csobogó sebes folyó a Gamsbach, ami évmilliók alatt kimélyítette a völgyet.

A fapallós hidak nem emelkednek túlságosan a talaj fölé, így a tériszonyosok is bátran nekivághatnak. Igazán lenyűgöző látvány, ahogy alattunk, a hatalmas sziklák között a Gamsbach patak sebesen csobog, robog és zúg, mintha csak egy varázslatos dallamot játszana a természet.

A Nothklamm hossza körülbelül 700 méter, így nem tekinthető túlságosan hosszú szurdoknak. A fából készült hidakon való séta pedig kellemes és könnyed élményt nyújt, így idősebbek számára is ideális választás.

És érdemes nyitott szemmel végig járni, nemcsak a szurdok csodás látványa miatt, hanem mert érdekes köveket, ásványokat és egy kis szerencsével akár több millió éves fosszíliákat is találhatunk.

A Gesäuse Nemzeti Park az északi Mészkő-Alpok szívében helyezkedik el, és Ausztria egyik leglenyűgözőbb geológiai kincseivel büszkélkedhet. E különleges táj varázslatos formációi és gazdag természeti öröksége valódi felfedezőt hívnak, hogy felfedezze az itt rejlő csodákat.

Itt is jól megfigyelhető, hogy mekkora híd-szakaszt újítottak fel nemrégiben. A kapaszkodásnál érdemes odafigyelni a szálkákra is. :)

A patak hatalmas sziklái között sorakoznak a vízesések, mint a természet csillogó ékszerei. Többnyire kisebbek, de néhányuk valóban lenyűgöző magassággal és szépséggel bír, így igazi látványossággá válnak a környezetükben.

Itt valósággal érezhető a víz hatalma, ahogy dübörögve és zúgva zúdul alá a monumentális kövek között.

A szurdok mély, ahol szűk ott hűvösebb is. A patak hideg benne, az is hűti a környezetét, de a nap sem süt be a nagy sziklák közé. Fantasztikus erőt, energiát sugárzó hely. Érdemes meg-meg állni, nagyokat szippantani a friss, hűvös levegőből és hagyni, hogy átjárjon bennünket az energia. :)

Rajongok az olyan fahídakkal díszített ösvényekért, amelyek a sziklák között kanyarognak. Nélkülük nem lenne lehetőségünk, hogy ilyen közeli pillantást vessünk erre a lélegzetelállító szurdokra.

Ahol a nap sugarai játékosan táncolnak, a patak vize varázslatos árnyalatokban ragyog. Ilyen színpompás folyó egyszerűen nem létezik máshol, csak talán más rejtett szurdokvölgyek mélyén. :)

Nem érdemes kapkodni, hiszen a Nothklamm viszonylag rövid, és könnyen át lehet rajta lépni. Sokkal inkább javaslom, hogy lassan, időt szánva fedezd fel a lélegzetelállító panorámát, megállva néhány pillanatra, hogy igazán átélhesd a természet e varázslatos szépségét.

Ezt a varázslatos helyet csak a saját bőrünkön érezhetjük: a víz lágy csobogása és elbűvölő színkavalkádja, a hatalmas sziklák impozáns jelenléte, amelyek energiát sugároznak, a fények tánca, a völgy friss, hűvös levegője, és az erdő fűszeres illata. Egyszerűen felemelő élmény ott lenni! :)

A patak vízhozama függ az évszaktól és a csapaték mennyiségétől. Hóolvadás után bővizűbb a patak, nyár vége felé már valószínűleg kevesebb víz van benne. Hacsak nem jön közbe egy nagyobb esőzés, ami ismét felduzzasztja.

A fából készült utak és hidak teljesen megbízhatóak és biztonságosak. Az alapstruktúra, valamint a tartószerkezet mindig fém, míg a borítás és a korlátok fából készülnek. Vas, acél és masszív fagerendák biztosítják a vendégek stabilitását a völgyben. Minden tavasszal, az olvadás időszakában alapos ellenőrzésen esnek át, hogy kiszűrjék, vajon a hó és a fagy nem okozott-e kárt bennük. A szükséges javításokat elvégzik, és csak ezt követően nyitják meg a szurdokot a látogatók előtt.

Ezek a vizsgálatok és felújítási munkálatok eredményeként jött létre ez a lépcsősor, amely a magasba vezet. A völgyben található út állapota sajnos annyira megromlott, hogy már nem tekinthető biztonságosnak, így egy alternatív, kerülő út építésére volt szükség.

Itt még meg maradt a régi út is, úgy tűnik, hogy semmi baja, de le van zárva, mert kicsit arrébb tönkre tették a kidőlt fák, a leomló sziklák, és még nem állították helyre.

A lépcsőn jól látszik az újdonság varázsa, valószínű, hogy a tavaszi napsugarak alatt készült.

A fából készült lépcső a magasabb útra kalauzol, amelyet később a visszatéréskor ajánlok, de most folytassuk az utunkat a patak fölött, mert még sok érdekesség vár ránk.

Az útról hamarosan egy lenyűgöző, de meglehetősen meredek szerpentinen lehet leereszkedni a patak partjára. Lefelé haladva igencsak kihívást jelent, mivel a talaj csúszik, felfelé viszont a meredekség adja meg a maga nehézségét. :)

A kis tábla is mutatja, hogy itt még lesz valami érdekesség. Steinmühle - kőmalom ... vajon mi lehet ez?

Mielőtt azonban továbbmennénk, egy lépcsősoron leereszkedhetünk a patak partjára, ahol akár egy kis felfrissülésre is lehetőségünk nyílik. A víz hőmérséklete valahol a jéghideg és a nagyon-nagyon hideg között mozog, de egy forró nyári napon igazán felüdítő lehet a hűsítő áramlat. Itt lehetőség nyílik köveket gyűjtögetni vagy kreatív építkezésbe kezdeni belőlük. A gyerekek kedvükre építhetnek gátakat, miközben pihenésüket töltik a természet lágy ölén.

Az ösvény továbbra is kanyargósan folytatódik, ám a szurdokvölgy itt végleg búcsút int. Mégis, a kis házikót mindenképpen érdemes felkeresni, hiszen számos titkot rejt magában.

A szurdok végén egy újabb lenyűgöző látnivaló várja az arra járókat: egy kőgolyó készítő vízimalom. A víz ereje hajtja a malomköveket, amelyek között a hétköznapi kősziklákból különleges, egyedi golyók formálódnak, így varázsolva a természet egyszerű anyagait csodálatos műalkotásokká.

Persze minden rendes hegyi patakban lehet találni egészen golyó formájú köveket, de itt a speciális vályúval ellátott malomkövek között még gömbölyűbb és még szebb golyók formálódnak.

A működési elv rendkívül egyszerű: a víz hatalmas ereje forgatja a malomkövet, miközben az alatta lévő kőtömbök a súrlódás következtében fokozatosan sima, szabályos golyókká formálódnak. Ez a folyamat felfedi a kőtömb lenyűgöző belső szerkezetét és egyedi mintázatát, megvilágítva a természet csodáit, amelyekre talán sosem gondoltunk volna.

A képet a www.geodorf-gams.at weboldalról szereztem be.

A folyamat teljes spektrumát bemutató tájékoztató táblák állnak rendelkezésünkre, és a fotók segítségével lépésről lépésre nyomon követhetjük, miként alakul át egy durván hengeres, kerekre pattintott szikla lenyűgöző kőgolyóvá. A helyszínen egy idősebb úr is tevékenykedett; lehet, hogy ő felügyelte a golyók készítését, sőt, talán nála lehet beszerezni ezeket a gyönyörű darabokat. Azonban erről nem érdeklődtünk, így a kérdés nyitva maradt.

Aztán indulhatunk visszafelé a GeoPfad ösvényen. Ha nagyon tetszett a szurdok, akkor természetesen visszamehetünk a lépcsőkön a patak mellé, és visszasétálhatunk a szurdokban is. Vagy választhatjuk a felső utat, ami magasan a patak fölött halad, és tartogat további látnivalókat.

A piros szegélyű körtábla figyelmeztetése egyértelműen azt hirdeti, hogy köveket dobálni tilos – hiszen lent, a szurdok mélyén, emberek is sétálhatnak, és egy eltévedt kő súlyos balesetet okozhat. Az üzenet ráadásul magyarul is olvasható, ami nem tűnik véletlennek. Kérdés, mennyire gyakoriak a magyar látogatók ezen a helyen, de az biztos, hogy a figyelmeztetés mindenki számára hasznos lehet.

Ausztria felfedezése során általánosan tapasztaltuk, hogy szinte mindenhol, legyen az egy magával ragadó hegycsúcs, egy lenyűgöző vár vagy bármely más látványosság, mindig akadt legalább néhány magyar társunk. Itt viszont teljesen más a helyzet; nemcsak hogy nem találkoztunk magyarral, de a környéken sem láttunk senkit, aki a hazánk színeit képviselte volna.

Ahhoz, hogy a visszafelé vezető út izgalmasabbá váljon, apró, színes alagutak tarkítják az ösvényt.

Számos példány található belőle, ahogy a kanyargós út a hegy lábánál kígyózik.

Ne felejtsük el, hogy jelenleg egy lenyűgöző geológiai tanösvényen haladunk, ahol számos érdekes jelenséget fedezhetünk fel az utunk során.

A GeoPfad ösvény mentén található egy másik lenyűgöző látnivaló, a Kraushöhle, amely egy varázslatos cseppkőbarlang. A visszaúton egy apró gyalogösvény vezet el minket a barlang bejáratához, ahol a természet csodálatos alkotásai várnak.

A keskeny ösvényen elindulva körülbelül tíz percnyi felfelé mászás vár ránk, míg végre eljutunk a barlang bejáratához. Az út során azonban csodálatos erdő tárul elénk, amely varázslatos látványával kísér minket.

A barlang felfedezése és kutatása Franz Kraus nevéhez fűződik, aki 1881-ben tett szert a helyszínre. Ezt követően kapta a barlang a "Kraushöhle" nevet. A felfedező szobra büszkén áll a barlang bejárata mellett, a sziklán elhelyezve, emléket állítva a különleges helyszín felfedezésének.

A barlang bejárata 616 méteres magasságban helyezkedik el, és 1881-ben alakították ki. A barlang hossza 170 méter, a legnagyobb csarnok 53 méter hosszú, 12-14 méter széles és 7-14 méter magas. A barlangba vezető 70 méter hosszú, keskeny folyosón folyamatos a vízcsepegés, és a falai, a mennyezet és a padló tele van részben új kristály-cseppkövekkel, részben fehér mésztejjel.

A barlang mészkristály képződményei rendkívül különlegesek, hiszen a világ más tájain mindössze két hasonló lelőhely található: az egyik Franciaországban, a másik pedig Észak-Amerikában.

(A fotó a www.kraushoele.at oldalról származik.)

A barlang bejáratánál különböző méretű papírlapokon és táblákon olvashatjuk, hogy a helyszín nyitva áll a látogatók előtt. Azonban fontos tudni, hogy a belépéshez előzetes telefonos egyeztetés szükséges. A hívható telefonszámot természetesen feltüntették, és a részletek a honlapjukon is könnyen elérhetők.

A nyitvatartás és a vezetési időpontok a következőképpen alakulnak: május 1-től október 31-ig pénteken, szombaton, vasárnap, valamint ünnepnapokon 12:00 és 14:00 órakor várjuk látogatóinkat. A nyári szünet ideje alatt pedig napi négy alkalommal, 10:00, 12:00, 14:00 és 16:00 órakor indulnak a vezetett programok.

A vezetés minimum 5 fő részvételével kezdhető el. A belépőjegyek ára 2025-ben a következőképpen alakul: felnőttek számára 23 euró, gyerekeknek 16 euró, míg a családi jegy ára 62 euró.

A parkoló szélén egy tündéri mosdóház áll, mellette pedig impozáns tájékoztató táblák sorakoznak, amelyek gazdag információkkal szolgálnak a barlang és a geo-ösvény rejtelmeiről. Itt minden fontos részletet megtalálhatunk, hogy felfedezésünk még élvezetesebb legyen.

A parkoló elhagyása után a patak mentén sétálva nemsokára egy hídhoz érkezünk, amely lehetőséget ad arra, hogy visszatérjünk a GeoWerkstatt mellett található tágas parkolóhoz.

Bár kicsit eldugták, de ha a környéken jártok, ami nem elképzelhetetlen, hiszen rengeteg látnivaló van még errefelé, akkor feltétlenül keressétek meg a Nothklamm-ot is, hiszen igazi, klasszikus szurdok, a nagy klasszikusok minden csodájával, sőt itt is van egy kis helyi specialitás is.

A közelben van Eisenerz a hatalmas élménybányájával és a különleges templomerődjével, valamint itt van Palfau is, a Wasserlochklamm vízeséssorozattal. Nincs messze Lassing sem, ahol a faúsztatók útja a leghosszabb szurdok, és onnan már csak 9 km szerpentin a Hochkar, ahol klassz lehajtható tetejű libegő és egy mészkőbarlang is felfedezőket vár.

Az adatok a https://geodorf.com és a www.kraushoele.at weboldalakról származnak.

Ha szeretnétek naprakészen értesülni a legfrissebb bejegyzéseinkről, ne felejtsétek el követni a Kiránduló Facebook oldalát sem!

Related posts