A hamis riasztások előfordulásának száma jelentősen megnövekedett.


A Maros Megyei Rendőr-felügyelőség és a Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség a 112-es segélyhívó szám európai napja alkalmából annak fontosságára emlékeztet, hogy a segélyhívót felelősségteljesen, csak valódi vészhelyzetekben használják. Ugyanakkor február 11-e az internetbiztonság világnapja is.

Mindezek újabb alkalmat szolgáltatnak arra, hogy figyelmeztessék a polgárokat a 112-es telefonszám indokolatlan tárcsázásának veszélyeire, illetve arra, hogy a digitális technológia olyan eszközzé válhat, amely nem kellő elővigyázatosság mellett a legsebezhetőbb felhasználóknak okozhat kárt. A 112-es segélyhívó visszaélésszerű tárcsázása veszélyeztetheti a szakosodott csapatok beavatkozását, amikor valóban szükség lenne rájuk. Amíg az operátor egy nem sürgősségi hívással foglalkozik, addig egy olyan személy várakozhat a vonalban, akinek valóban segítségre van szüksége. A segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, és pénzbírságot vonhat maga után.

Az indokolatlan hívások komolyan megterhelhetik a rendszert, ami végül veszélyeztetheti azok életét, akiknek valós szükségük van a rendőrség, a mentőszolgálat vagy a katasztrófavédelem azonnali beavatkozására.

Tavaly a Maros Megyei Rendőr-felügyelőség integrált 112-es diszpécserközpontjában összesen 34.822 hívás érkezett, amelyek kizárólag rendőrségi ügyekhez kapcsolódtak. E hívások körülbelül 48%-a városi területekről, míg 52%-a vidéki településekről származott.

488 esetben tapasztaltak visszaélésszerű telefonhívásokat, míg 261 alkalommal hamis riasztásokról van szó. A szankciók száma emelkedett a 2023-as évhez képest, amikor összesen 490 büntetést szabtak ki (304 a visszaélésszerű hívásokért és 186 a hamis riasztásokért), amelyek összértéke meghaladta a 697 ezer lejt. A speciális intervenciós ügynökségek esetén a hamis riasztások 2000 és 4000 lej közötti pénzbírsággal vagy 200 és 400 óra közmunkával sújthatók. A 112-es segélyhívó számával való visszaélés pedig 1000 és 2000 lej közötti bírságot vagy akár 200 óra közmunkát is vonhat maga után. A 112-es segélyhívó számot közel 30 évvel ezelőtt az Európai Unió kezdeményezésére vezették be azzal a céllal, hogy a bajbajutottak számára egyetlen, könnyen megjegyezhető segélyhívó szám álljon rendelkezésre, függetlenül attól, hogy mentőre, tűzoltóra vagy rendőrre van szükség. A 112-es szám az EU tagállamaiban 24 órán át hívható, lehetővé téve azonnali segítség kérését a rendvédelmi és mentési szervektől. Fontos megjegyezni, hogy a 112-es számot minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen lehet hívni, sőt, a legtöbb mobiltelefon esetében a billentyűzár feloldása nélkül is kezdeményezhető a hívás, még akkor is, ha a készülék nem rendelkezik hálózati jellel.

A 112-es segélyhívó szám felhívását követően a hívásfogadó központ ügyeletese alapinformációkat kérdez, és a lehetőségek függvényében érthetően kell válaszolni. Fontos a bejelentő neve, telefonszáma, az esemény helyszíne. Mi történt, kinek van szüksége segítségre? Az esemény kapcsán felmerül-e a közvetlen életveszély? Az esetleges sérültek száma, a sérülés(ek) foka; az esemény folyamatban van-e vagy már lezajlott? Egyes uniós országokban a 112-es egységes európai segélyhívó szám mellett nemzeti segélyhívó számok is használatban vannak. A tagállami telefonszámokkal ellentétben azonban a 112 az egyetlen olyan segélyhívó szám, amelyet bármelyik uniós országból, sőt sok más európai és nem európai országból is hívni lehet. Amennyiben külföldön tartózkodik valaki, az illető országnak a hivatalos nyelvén kell hívni a segélyhívót. Egyes országokban angolul is lehet. Nincs arra vonatkozó szabály, hogy hány nyelven kell a hívásfogadást biztosítani, ez országtól és a kezelők nyelvtudásától függ. Amennyiben valaki nem beszéli elég jól az ügyeletes által értett nyelvet, vagy nem tudja pontosan meghatározni, hogy hol van, a kezelő átad a segélyszolgálatnak minden olyan információt, amely segíthet a bajbajutott helyszíni azonosításában. Ha vezetékes telefonról érkezik a hívás, annak a címét, ha mobiltelefonról, akkor annak a földrajzi helyzetét.

Related posts