Az Európai Bizottság egy figyelemre méltó kezdeményezéssel állt elő, melynek célja, hogy több milliárd eurós támogatással ösztönözze az európai akkumulátorgyártást.


Az európai bizottság szerdán bemutatta azt az akciótervét, amellyel a következő években megsegítenék az európai autógyártókat. A terv részeként körülbelül egymilliárd eurót adnának a gyártóknak az önvezető technológiák fejlesztésére, és további 1,8 milliárd euróval támogatnák az európai akkumulátorgyártást.

Az európai autógyártók az utóbbi időszakban komoly kihívásokkal néznek szembe, amelyeket a növekvő kínai verseny, a szigorodó uniós környezetvédelmi előírások és Trump vámfenyegetései okoznak. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke már januárban kezdeményezett diskurzusokat a gyártókkal, hogy közösen keressenek megoldásokat a nehéz helyzet áthidalására.

Von der Leyen már március harmadikán hétfőn kiadott egy közleményt arról, hogy a tárgyalások eredményre vezettek, és több ponton is belenyúlnának az autóiparba és az akkumulátoriparba. Akkor arról beszélt, hogy "intenzív és produktív" volt az autóipari szereplőkkel folytatott beszélgetés, majd szerdára ígérte a konkrét bejelentéseket. Ezek szerdán meg is érkeztek, a bemutatott javaslatok a következőket tartalmazzák:

A személyautók és kisteherautók szén-dioxid-kibocsátásával kapcsolatos szabályozásokat szeretnék átalakítani. A javasolt módosítás értelmében az autógyártók a következő három évben nem évenként, hanem egy hároméves átlag alapján számíthatnák ki a kibocsátási értékeket. Ez azt jelenti, hogy ha egy gyártó idén túllépi a megengedett kibocsátási határt, akkor azonnali szankciók helyett lehetőséget kap arra, hogy a következő évek során kompenzálja a többletet.

Létrehoznak egy Európai Összekapcsolt és Autonóm Járművek Szövetsége nevű szervezetet, amelynek részeként az európai autógyártók összehangolhatnák az önvezető autózást segítő fejlesztéseiket. A szövetség "nagyszabású tesztkörnyezetet" és "szabályozási homokozókat" biztosítana a gyártóknak, hogy gyorsabban és hatékonyabban tesztelhessék és tökéletesíthessék az önvezetéshez szükséges szoftvereiket és hardvereiket.

A 2025 és 2027 közötti időszakban tervezett fejlesztéseket a Horizont Európa program keretében 1 milliárd euró, azaz körülbelül 400 milliárd forint közpénzes és magánbefektetési támogatás fogja segíteni. Ezen felül az Európai Bizottság vállalta, hogy felülvizsgálja az önvezető járművekkel kapcsolatos uniós szabályozásokat, ezzel is elősegítve a technológia fejlődését.

Az EB javaslatához kapcsolódik egy olyan dokumentum, amely a céges autóflották zöldítését hivatott elősegíteni. Ezen keresztül az EB arra ösztönözné a tagállamokat, hogy tegyenek további intézkedéseket a vállalati flották elektromossá tételére.

A javaslatcsomag legfigyelemreméltóbb eleme Magyarország számára az európai akkumulátoripar támogatására vonatkozó rész. A sajtóközlemény nem tisztázza pontosan, hogy kik és milyen formában részesülnek a támogatásban, de annyit tudni lehet, hogy 1,8 milliárd eurót szánnak az európai akkumulátoripar „biztonságos és versenyképes nyersanyagellátási láncának” kialakítására. Ez az összeg átszámítva több mint 700 milliárd forintot jelent.

A javaslat értelmében az Európai Bizottság célja, hogy az európai akkumulátorgyártás költséghatékonyságban felzárkózzon a kontinensen kívüli versenytársakhoz. Ennek érdekében a tervek között szerepel, hogy a már említett összegen felül további, egyelőre nem részletezett pénzügyi forrásokat biztosítanak az uniós akkumulátoripar számára. E támogatás formája lehet közvetlenül a gyártó vállalatok megsegítése, vagy a vonatkozó szabályozások módosítása.

Az európai autóipart érintő munkaerőhiány problémájának kezelésére a Bizottság javaslatot tett a távol dolgozó munkavállalóknak és azonnali hatállyal elbocsátottaknak nyújtott támogatási rendszer kibővítésére. Ezen intézkedések keretében a cél az, hogy szélesebb körű segítséget nyújtsanak a munkavállalóknak, valamint új forrásokat biztosítsanak a dolgozók átképzésére és a munkahelykeresés elősegítésére.

Az Európai Bizottság elkötelezte magát amellett, hogy megóvja a kontinens autóiparát a tengerentúli gyártók által élvezett tisztességtelen versenyelőnyöktől. Ennek érdekében a Bizottság kereskedelmi védelmi mechanizmusokat, így például szubvencióellenes intézkedéseket alkalmazna, hogy fellépjen a külföldi vállalatok előnyös helyzetbe kerülése ellen.

Az európai autógyártók az utóbbi öt évben komoly nehézségekkel küzdenek, és az idei év kilátásait is részletesebben elemeztük.

Related posts