Orbán népszerűsége folyamatosan csökken, és egyre több ember távolodik el tőle, ugyanakkor a hűséges támogatói egyre eltökéltebbé és harciasabbá válnak.


Vasárnap egy különös és szemet gyönyörködtető díszlet keretein belül bontott zászlót Orbán Viktor „serege”, amely a közpénzekből táplálkozott. A kormányfő, aki már egy éve folyamatosan csökkent népszerűségét próbálja megújítani, abban bízik, hogy ez az esemény segíthet neki a 2026-os választások megnyerésében. De nem csupán a pompázatos díszlet volt figyelemreméltó; a résztvevők összetétele is sokatmondó volt: politikusok, családtagok, influenszerek és önmagukat újságíróknak nevező bértollnokok mellett ott volt S. Tamás György, akit korábban pedofíliáért ítéltek el, valamint Nemes Klára, a kormánypárti politikus, aki nemrégiben antiszemita tartalmat osztott meg. Az esemény színpadán mindezek mellett megjelent az „idős asszonykórus” is. A rendezvény hangulata és hangereje szintén figyelemre méltó volt: a fideszes szimpatizánsok által produkált rikácsolás, üvöltés, gyalázás és uszítás talán még a legelvakultabb híveket is meglepte. Az önsajnálat, a „Nemecsek-szerep” mesteri eljátszása (bocsánat, Nemecsek!) és a temérdek hazugság sajnos már megszokottá vált, de az esemény színvonala így is kiemelkedett. Orbán beszéde is megérdemel egy külön említést, hiszen már olvasva is gyomorforgató volt, amit mondott – nem is beszélve a stílusáról: „Az a kérésem, hogy egy héten belül mindenki hozzon még egy embert! Hozzatok még egy harcost! Egy héten belül mindenki keressen meg, és léptessen be egy új klubtagot! Figyeljetek: csak harcosokat hozhattok!... Inkább legyen kevesebb oroszlán, mint sok nyúl, persze az igazi az, ha sok oroszlán van. ...A jövő hét végén húszezren leszünk. Az ősszel megint duplázunk, és januárra elérjük a százezret. Százezer, hazáját szerető, digitális szabadságharcossal fogjuk megvívni a 2026-os választásokat.”

De vajon mit is jelent ez a rendezvény, a Harcosok Klubjának zászlóbontása? Az erő kifejeződése, vagy inkább a pánik szimbóluma? Ezt a kérdést Kuncze Gábortól tettük fel először. "Nyilvánvaló, hogy inkább a pánik jele ez az esemény, hiszen a pánikból próbálnak erőt meríteni, de a külső hatásai gyenge lábakon állnak, sőt, talán még a belső hatásokra sem voltak képesek" - válaszolta. Hozzátette: "itt az erő és a pánik küzdelme zajlik, és sajnos az erő ebből a harcból legyengülve kerül ki."

A rendezvény bizonyos szempontból emlékeztetett Orbán Viktor 2006-os, a Testnevelési Főiskolán elmondott beszédére, különös figyelemmel a célokra, amelyeket kitűzött. Miben állt a hasonlóság? A korábbi szabaddemokrata politikus úgy fogalmazott, hogy az említett TF-beszéd indította el a Polgári körök mozgalmát, amely azonban végül kudarcot vallott, amikor kiderült, hogy a Fidesz nem a polgárosodás irányába kíván lépni. Ezenfelül megjegyezte, hogy a mostani rendezvény sokkal drámaibb hangnemben zajlott. Az esemény előkészítése sem volt elhanyagolható; Orbán már évértékelő beszédében is a különböző társadalmi csoportokkal szembeni fenyegetéseket emelte ki, és most ezt a feszültséget próbálta fokozni.

Csak éppen - miután alaposan végigkövettem a vasárnapi eseményeket ("igen, én is ott voltam, és orvos is megfigyelt már"), azt tapasztaltam, hogy miközben félelemkeltés zajlott, a szituáció hihetetlenül komikusra sikeredett. Arról nem is beszélve, hogy olyan mértékű félretájékoztatással próbálták mozgósítani a követőiket, hogy az már szinte hihetetlen - csakhogy Orbán számára ez egy kis gondot jelent, mivel a híveinek jelentős része is kezdi átlátni a valóságot.

A hangnemet illetően Kuncze megjegyezte, hogy azt túlságosan is felnagyították; inkább olyan érzése volt, mintha Orbánt parodizálták volna, holott a felszólalók szándéka nem ez volt. Egyszerűen csak túllőttek a célon, és ennek eredményeként alakult a helyzet. "Ami a szerencsénkre válik, mert most nem tapasztaltam azt a jelenséget, ami a 2006-os TF-beszéd után megjelent: akkor egyre többen kezdtek el szervezkedni, de most nem nagyon látszik, hogy a sok idős hölgyből Facebook-huszár válna."

A TF-beszéddel indította el Orbán az ország kettészakítását, aminek tragikus eredményeit látjuk ma naponta. Vajon erre akar még egy lapáttal rátenni? S mindeközben nem tart egy polgárháborútól? Vagy neki már az sem számít? - kérdeztük. "Nem mennék ilyen messzire, de az azért benne van, hogy az előttünk álló évben és kampányban időnként tettlegesség is történhet - ezt már régóta mondom és voltak is jelei az utóbbi időben" - mutatott rá Kuncze. A felpiszkált tömegek egy része ugyanis úgy éli ezt meg, hogy ez a harc lesz a végső. Ugyan ennek nem ez volt a célja, de az mégiscsak elképesztő, hogy van egy ország, annak vannak mindenféle problémái, s akkor van egy ilyen Orbán-vezette rendezvény, aminek a fő hívó szavai a "csapatszellem, a dárdahegy, a harc, a támadás, a védekezés", s egyszer el sem hangzik el az, hogy "béke". Holott arról is lehetne értelmes vitát folytatni, mint az oktatás, az egészségügy, a szociális kérdések. "Persze nem vagyok naiv, de azért az egyre élesedő politikai küzdelmek mögött mégiscsak van egy ország, amivel illene foglalkozni, amivel kellene kezdeni valamit".

Kuncze Gábor véleménye szerint a rendezvény és az egész akció talán még több embert vonz majd Magyar Péter mellé, olyanokat is, akik az Orbán-rezsim elutasítása érdekében, akár az orrukat befogva, a Tiszára fognak szavazni. A korábbi politikus és miniszter úgy fogalmazott, hogy nem világos, Magyar Péter táborát fogják-e erősíteni a résztvevők, vagy esetleg más politikai irányvonalat keresnek, de az kétségtelen, hogy a Harcosok Klubját elindító esemény kettős hatást gyakorolt. Egyrészt távolabb taszította az embereket a Fidesztől, hasonlóan ahhoz, ahogyan Orbán tihanyi beszéde is hatott a vasárnapi romániai államfőválasztásra. Másrészt pedig egyesekben indulatokat gerjeszthetett, ami a feszültség fokozódásához vezethet. Kuncze prognózisa szerint a tábor zsugorodásával párhuzamosan a megmaradók egyre harcosabbá válnak. A politikai helyzetre reflektálva hozzátette, hogy pokoli 11 hónap vár ránk, és hangsúlyozta, hogy "a mi oldalunknak nem szabad elveszítenie a fejét, meg kell őriznie a méltóságát. Ez nem lesz könnyű, de más út nem vezet eredményre."

Related posts