Budapesten megalakult a Protestáns Vállalkozói Munkacsoport, amely már meg is tartotta első ülését. Az esemény célja, hogy összefogja a protestáns vállalkozókat, lehetőséget biztosítva számukra a tapasztalatcserére és a közös ötletek kidolgozására. A csop

A Pannonhalmi Tájegység Vállalkozói Egyesülése képviselői nemrégiben részt vettek egy fontos szakmai fórumon, amelyet dr. Latorcai Csaba miniszterhelyettes hívott össze, a KDNP Protestáns Műhely rendezésében, a KDNP budapesti központjában. A megbeszélés célja az volt, hogy a keresztyén vállalkozók regionális és országos közösségépítő szerepét erősítsék, valamint tapasztalataikat és ötleteiket megosszák egymással.
Céljuk, hogy megosszák egymással a hit, az értékteremtés és a társadalmi felelősségvállalás terén szerzett gondolataikat és tapasztalataikat, valamint közösen átbeszéljék a jövőbeli terveiket.
A Facebook-bejegyzésében, melyhez képek is társultak, a PM elnöke, dr. Birkás Antal a következőket írta: "Együtt a csapatban! A KDNP Protestáns Műhely és a Vállalkozói Munkacsoport tagjaival közösen gondolkodtunk a jövőről. A hangsúly az etikus gazdaságon volt. Nagy örömmel hallgattuk meg dr. Latorcai Csaba szakpolitikai előadását, melyet egy izgalmas beszélgetés követett."
E sorok írója mint református szociáletikus, a gazdaságteológia kutatója és e témában számos hazai és Kárpát-hazai szakelőadás meghívott referense, örömmel értesült az eseményről és az ülésről.
Az alkalmat méltató utólagos gondolatmenetében így ír: "Kiváló! Isten áldja meg egyenként a vállalkozókat, és együtt a csapatot. 10 éve volt, hogy először részt vettem Nürnbergben a Keresztyén Vállalkozók Országos Kongresszusán. Azóta folyamatosan érkeznek a meghívások, és örömmel olvasom a rendkívül jól megkomponált lapjukat."
A keresztyén értékek irányvonalát követő vezető erők kongresszusán izgalmas és tartalmas előadások várják a résztvevőket, ahol a keresztyén gazdaságetika, politikai etika és szervezetetika témakörében mélyreható diskurzusok zajlanak. A rendezvényre várhatóan 3500-4000 érdeklődő gyűlik össze, hogy közösen tapasztalatokat cseréljenek és új perspektívákat nyerjenek.
Itt találkoztam először Vishal Mangalwadi indiai református lelkész-filozófussal, aki a Biblia a közép könyve, azaz a Nyugat szíve című, 600 oldalas, lenyűgöző kultúrtörténeti és keresztyén történeti művével kápráztatott el. Az előadása magával ragadó volt, tele mély gondolatokkal. Folyamatosan hangsúlyozta, hogy a Nyugat vagy visszatér a lelki gyökereihez, a Bibliához és a keresztyénséghez, vagy végleg elveszíti identitását. Ez nem csupán a Nyugat alkonya lenne (ahogy Spengler fogalmazott), hanem egy olyan folyamat, amely a Nyugat teljes eltűnéséhez vezethet.
Tisztelettel ajánlom a vállalkozói közösség minden tagjának figyelmébe legújabb, hatrészes sorozatomat, mely a Felvidék.ma online platformon jelent meg. A tanulmányok a legfrissebb nemzetközi kutatásokra építenek, és a protestáns gazdaságteológia izgalmas új perspektíváit tárják fel. Különböző altémák, amelyek a magyar keresztyén és protestáns vállalkozók számára is relevánsak lehetnek:
1. Mai kutatók elemzik és igazolják a protestáns gazdasági csodát Max Weber, Ernst Troeltsch, AngusMaddison után; 2. A szabadság és a nevelés mint fontos gazdasági tényező; 3. A munkaerkölcs gazdasági ereje; 4. A vállalkozói szellem hitbeli motiváló ereje; 5. A bizalom és a becsület gazdasági ereje; 6. A fair play gazdaságélénkítő hatása.
Békefy Lajos műve, a "Léterő-Erőnlét", a Barankovics István Alapítvány és a Gondolat Kiadó közreműködésével jelent meg Budapest falai között 2021-ben. A könyv 52-67. oldalai között bontakozik ki a szerző gondolatainak mélysége, amelyek a testi és lelki erőnlét fontosságát boncolgatják.
Világhálón A Felvidék.ma online felületen: protestáns gazdasági csodák a történelemben 1-6.
Kívánom, hogy az együttműködésünk gyümölcsöző legyen, és hogy a megkezdett értékes, gazdasági és közszolgálati törekvéseinket sikeresen folytathassuk!
Örömmel ajánlom figyelmetekbe a gazdaságteológiai és gazdaságetikai hat írást, amelyet egy eszmecsere keretében, akár heti vagy kétheti rendszerességgel közölhetnénk a Felvidék.ma oldalán. Ezen írások nemcsak szellemi táplálékot nyújtanak, hanem alkalmat is adhatnak arra, hogy a hit gazdaságélénkítő szerepéről regionális előadások és megbeszélések formájában mélyebb diskurzusokat folytassunk. Érdemes lenne felfedezni, hogy a hit milyen formában tud hozzájárulni a gazdasági fellendüléshez és közösségeink fejlődéséhez.
Ki, ha nem mi vállalhatnánk ezt a rangos reflexiót a hit és a gazdaság összefüggéseiről, aminek római katolikus olvasata XIII. Leó pápa Rerumnovarum enciklikája óta, s bizonyosan XIV. Leó pontifikátusa alatt még erősebb hangsúlyt kap majd.
Más nagyon égető témák (béke, vallások, felekezetek párbeszéde, mesterséges intelligencia és az emberiség jövője...). Ezt érzékelem itt Rómában egyre inkább! Hídépítő XIV. Leó bizonyosan nem utasítaná el a protestáns, Max Weber óta világformáló gazdaságetikai gondolatokat. A német KCF-et is be lehetne kapcsolni, illetve fel lehetne venni a kapcsolatot, együttműködést velük! Sok sikert PM!