Republikon: egyre szélesedik a szakadék a Fidesz és a Tisza között.

Már csupán egy év választ el minket a 2026-os parlamenti választásoktól, így a Republikon Intézet áprilisban egy átfogó, 1500 fős közvélemény-kutatást végzett a pártpreferenciák feltérképezésére. Az eredmények azt mutatják, hogy a Fidesz-KDNP népszerűsége stagnál, míg a Tisza párt támogatottsága továbbra is emelkedik. Az aktuális adatok szerint a Mi Hazánk és a DK is bejuthat a parlamentbe.
A Republikon Intézet legújabb pártpreferencia-kutatása, amelyet április 9. és 18. között, 1500 megkérdezett bevonásával végeztek el, érdekes eredményeket hozott. A felmérés alapján a Fidesz-KDNP népszerűsége stabilnak tűnik, míg legfőbb ellenfelük, a Tisza Párt, továbbra is növekvő tendenciát mutat. "Mivel már csak egy év van hátra a 2026-os országgyűlési választásokig, úgy éreztük, hogy rendkívül fontos politikai pillanatképet készíteni, amely segíthet megérteni a következő hónapok alakulását" - olvasható a kutatás kísérőanyagában.
A legfrissebb adatok alapján a teljes népesség körében a Tisza Párt támogatottsága 32 százalékra emelkedett, ami 3 százalékpontos növekedést jelent a márciusi felmérésekhez viszonyítva. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP csupán 1 százalékos emelkedést könyvelhetett el, így a párt támogatottsága 28 százalékra csökkent a korábbi eredményekhez képest.
A szavazók körében a Tisza 39:35 arányban vezet.
Magyar Péter pártja 1 százalékponttal növelte támogatottságát a pártválasztók között, míg a Fidesz-KDNP stabilan 35 százalékon maradt.
Az intézet hozzátette, hogy a Tisza növekedési tendenciája a párt megalakulása óta töretlen, a jelenlegi 3 százalékot főleg a bizonytalan szavazókból sikerült összeszedni, de a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól is elhappoltak néhány szavazót. "A Kollár Kinga-ügy nem volt elég jelentős ahhoz, hogy csodafegyvernek bizonyuljon a kormánypártok számára" - idézi a Republikont egyebek mellett az Index.
A harmadik pozíciót a Mi Hazánk 8, míg a Demokratikus Koalíció 7 százalékkal foglalta el a biztos pártválasztók között, ezzel felcserélve az előző hónapban elfoglalt helyüket. Ha azonban a teljes népességre vetítjük a számokat, mindkét párt csupán 6-6 százalékot érne el, amennyiben most tartanák a választásokat.
Az MKKP népszerűsége mindkét csoportban csökkent: a teljes lakosság körében 1 százalékkal, míg a biztos pártválasztók esetében 2 százalékponttal. Ennek következtében csupán 3-3 százalékot tudtak megszerezni, ami azt jelenti, hogy hónapok óta először a párt népszerűsége a parlamenti bejutás küszöbe alá került.
A Momentum márciusban megindult felfelé, főként a gyülekezési törvény módosítása ellen zajló tüntetéseknek köszönhetően. Azonban áprilisra a tendencia megfordult, és mindkét csoportban 1-1 százalékot veszítettek. Jelenleg a teljes népesség körében 2 százalékon, míg a biztos pártválasztók között 3 százalékon állnak.
A Párbeszéd a teljes népesség és a pártválasztók körében is 2-2 százalékon áll, a Jobbik és az MSZP támogatottsága is 1-1 százalék, az LMP áprilisban 0-0 százalékon állt, továbbra is a választók 1 százaléka szavazna egyéb pártokra. A bizonytalanok aránya jelentősen csökkent, 23-ról 18 százalékra.