Repülőrajtot visszamenőlegesen – egy kormánypárti lap olyan GDP-értelmezést mutatott be, amely még Szalai Piroskát is megszégyeníti.


Néhány nappal azután, hogy a Mandiner, amely nemrégiben csatlakozott az MCC-hez, megpróbálta elferdíteni a valóságot, és a matematika újraértelmezésével próbálta bizonyítani, hogy a legkisebb szám nem feltétlenül a legkisebb, újabb figyelemre méltó adatértelmezés érkezett a kormánymédia színteréről. Ezúttal az egykori Napi Gazdaság, mostani nevén Economx.hu, a múlt héten közzétett GDP-adatokhoz úgy nyúlt, hogy még Szalai GDP-szakértő Piroska is elismerően csettinthetne a teljesítmény láttán.

- Íme, itt van a figyelemfelkeltő cím, amelyre mindenki felfigyel! Jöhetnek a diadalmas fanfárok, és a repülőrajtot múlt időbe is átültethetjük. Belesprinteltünk a mögöttünk hagyott utazósebességbe, akárcsak Nagy Márton a 30 milliós luxusutazás során!

Kár, hogy az, amit az Economx.hu korszakos sikerként tálal, abban egyrészt semmi új nincs, másrészt úgy helyeztek "harminc éve várt" kontextusba egyetlen aktuális időszaki adatot, hogy ez így ne is legyen igaz.

Miről van szó? Az Eurostat legfrissebb, 2024 utolsó negyedévére és az egész évre vonatkozó GDP-adatai alapján Magyarország gazdasági teljesítménye felülmúlta Ausztriát. Az előző év utolsó negyedévéhez képest a magyar gazdaság 0,5%-os növekedést mutatott fel, míg az osztrák gazdaság stagnált, a változás 0%-os volt az előző negyedévhez képest. Ezzel mintegy "gólt lőttünk", hiszen a statisztikai mutatók világában ez jelentős előny. Ráadásul, ha az előző év azonos időszakához viszonyítjuk, a magyar GDP 0,2%-kal emelkedett, míg az osztrák GDP 0,2%-os visszaesést könyvelhetett el. Ez újabb "gól" a magyar gazdaság javára!

Mindez elegendő a szerző számára, hogy arra a következtetésre jusson: ha két gólt szereztünk, akkor a győzelem a miénk; ha pedig két GDP-mutatóban is felülmúltuk az osztrák adatokat, akkor máris megelőztük Ausztriát.

Nos, mi a helyzet a valóságban? Az tény, hogy a magyar gazdaság az utolsó negyedévben valóban felülmúlta az osztrák teljesítményt. Sőt, ez nem csupán egy egyedi eset. Ha csak az elmúlt évet vesszük alapul, világosan látható, hogy...

Tehát, ha visszatérünk a focis szlenghez, nem csupán az utolsó negyedévben szereztünk két gólt, hanem még ötöt, így tavaly összesen hét találatot könyvelhettünk el.

Sajnálatos, hogy nem egy 0-0-ás állásnál indítottuk a meccset, és még csak 0-1-ről vagy akár 0-6-ról sem beszélhetünk. Hiába mutattak egyes negyedévek kedvezőbb számokat a magyar gazdaság esetében - akár az egyik, akár a másik mutató szerint - ez még nem jelenti azt, hogy sikerült volna utolérnünk vagy akár megelőznünk Ausztriát.

Milyen távolságot tettünk meg az induláshoz képest? Ausztriában a tavalyelőtti adatok szerint az egy főre jutó GDP 56 856 dollár volt, míg Magyarországon ez az összeg 22 132 dollárra rúgott. Ez tehát azt jelenti, hogy a két ország között körülbelül két és félszeres különbség áll fenn. Bár néhány lépéssel előrébb jutottunk, a rés még mindig szinte két és félszeres.

Csak egy apró megjegyzés, hogyha egyetlen negyedév eredménye elegendő lett volna a "30 éve várjuk" állapot eléréséhez, már rég túlléptünk volna ezen a kérdésen. Például, 2013 harmadik negyedévében a magyar gazdaság 1,6 százalékkal bővült, míg az osztrák mindössze 0,3 százalékkal. Itt van, sógorok!

Related posts